Babcie

Tekst
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Matěj urodził się w sierpniu 1951 roku. A raczej brutalnie wypchnięto go na świat pełen nieobliczalnych stryjków, bojowniczych ciotek, sąsiadek mieszających w wannie sałatkę ziemniaczaną, bezkompromisowych trenerów boksu, wyjących przenikliwym falsetem germanistek i innych udręk, od których z pewnością by oszalał, gdyby nie one. Babcie.


Subtelna babcia Irena, której dzieciństwo upłynęło w klasztorze, płynnie mówi po francusku, czyta wnukowi Szekspira, zachwyca się baletem rosyjskim i grecką filozofią.


Babcia Maria, zagorzała komunistka, chleb smaruje palcem, z nikim się nie certoli i każdą chorobę leczy winem domowej roboty, bez względu na to, czy niedomaga dorosły, czy dziecko.


Matěj zabiera nas w swoje lata szkolne, zbuntowaną długowłosą młodość (która zahacza o Londyn ´69 i Grecję lat 70.) i dorosłość, aż do aksamitnej rewolucji w 1989 roku. Jak zwykle u Šabacha, w tej podróży towarzyszą nam ciepły uśmiech i nostalgiczna łezka.


Petr Šabach urodził się w sierpniu 1951 roku. Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest przypadkowe…

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 04 lipca 2020
Petr Sabach "Babcie" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Cecylia Stawicka
11 października 2020

Rewelacyjna czarna komedia! Chociaż tytuł może być mylący, nie jest to opowieść o babciach, a o Matieju, młodym mężczyźnie z Czechosłowacji, który chce się wyrwać, uniezależnić i zobaczyć cos poza swoim krajem. Książka powiewa klimatem Bloku wschodniego i pokazuje życie w latach pięćdziesiątych. Jest to więc także ciekawa podróż do przeszłości, jeszcze przez rozpadem kraju na Czechy i Słowację. Opowieść, która bawi i wzrusza. Niedługa historia, a pośmiać się można co nie miara. Szkoda, że Petr Sabach już nic więcej nie napisze… Aż było mi żal ją kończyć, na pewno jeszcze do niej wrócę. Polecam serdecznie.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę