Lalka i perłaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Inspirujące, osobiste odczytanie najważniejszej polskiej powieści XIX w.

Oświetlając dzieło Prusa lekturą klasyków filozofii i poezji Olga Tokarczuk odkrywa Lalkę na nowo. W opowieści o Stanisławie Wokulskim dostrzega ponadczasową historię człowieka czasu przełomu - jego dążeń, pragnień i obsesji.

"Pisarka zaprasza na lekcję czytania inną niż w szkole. Inną - to znaczy jaką? Najkrócej mówiąc, nastawioną na poszukiwanie w Lalce tego, co tajemnicze, wieloznaczne, zakotwiczone w nieświadomości, bliskie marzeniom sennym i baśniowe". - Dariusz Nowacki, "Gazeta Wyborcza"

"Esej Olgi Tokarczuk o Lalce Bolesława Prusa potwierdza wyjątkowość autorki. Tokarczuk jest chyba jedyną pisarką swojego pokolenia, która związek z tradycją rozumie bardzo konkretnie - jako wspólnotę duchową ufundowaną na pytaniach przełomu XIX i XX wieku. Te pytania dotyczą relacji między nauką a sztuką, wiedzą a metafizyką, wewnętrzną wolnością jednostki a historią. Najważniejszy jest jednak Prus. Czyta go Tokarczuk niespiesznie, z wdziękiem i wiarą w potęgę starego mistrza". - Grażyna Borkowska, "Res Publica Nova"

"Lalka i perła jest świadectwem autentycznej fascynacji powieścią Prusa, jest zapisem jej indywidualnej lektury poprzez pryzmat własnej wizji świata, własnych kompetencji i doświadczeń. Lalkę interpretuje autorka jako powieść inicjacyjną, literacką opowieść o poszukiwaniu i odnajdywaniu sensu życia". - Kazimierz Maciąg, "Fraza"

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788308058411
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Olga Tokarczuk "Lalka i perła" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zachęcona «Biegunami» znów sięgnęłam po Olgę Tokarczuk. Tym razem natknęłam się na niedługi esej, który był świeżym spojrzeniem na klasyk literatury polskiej – «Lalkę». Moim zdaniem, książka ta powinna zostać wprowadzona do szkół jako lektura lub zostać chociaż nadmieniona i krótko przedstawiona przy omawianiu «Lalki». Pisarka proponuje inne spojrzenie na głównego bohatera, prowokuje do własnych przemyśleń i daje szereg ciekawych informacji z zakresu psychologii, które otwierają czytelnikowi oczy na niezauważone dotąd płaszczyzny książki Prusa. Jak najbardziej polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?