3 książki za 34.99 oszczędź od 50%
Paulo Coelho

Paulo Coelho

Paulo Coelho – brazylijski pisarz i poeta, pisze powieści i krótkie opowiadania, laureat wielu międzynarodowych nagród. Paulo Coelho urodził... Szczegóły

O autorze

Paulo Coelho – brazylijski pisarz i poeta, pisze powieści i krótkie opowiadania, laureat wielu międzynarodowych nagród.

Paulo Coelho urodził się 24 sierpnia 1947 roku w Rio de Janeiro w dobrze usytuowanej rodzinie inżynierskiej. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w szkole jezuitów San Ignacio Loyoli. Głównym zadaniem tej szkoły było rozwijanie talentów dzieci, wzmacnianie ich ambicji i ducha rywalizacji. Właśnie tam po raz pierwszy zainteresował się pisaniem.

Rodzice nie rozumieli potrzeb twórczych syna, dlatego też zmusili go do złożenia dokumentów na wydział prawa Uniwersytetu w Rio de Janeiro. Paulo nie zamierzał się temu podporządkować, rzucił naukę i rozpoczął przygodę z dziennikarstwem. W wyniku tego, rodzice, podejrzewający u syna początki schizofrenii, trzykrotnie zamykali go w prywatnej klinice psychiatrycznej. Chłopak uciekał, jakiś czas prowadził życie włóczęgi, związał się z amatorską grupą teatralną, która zajmowała się sztuką oraz różnego rodzaju protestami. Koniec końców pogodził się z rodzicami, którzy zaakceptowali jego wybór.

Od 1970 roku Coelho podróżował po Meksyku, Peru, Boliwii, Chile, Europie oraz Północnej Afryce. Po dwóch latach powrócił do Brazylii i zaczął pisać teksty piosenek dla topowych brazylijskich wykonawców, w tym dla Raula Seixasa.

Pod wpływem działalności angielskiego mistyka Aleistera Crowley, pisarz został członkiem Stowarzyszenia Alternatywnego, organizacji, złożonej z anarchistów, która sprzeciwiała się ideologii kapitalistycznej i broniła praw jednostki. W 1974 roku Paulo został aresztowany, udało mu się wydostać z więzienia, kiedy oświadczył, że jest umysłowo chory i leczył się w szpitalu psychiatrycznym.

Paulo Coelho: twórczość

Z ogromnym bagażem doświadczeń Coelho wybrał się w kolejną podróż. Będąc w Holandii, przyjął chrześcijaństwo, został członkiem katolickiej grupy Regnus Agnus Mundi i w 1986 roku przeszedł starodawny szlak pątniczy – Drogę Św. Jakuba. Doświadczenie to opisał później w swojej książce „Pielgrzym”, która zdobyła popularność w Brazylii i na całym świecie. Jeszcze jedna książka Coelho bazuje na motywie pielgrzymki – „Walkirie”, która opisuje wędrówkę po pustyni Mojave w Stanach Zjednoczonych.

W 1988 roku spod pióra Coelho wyszedł bestseller „Alchemik”, który uczynił go topowym pisarzem. Do innych najważniejszych powieści autora zalicza się:

  • „Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”,
  • „Weronika postanawia umrzeć”,
  • „Demon i panna Prym”,
  • „Jedenaście minut”,
  • „Zahir”.

Powieść „Weronika postanawia umrzeć” została zekranizowana w Japonii w 2005 roku, a cztery lata później w Stanach Zjednoczonych.

Aktualnie Paulo Coelho mieszka w Rio de Janeiro, od czasu do czasu odwiedza francuski Tarbes. Jego książki można czytać online na stronie Litres lub pobrać w formatach fb2, txt, epub, pdf.

Podobni autorzy