Dom dzienny, dom nocnyTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Dom dzienny, dom nocny
Dom dzienny, dom nocny
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 57,90 46,32
Dom dzienny, dom nocny
Dom dzienny, dom nocny
Dom dzienny, dom nocny
Audiobook
Czyta Olga Tokarczuk
29,90 28,11
Szczegóły
Opis książki

Dom dzienny, dom nocny jest najambitniejszym projektem prozatorskim Olgi Tokarczuk. Ta pełna melancholijnego smutku (a miejscami i okrucieństwa) książka oferuje nam w finale wspaniały, optymistyczny koncept. Otwiera nas na poznanie życia, doświadczanie naszego istnienia w jego wielowymiarowej postaci. Nie udzielając nam porad ani nie serwując nam odpowiedzi na tzw. najistotniejsze pytania, zachęca do otwarcia się na tę niełatwą próbę, jaką jest nasza własna, niepowtarzalna egzystencja. (Jarosław Klejnocki, "Gazeta Wyborcza", 10 listopada 1998

Olga Tokarczuk napisała książkę niezwykłą i wieloznaczną, opowiedzianą między jawą a snem, między konkretem a mitem. Wydaje się, że powieść otwiera nowy rozdział w twórczości pisarki. (Mariusz Cieślik, "Polityka", 1998 nr 49)

Tokarczuk czaruje, stwarza z pustki, dopisuje dalsze ciągi do tego, co jej wiadomo. Trudniej mi nazwać tę przedziwną umiejętność przykuwania do lektury. Jej powieść czyta się chciwie i pospiesznie... . (Piotr Śliwiński, "Megaron", 1998)

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788308049846
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Olga Tokarczuk "Dom dzienny, dom nocny" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Dom dzienny, dom nocny
Audiobook
Czyta Olga Tokarczuk
29,90 28,11
Najlepsza recenzja
M
23 grudnia 2019, 12:23Magdalena Swiech

To, że Olga Tokarczuk została nagrodzona Nagrodą Nobla jest już samą w sobie recenzją jej twórczości. Jeśli miałabym wybrać jedną, najlepszą książkę Tokarczuk to postawiłabym właśnie na «Dom dzienny, dom nocny». Dlaczego? «Dom dzienny, dom nocny» jest zbiorem kilkudziesięciu opowiadań. Akcja każdego z nich toczy się w okolicach Nowej Rudy na Dolnym Śląsku, skąd pochodzi autorka. Są to historie ludzi z tego miasteczka ale też okolicznych wiosek. Opowiadania przedstawiają też różne postaci, na przykład założycieli miasta, Niemców, którzy odbywają po latach sentymentalną podróż do krainy dzieciństwa; przesiedlonych na te tereny po wojnie, którzy na nowo tworzyli swoją własną ojczyznę.

Każde opowiadanie ma specyficzny klimat i ukryty sens, czasem głęboko ukryty.

To bardzo nastrojowa i refleksyjna książka. Bardzo ciepła, wycisza i uczy dystansu do wielu spraw. Pokazuje, że nie wszystko jest albo czarne albo białe. Ma dwa oblicza, jest dla nas domem zarówno dziennym, jak i nocnym. Przeczytać książkę polskiej noblistki zwyczajnie trzeba. Jeśli miałabym polecić którą, to właśnie polecam «Dom dzienny, dom nocny». Jest w nim skondensowany cały styl Tokarczuk, to co w jej twórczości najlepsze. Piękna, magiczna książka, bardzo wartościowa.

0Udostępnij:
Napisz recenzję
Napisz recenzję
Zamieść interesującą recenzję
składającą się przynajmniej z 120 znaków