Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek
Rzeczpospolita obojga narodów.Srebrny wiek
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 75,90  60,72 
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek
Rzeczpospolita obojga narodów.Srebrny wiek
Audiobook
Czyta Marcin Popczyński
39,90 
Szczegóły
Opis książki

Część pierwsza trylogii "Rzeczpospolita Obojga Narodów" (opublikowana w 1967 roku) obejmuje niespełna 80 lat naszych dziejów, w tym pełną dramatyzmu historię kolejnych elekcji. "Srebrny Wiek" zaczyna opis okresu bezkrólewia po bezpotomnej śmierci Zygmunta II Augusta (1572), kończącej rządy Jagiellonów. Po krótkim epizodzie Henryka III Walezego (1573-1574), dziesięciolecie panowania Stefana Batorego (1576-1586) wypełniły próby naprawy i umocnienia władzy królewskiej oraz wojny z Moskwą o Inflanty. Jego następca, Zygmunt III Waza (1587-1632) - mecenas sztuki, gorliwy katolik, zwalczający reformację - swymi pretensjami do tronu szwedzkiego doprowadził Rzeczypospolitą do długotrwałego konfliktu zbrojnego ze Szwecją; bez sukcesu zakończyła się próba osiągnięcia tronu moskiewskiego (1609-1618), a także wojny z Turcją (Cecora 1620, Chocim 1621). Okres rządów jego syna, Władysława IV Wazy (1632-1648), Jasienica określa jako "babie lato Rzeczypospolitej". Politykę dynastyczną Wazów ocenia negatywnie: "Katastrofę przyniosły doktryny i ambicje ludzi, którzy [...] tylko z tytułu prawa, lecz nie sercem, byli królami Polski, wielkimi książętami Litwy i Rusi".

Paweł Jasienica - Leon Lech Beynar, ps. Jasienica (ur. 10 listopada 1909 roku w Symbirsku, zm. 19 sierpnia 1970 roku w Warszawie) - polski pisarz historyczny, eseista i publicysta "Tygodnika Powszechnego". W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony na wolność dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego. Wstąpił do Stowarzyszenia Pax, z ramienia którego w 1950 roku zarządzał stowarzyszeniem Caritas. Od grudnia 1959 roku jeden z wiceprezesów Związku Literatów Polskich. Był również współredaktorem "Tygodnika Powszechnego" oraz działaczem i ostatnim prezesem Klubu Krzywego Koła (1962).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Paweł Jasienica "Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Rzeczpospolita obojga narodów.Srebrny wiek
Audiobook
Czyta Marcin Popczyński
39,90 
Książka należy do serii
«Rzeczpospolita obojga narodów»
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje agonii
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis regnum
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek
-5%
Antonina Lasota
10 sierpnia 2020

Absolutny klasyk i pozycja must-read dla wszystkich fanatyków historii Polski. Jasinica i jego niepowtarzalny styl na pewno nie dadzą się nudzić. Jego książki to prawdziwa kopalnia wiedzy. «Srebrny wiek» to tom pierwszy trylogii «Rzeczpospolita Obojga Narodów». Zaczyna opis dziejów w 1572 roku, od okresu bezkrólewia po bezpotomnej śmierci Zygmunta II Augusta, która zakończyła dynastię Jagiellonów. Zdecydowanie warto przeczytać i uschematyzować sobie pewne informacje. Jasienica patrzy na wydarzenia z przeszłości Polski niezwykle szeroko, łapiąc jak najwięcej kontekstów i pokazując czytelnikowi prawdę bez ogródek, bazując na historycznych źródłach i analizach. Szalenie wartościowa i ważna książka, przedstawiona w formie zrozumiałej dla każdego. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę