Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis regnum

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis regnum
Rzeczpospolita obojga narodów. Calamitatis regnum
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 68,50  54,80 
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis regnum
Rzeczpospolita obojga narodów. Calamitatis regnum
Audiobook
Czyta Marcin Popczyński
34,90 
Szczegóły
Opis książki

"Calamitatis regnum", druga część trylogii "Rzeczpospolita Obojga Narodów" (opublikowana w 1967 roku), opowiada o burzliwych latach 1648-1696, znanych z kart powieści Sienkiewicza. Zakończone abdykacją panowanie syna Zygmunta III Wazy, Jana II Kazimierza (1648-1668), który zmagał się z wojną z Kozakami (powstanie Chmielnickiego), z Rosją i Szwecją (tzw. potop, 1655-1660), przyniosło wyniszczenie kraju, chaos w życiu politycznym, rozpanoszenie sobiepaństwa i anarchii, utratę terytoriów i osłabienie znaczenia Rzeczypospolitej. Po rządach Michała Korybuta Wiśniowieckiego (1669-1677), władcy nieudolnego i uległego wobec magnatów, chwilowo tylko poprawiło sytuację wstąpienie na tron Jana III Sobieskiego, znakomitego wodza i przewidującego polityka, który starał się, z miernym skutkiem, wzmocnić władzę królewską. Jasienica szczególnie ceni tego ostatniego - "króla, który walczyć musiał z rodzimymi królewiętami, lecz nie słuchał obcych ambasadorów. Gdyby losy umieściły indywidualność Jana III wśród bardziej sprzyjających okoliczności, może dziejom naszym przybyłby trzeci tytuł wielkiego mocarstwa".

Paweł Jasienica - Leon Lech Beynar, ps. Jasienica (ur. 10 listopada 1909 roku w Symbirsku, zm. 19 sierpnia 1970 roku w Warszawie) - polski pisarz historyczny, eseista i publicysta "Tygodnika Powszechnego". W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony na wolność dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego. Wstąpił do Stowarzyszenia Pax, z ramienia którego w 1950 roku zarządzał stowarzyszeniem Caritas. Od grudnia 1959 roku jeden z wiceprezesów Związku Literatów Polskich. Był również współredaktorem "Tygodnika Powszechnego" oraz działaczem i ostatnim prezesem Klubu Krzywego Koła (1962).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Paweł Jasienica "Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis regnum" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Rzeczpospolita obojga narodów. Calamitatis regnum
Audiobook
Czyta Marcin Popczyński
34,90 
Książka należy do serii
«Rzeczpospolita obojga narodów»
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje agonii
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis regnum
Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek
-5%
Emilia Styczynska
05 maja 2020

Niezmiernie cenię całą serię Pawła Jasienicy traktującą o dziejach Polski. Dla mnie to wspaniała podroż w czasie, która pomaga mi ustrukturalizować wiedzę i wzbogacić ją o nowe rzetelne informacje. Książka stanowi świetne uwieńczenie wydarzeń z lat XVII wieku w Polsce i jej relacji z sąsiadami. Miłośnicy historii na pewno znają tego autora, który nie tylko potrafi zainteresować czytelnika bogactwem języka i wciągająca narracją, ale także dodaje komentarze od siebie, które tworzą unikalna więź z pisarzem. Tom jest pięknie wydany i napisany przystępnym językiem. Zawsze chętnie sięgam po publikacje Pawła Jasienicy, uważam, że są rewelacyjne.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę