Patti Smith

Patti Smith

Patti Smith – pisarka, poetka, wokalistka i artystka wizualna, jedna z najważniejszych kobiet w historii rocka. O autorze Patti Smith przys... Szczegóły

O autorze

Patti Smith – pisarka, poetka, wokalistka i artystka wizualna, jedna z najważniejszych kobiet w historii rocka.

O autorze

Patti Smith przyszła na świat 30 grudnia 1946 roku w Chicago. Jej matka była wokalistką jazzową, a ojciec pracował w firmie Honeywell. Dzieciństwo spędziła w Deptford Township w stanie New Jersey, wychowywana pod okiem matki w nauce Świadków Jehowy. Jako nastolatka odeszła od tego związku wyznaniowego, ponieważ czuła się ograniczana. Patti ukończyła Deptford Township High School w 1964 roku, po czym znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, dlatego też rozpoczęła pracę w fabryce samochodów.

W 1966 roku rozpoczęła naukę w Glassboro State Teachers College, którą po kilku miesiącach przerwała, aby wyjechać do Nowego Jorku. Tam zaczęła od pracy w księgarni, gdzie poznała fotografa Roberta Mapplethorpe’a, który w późniejszym czasie był autorem okładek jej płyt. W 1969 roku razem z siostrą Lindą wyjechała do Paryża, gdzie występowała w ulicznej trupie teatralnej. Po powrocie do Nowego Jorku zamieszkała z Mapplethorpe’em w hotelu Chelsea i stała się częstą bywalczynią klubów: Max's Kansas City oraz CBGB. W tym okresie zaczęła tworzyć swoje pierwsze wiersze, które na początku lat 70. publicznie recytowała (w klubie St. Mark Place w East Village), przy akompaniamencie gitarzysty Lenny’ego Kaye’a. Pierwsze jej publikacje ukazywały się w miesięcznikach „Creem” i „Rolling Stone”. Zdobyła uznanie dzięki pionierskiemu łączeniu poezji i muzyki. Jej pamiętną płytę Horses, ze słynnym zdjęciem wykonanym przez Roberta Mapplethorpe’a, okrzyknięto jedną ze stu najważniejszych płyt wszech czasów.

W 1973 roku odbyła się pierwsza wystawa rysunków Patti Smith. Od 1978 roku jej prace są wystawiane przez galerię Roberta Millera. W 2002 roku Muzeum Andy’ego Warhola zrealizowało projekt Strange Messenger, będący retrospektywną wystawą jej rysunków, sitodruków i zdjęć. Obszerną wystawę jej rysunków, fotografii i instalacji zorganizowała w 2008 roku Fondation Cartier pour l’Art Contemporain w Paryżu.

Twórczość literacka

Patti Smith jest również autorką wielu książek, m.in. znanych polskim czytelnikom Poniedziałkowych dzieci, Obłokobujania, Pociągu linii M, Roku Małpy. W 2005 roku francuskie Ministerstwo Kultury przyznało jej prestiżowy tytuł Komandora Orderu Sztuki i Literatury, najwyższe wyróżnienie przyznawane artystom w tym kraju. W 2020 roku Smith otrzymała nagrodę amerykańskiego PEN Clubu za całokształt twórczości literackiej. Spośród jej książek największy sukces odniosły Poniedziałkowe dzieci, które zostały wyróżnione Amerykańską Nagrodą Książkową oraz znalazły się w finale wielu innych nagród literackich (m.in. Nagrody Literackiej „Los Angeles Times” oraz Amerykańskiej Nagrody Krytyków Literackich). Przez 37 tygodni utrzymywały się także na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Książki Patti Smith można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy