Mitologia nordyckaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Spis treści

Karta tytułowa

Karta redakcyjna

Wstęp

Gracze

Przed początkiem, i po

Yggdrasill i dziewięć światów

Głowa Mimira i oko Odyna

Skarby bogów

Mistrz budowniczy

Dzieci Lokiego

Niezwykły ślub Frei

Miód poetów

Wyprawa Thora do krainy olbrzymów

Jabłka nieśmiertelności

Historia Gerd i Freja

Wyprawa rybacka Hymira i Thora

Śmierć Baldera

Ostatnie dni Lokiego

Ragnarök: ostateczne przeznaczenie bogów

Glossariusz


Tytuł oryginału: Norse Mythology

Copyright © 2017 by Neil Gaiman

Copyright for the Polish translation © 2017 by Wydawnictwo MAG

Redakcja: Joanna Figlewska

Korekta: Urszula Okrzeja

Ilustracja na okładce: Dark Crayon

Opracowanie graficzne okładki: Piotr Chyliński

Projekt typograficzny, skład i łamanie: Tomek Laisar Fruń

Wydanie II

ISBN 978-83-7480-801-9

Wydawca: Wydawnictwo MAG

ul. Krypska 21 m. 63, 04-082 Warszawa

tel./fax 228134743

www.mag.com.pl

Wyłączny dystrybutor: Firma Księgarska Olesiejuk

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.

ul. Poznańska 91, 05-850 Ożarów Mazowiecki

tel. 22 733 50 10

www.olesiejuk.pl

Skład wersji elektronicznej

pan@drewnianyrower.com

Dla Everetta.

Stare historie dla młodego chłopca.

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

This ebook was bought on LitRes

Wstęp

Wybrać ulubiony zestaw mitów jest równie trudno jak ulubioną kuchnię (czasami mamy ochotę na jedzenie tajskie, czasami na sushi, innym razem na zwykłe domowe potrawy, na których się wychowywaliśmy). Gdybym jednak musiał wskazać mojego faworyta, prawdopodobnie byłyby to mity nordyckie.

Po raz pierwszy zetknąłem się z Asgardem i jego mieszkańcami jako mały chłopiec, najwyżej siedmiolatek, podczas lektury przygód Potężnego Thora, w wersji amerykańskiego rysownika komiksowego Jacka Kirby’ego, według scenariuszy Kirby’ego i Stana Lee, z dialogami brata Stana Lee, Larry’ego Liebera. Thor Kirby’ego był rosły i przystojny, jego Asgard ogromny, fantastyczny, pełen wyniosłych budowli i niebezpiecznych wież, jego Odyn mądry i szlachetny, jego Loki sardoniczny, odziany w hełm, złośliwy i podstępny. Uwielbiałem jasnowłosego, uzbrojonego w młot Thora Kirby’ego i chciałem dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Wypożyczyłem zatem „Mity ludów północy” Rogera Lancelyna Greena i zagłębiłem się w nie ze zdumieniem i radością: w tej wersji Asgard nie był już miastem przyszłości Kirby’ego, ale dworem i skupiskiem budynków wikingów na lodowych pustkowiach; łagodnego, mądrego i wybuchowego Odyna Wszechojca zastąpił błyskotliwy, nieprzenikniony i niebezpieczny władca. Thor pozostał równie silny jak ten z komiksów, jego młot zachował swą moc, ale był także – no, szczerze mówiąc, nie najbystrzejszym z bogów, a Loki przestał być wcieleniem zła, choć z całą pewnością nie działał na rzecz dobra. Loki był... skomplikowany.

Dodatkowo dowiedziałem się, że bogowie nordyccy mają własny koniec świata: Ragnarök, Zmierzch Bogów, kres wszystkiego. Bogowie mieli stanąć do walki z lodowymi olbrzymami i wszyscy zginąć.

Czy Ragnarök już się wydarzył? Czy dopiero nadejdzie? Nie wiedziałem tego wtedy i nie mam pewności teraz.

I właśnie fakt, że świat i historia kończą się, a po końcu odradzają na nowo, spowodował, że bogowie, lodowi olbrzymi i cała reszta stali się dla mnie bohaterami tragicznymi i tragicznymi złoczyńcami. Ragnarök sprawił, że świat nordycki pozostał przy mnie, wydawał mi się dziwnie aktualny, wciąż obecny, podczas gdy inne, lepiej udokumentowane systemy wierzeń wyglądały jak fragmenty dawno minionej przeszłości.

Mity nordyckie to mity mroźnych krajów, niemiłosiernie długich zimowych nocy i niekończących się letnich dni. Mity ludu, który nie do końca ufał swoim bogom, a nawet ich nie lubił, choć żywił do nich szacunek i lęk. Z tego, co nam wiadomo, bogowie Asgardu przybyli z Niemiec, podbili Skandynawię i objęli we władanie części świata zajęte przez wikingów – Orkady, Szkocję, Irlandię i północ Anglii – gdzie najeźdźcy pozostawili po sobie osady nazwane na pamiątkę Thora i Odyna. W języku angielskim bogowie użyczyli swych imion dniom tygodnia. Wspomnienie Tyra Jednorękiego (syna Odyna), Odyna, Thora i Frigg, władczyni bogów, odnajdziemy w nazwach Tuesday (wtorek), Wednesday (środa), Thursday (czwartek), Friday (piątek).

W opowieściach o wojnie i rozejmie pomiędzy Asami i Wanami można odnaleźć ślady starszych mitów i starszych religii. Wanowie to bogowie przyrody, bracia i siostry, mniej wojowniczy, ale być może nie mniej niebezpieczni niż Asowie.

Jest wielce prawdopodobne, a przynajmniej można przyjąć taką hipotezę, że istniały plemiona oddające cześć Wanom i inne, czczące Asów, i że wyznawcy Asów najechali ziemie wyznawców Wanów, co doprowadziło do ustępstw i kompromisów. Wanowie tacy jak rodzeństwo Freja i Frejr żyją w Asgardzie wśród Asów. Historia, religia i mit splatają się ze sobą, a my zachwycamy się, wyobrażamy sobie, zgadujemy niczym detektywi odtwarzający detale dawno zapomnianej zbrodni.

Jest tak wiele nordyckich opowieści, które się nie zachowały, tak wiele rzeczy, których nie znamy. Pozostała tylko cząstka mitów, która dotarła do nas w postaci ludowych bajań, wersji wtórnych, poematów, prozy. Zapisano je w czasach, gdy chrześcijaństwo wyparło już wiarę w nordyckich bogów, toteż część historii zachowała się tylko dlatego, że ludzie obawiali się, że jeśli ich nie przekażą, większość kenningów – poetyckich przenośni odnoszących się do wydarzeń w poszczególnych mitach – straci swoje znaczenie: przykładowo „łzy Frei”, to poetyckie określenie „złota”. W niektórych opowieściach nordyckich bogów opisuje się jako starożytnych ludzi, królów bądź herosów, by móc je powtarzać w świecie chrześcijańskim. W historiach i wierszach często wspomina się inne opowieści albo sugeruje ich istnienie, ale po prostu ich nie znamy.

To trochę tak, jakby jedynymi historiami o bogach i półbogach Grecji i Rzymu, jakie przetrwały do czasów dzisiejszych, były czyny Tezeusza i Herkulesa.

Tak wiele utraciliśmy.

Istnieje wiele bogiń nordyckich. Znamy ich imiona, czasami atrybuty i moce, ale opowieści, mity i rytuały nie przetrwały do naszych czasów. Bardzo chciałbym opowiedzieć po swojemu historię Eir, była bowiem lekarką bogów, Lofn, pocieszycielki, nordyckiej bogini małżeństwa albo Sjofn, bogini miłości, nie wspominając już o Vor, bogini mądrości. Mogę sobie je wyobrazić, ale nie opowiem ich historii. Zaginęły, pozostały w ukryciu albo w otchłani niepamięci.

Starałem się jak umiem najlepiej opowiedzieć na nowo owe mity i historie, zachowując możliwie największą wierność, lecz tak, by zabrzmiały jak najciekawiej.

Czasami szczegóły danej historii zaprzeczają sobie nawzajem. Mam jednak nadzieję, że w sumie tworzą obraz świata i czasów. Spisując na nowo owe mity, próbowałem wyobrazić sobie samego siebie, jak dawno, dawno temu w krainach, w których powtarzano je po raz pierwszy, może podczas długich zimowych nocy, w blasku zorzy polarnej albo na dworze, siedząc do ranka pod niegasnącym niebem północy, opowiadam je zasłuchanym ludziom, którzy chcą dowiedzieć się, co jeszcze zrobił Thor, czym jest tęcza, jak przeżyć swoje życie i skąd się biorą złe wiersze.

Kiedy skończyłem pracę i odczytałem historie w kolejności, z zaskoczeniem odkryłem, że sprawiają wrażenie podróży od lodu i ognia, w którym rodzi się wszechświat, po ogień i lód, w których się kończy. Po drodze spotykamy ludzi, których natychmiast byśmy rozpoznali, takich jak Loki, Thor i Odyn, a także innych, o których pragniemy dowiedzieć się znacznie więcej (wśród nich moją ulubienicę Angrbodę, żonę Lokiego z rodu olbrzymów, matkę jego potwornych dzieci, która pojawia się jako duch po śmierci Baldera).

 

Nie odważyłem się powrócić do innych autorów opowiadających mity nordyckie, których dzieła uwielbiałem w dzieciństwie, takich jak Roger Lancelyn Green i Kevin Crossley-Holland. Zamiast tego mnóstwo czasu spędziłem nad wieloma różnymi przekładami „Eddy prozaicznej” Snorriego Sturlsona, a także zwrotkami „Eddy poetyckiej”, słowami sprzed dziewięciuset lat i wcześniejszymi, przebierając wśród historii, selekcjonując te, które pragnę opowiedzieć, i wymyślając, jak to uczynić, łącząc wersje mitów z prozy i wierszy. (Przykładowo odwiedziny Thora u Hymira, które tu opisuję, to hybryda: historia zaczyna się w „Eddzie poetyckiej”, by potem dołączyć szczegóły rybackiej wyprawy Thora z wersji Snorriego).

Cały czas towarzyszył mi sfatygowany egzemplarz „A Dictionary of Northern Mythology” Rudolfa Simeka, w tłumaczeniu Angeli Hall, który okazał się nieoceniony, nieustannie dostarczał mi informacji, otwierał oczy i wskazywał drogę.

Chcę bardzo podziękować starej przyjaciółce, Alisie Kwitney, za pomoc redaktorską. Była cudowną rozmówczynią, zawsze szczerą i mającą własne zdanie, pomocną, rozsądną i mądrą. To dzięki niej napisałem te historie, głównie dlatego, że chciała przeczytać, co będzie dalej, i pomogła mi znaleźć dość czasu, bym wziął się do pracy. Jestem jej niewymownie wdzięczny. Dziękuję też Stephanie Monteith, której sokoli wzrok i znajomość kultury nordyckiej wychwyciły kilka rzeczy, które sam mógłbym przeoczyć. Dziękuję też Amy Cherry z Nortona, która w dniu moich urodzin osiem lat temu zaproponowała, że mógłbym opowiedzieć na nowo kilka mitów, i biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, okazała się najcierpliwszą redaktorką świata.

Wszystkie błędy, pochopne wnioski i osobliwe opinie w tym tomie są moje i tylko moje, nie chcę, by kogokolwiek o nie obwiniano. Mam nadzieję, że opowiedziałem te historie w sposób uczciwy, ale twórczy i nadal dający wiele radości.

Bo na tym właśnie polega cudowność mitów. Zabawą jest samo ich opowiadanie – i szczerze zachęcam do tego Was, którzy czytacie te słowa. Przeczytaj historie z książki, a potem przejmij je, by pewnego mrocznego, mroźnego, zimowego wieczoru albo w letnią noc, gdy słońce nie zachodzi, opowiedzieć przyjaciołom, co się wydarzyło, gdy skradziono młot Thora, albo jak Odyn zdobył dla bogów miód poezji...

Neil Gaiman

Lisson Grove, Londyn,

Maj 2016.

Gracze

W mitologii nordyckiej pojawia się wielu bogów i wiele bogiń. Na kartkach tej książki spotkacie ich całkiem sporo. Większość historii jednak skupia się wokół dwóch z nich, Odyna i jego syna Thora, a także brata krwi Odyna, syna olbrzymów, Lokiego, który mieszka z Asami w Asgardzie.

Odyn

Najstarszym i najwyższym ze wszystkich bogów jest Odyn.

Odyn zna wiele tajemnic, oddał za mądrość własne oko. Co więcej, złożył sobie w ofierze siebie samego po to, by zdobyć moc i poznać sekrety runów.

Zawisł na drzewie świata Yggdrasillu i wisiał tam przez dziewięć nocy. Bok przeszył mu grot włóczni, zadając ciężką ranę. Smagały go wiatry, szarpiąc dyndającym ciałem. Przez dziewięć dni i dziewięć nocy nie jadł niczego i niczego nie pił. Pozostał sam ze swoim cierpieniem, a światło jego życia powoli gasło.

Przemarznięty, cierpiący dotarł na skraj śmierci, gdy jego ofiara zrodziła mroczny owoc: w ekstazie agonii spojrzał w dół i ujrzał przed sobą runy. Poznał je i zrozumiał ich znaczenie i moc, a wówczas sznur pękł i Odyn z krzykiem runął z drzewa.

Teraz znał i rozumiał magię. Teraz mógł zapanować nad światem.

Odyn ma wiele imion. To Wszechojciec, władca poległych, bóg szubienic. To bóg ładunków i więźniów. Nazywają go Grimnirem i Trzecim. W każdym kraju nosi inne miano (oddają mu bowiem cześć w różnych postaciach i w wielu językach, ale obiektem ich czci zawsze pozostaje Odyn).

Podróżuje z miejsca do miejsca w przebraniu, by oglądać świat takim, jakim widzą go ludzie. Kiedy krąży pośród nas, przybiera postać wysokiego męża w płaszczu i kapeluszu.

Ma dwa kruki, które nazwał Huginn i Muninn, co oznacza myśl i pamięć. Ptaki te fruwają między światami, przekazując Odynowi wieści o wszystkim, co istnieje. Przysiadają mu na ramionach i szepczą do uszu.

Kiedy zasiada na swym wysokim tronie Hlidskjalfie, dostrzega z niego wszystko, nieważne, gdzie się dzieje. Nic nie zdoła się przed nim ukryć.

Przyniósł na świat wojnę: bitwy rozpoczyna się od ciśnięcia włóczni we wrogą armię, poświęcając walkę i poległych Odynowi. Jeśli przeżyjesz bitwę, to z łaski Odyna. Jeśli padniesz, to dlatego, że cię zdradził.

Jeżeli zginiesz, walcząc dzielnie w wojnie, walkirie, piękne bitewne dziewice, które zbierają dusze szlachetnych zmarłych, poniosą cię do dworu zwanego Walhallą. Tam będzie na ciebie czekał Odyn i tam zasiądziesz do uczt, trunków, bójek i bitew pod jego rozkazami.

Thor

Thor, syn Odyna, to bóg gromu. Tam, gdzie ojciec jest przebiegły, on pozostaje uczciwy; nie jak Odyn, podstępny i mroczny, lecz serdeczny i życzliwy.

Rosły jest i rudobrody, a także silny, najsilniejszy ze wszystkich bogów. Mocy dodaje mu pas siły, Megingjord: gdy go przywdziewa, jego siła się podwaja.

Broń Thora to Mjollnir, niezwykły młot wykuty dla niego przez karły. Wkrótce poznacie jego historię. Trolle, lodowi olbrzymi i ich górscy bracia drżą na widok Mjollnira, zabił bowiem wielu ich druhów i pobratymców. Thor nosi żelazne rękawice pomagające pewnie uchwycić trzonek.

Matką Thora jest Jord, bogini ziemi. Jego synowie to Modi, Gniewny, i Magni, Silny. Córką Thora jest Thrud, Potężna. Jego żona to Sif Złocistowłosa. Nim poślubiła Thora, miała syna Ullra, Thor jest zatem jego ojczymem. Ullr to bóg, który poluje z łukiem i strzałami, bóg, który biega na nartach.

Thor broni Asgardu i Midgardu.

Istnieje wiele historii na temat Thora i jego przygód. Niektóre przeczytacie tutaj.

Loki

Loki jest bardzo piękny, wiarygodny, przekonujący, sympatyczny i zdecydowanie najpodstępniejszy, najsubtelniejszy i najprzebieglejszy ze wszystkich mieszkańców Asgardu. Szkoda zatem, że kryje w sobie tak wiele mroku, tak wiele gniewu, nienawiści, żądzy.

Loki to syn Laufey, zwanej także Nal albo Igłą, była bowiem smukła, piękna i ostra. Spłodził go ponoć Farbauti, olbrzym; imię to znaczy: „ten, który wymierza niebezpieczne ciosy”, sam Farbauti zaś był równie groźny jak jego miano.

Loki stąpa po niebie w latających butach, potrafi odmieniać swą postać na podobieństwo innych ludzi albo zamieniać się w zwierzę, ale prawdziwą jego bronią pozostaje rozum. Jest najsprytniejszy, najprzebieglejszy, najpodstępniejszy; nie może się z nim równać żaden inny bóg czy olbrzym. Nawet Odyn nie dorównuje mu perfidią. Loki jest bratem krwi Odyna. Pozostali bogowie nie wiedzą, kiedy Loki przybył do Asgardu, ani jak. Przyjaźni się z Thorem i go zdradza. Inni bogowie go tolerują, może dlatego, że knowania i plany Lokiego równie często ratują im skórę, jak wplątują w kłopoty.

Dzięki Lokiemu świat jest ciekawszy, ale mniej bezpieczny. To ojciec potworów, twórca utrapień, przebiegły bóg.

Loki za dużo pije, a wówczas nie potrafi upilnować swych myśli, słów ani czynów. Loki i jego dzieci przybędą na pole ostatniej bitwy podczas Ragnaröku, Kresu Wszechrzeczy, i będą walczyć, lecz nie po stronie bogów Asgardu.

Przed początkiem, i po

I

Przed początkiem nie było niczego – ani ziemi, ani niebios, ani gwiazd: jedynie świat mgieł, bezkształtny, nieforemny, i świat ognia, wiecznie płonący.

Na północy leżał Niflheim, mroczny świat. Tu jedenaście trujących rzek przecinało mgłę, a każda z nich wypływała z tego samego źródła pośrodku wszystkiego, z ryczącego wiru zwanego Hvergelmir. W Niflheimie panował ziąb nad ziąby, a gęsta, ciemna, skrywająca wszystko mgła kłębiła się ciężko wokół. Lodowa mgła zasnuwała zarówno nieboskłon, jak i ziemię.

Na południu leżał Muspell, kraina ognia; wszystko tam jarzyło się i płonęło. Gdy w Niflheimie zalegał mrok, w Muspellu jaśniało światło, miast chłodu krainy mgieł tu przelewała się płynna lawa. Cała kraina płonęła ryczącym ogniem kowalskiej kuźni; nie było tam twardego lądu ani nieba. Nic poza iskrami i morderczym gorącem, płynnymi skałami i rozpalonym żarem.

Na skraju Muspellu, gdzie płomień wypala mgłę w światło i gdzie kończy się ziemia, stał Surtr, który istniał przed bogami. Stoi tam i teraz. Dzierży ognisty miecz, a wrząca lawa i marznąca mgła to dla niego jedno.

Powiadają, że gdy nastanie Ragnarök, czyli kres świata, i tylko wtedy, Surtr porzuci swój posterunek. Odejdzie z Muspellu z ognistym mieczem i wypali ten świat, a bogowie padną przed nim bez życia.

II

Pomiędzy Muspellem i Niflheimem rozciągała się otchłań, pustka i nicość bez kształtów. Rzeki mgły wpadały do tej otchłani zwanej Ginnungagapem, „Ziejącą przepaścią”. Po niezliczonych wiekach, w krainie pomiędzy ogniem a mgłą owe trujące rzeki powoli zestaliły się, tworząc olbrzymie lodowce. Lód na północ od otchłani pokrywały kulki gradu i zamarznięta mgła, lecz na południu, gdzie docierał do krainy ognia, żar i iskry Muspellu zderzały się z nim, a ciepłe wiatry z płomienistych ziem sprawiały, że powietrze było łagodne i miłe niczym wiosenny poranek.

W miejscu, gdzie lód i ogień się stykały, lód topniał, a w topniejących wodach ocknęło się życie: istota na kształt człowieka, większa od światów, większa nawet od jakichkolwiek olbrzymów, którzy dotąd istnieli i będą istnieć w przyszłości. Istota nie była mężczyzną ani kobietą, lecz jednym i drugim zarazem.

Istota ta to przodek wszystkich olbrzymów. Nazwała siebie Ymirem.

Ymir nie był jedyną żywą istotą powstałą z topniejących lodów: obok niego zrodziła się bezroga krowa, której ogromu umysł nie zdoła ogarnąć. Miast napitku i strawy zlizywała słone bryły lodu, a mleko z jej czterech wymion płynęło niczym rzeki. Tym właśnie mlekiem żywił się Ymir.

Olbrzym pił mleko i rósł.

Ymir nazwał krowę Audhumlą. Różowy język krowy wylizał ludzi z lodowych brył: pierwszego dnia jedynie włosy człowieka, drugiego jego głowę, trzeciego ukazał się zarys całej postaci.

To był Buri, praojciec bogów.

Ymir spał i we śnie wydał na świat potomków: spod jego lewej ręki zrodzili się olbrzym i olbrzymka, spod nóg sześciogłowy olbrzym. Z owych dzieci Ymira wywodzi się cały ród olbrzymów.

Buri pojął za żonę jedną z nich, a ona zrodziła mu syna, którego nazwali Bor. Bor poślubił Bestlę, córkę olbrzyma, razem mieli trzech synów: Odyna, Wilego i We. Odyn, Wili i We, trzej synowie Bora, osiągnęli wiek męski. Dorastając, oglądali z daleka płomienie Muspellu i ciemność Niflheimu, wiedzieli jednak, że w obu miejscach czeka na nich jedynie śmierć. Bracia tkwili uwięzieni na zawsze w Ginnungagapie, olbrzymiej otchłani pomiędzy ogniem i mgłą. Równie dobrze mogli znajdować się w nicości i pustce.

Nie było tam morza ani piasku, trawy ani kamieni, ziemi, drzew, nieba ni gwiazd. W owych czasach nie istniał świat, niebo ani ziemia. Otchłań była nicością: pustką czekającą, aż zapełni ją istnienie i życie.

Nadszedł czas na stworzenie wszystkiego. We, Wili i Odyn spojrzeli po sobie i przemówili o tym, co muszą zrobić w sercu otchłani Ginnungagapu. Mówili o wszechświecie, o życiu i o przyszłości.

Odyn, Wili i We zabili olbrzyma Ymira. Musieli to uczynić, nie było innego sposobu, by stworzyć światy. To właśnie początek wszechrzeczy, śmierć, która stała się zalążkiem wszelkiego życia.

Dźgnęli wielkiego olbrzyma. Z trupa Ymira wypłynęła krew, niewiarygodne ilości krwi: fontanny krwi słonej jak morze i szarej jak ocean trysnęły tak mocno, tak gwałtownie i tak głęboko, że porwały i utopiły wszystkich olbrzymów. (Ocalał tylko jeden, Bergelmir, wnuk Ymira, i jego żona, wdrapali się bowiem na drewnianą skrzynię, która uniosła ich niczym łódź. Wszyscy olbrzymi, których spotykamy dziś i których dziś się lękamy, wywodzą się właśnie od nich).

Z ciała Ymira Odyn i jego bracia stworzyli ziemię. Kości Ymira usypali w góry i urwiska.

Nasze głazy i kamyki, piasek i żwir były kiedyś zębami Ymira i odłamkami kości, strzaskanych i zmiażdżonych przez Odyna, Wilego i We w bitwie z olbrzymem.

Morza opasujące świat to krew i pot Ymira.

Spójrzcie w niebo: patrzycie na wnętrze czaszki Ymira. Gwiazdy, które widzicie nocą, planety, komety i spadające gwiazdy to iskry z ogni Muspellu. A chmury widziane za dnia? To był kiedyś mózg Ymira. Kto wie, o czym dziś rozmyśla.

 

III

Świat to płaski dysk, morze obmywa jego brzegi. Na skraju świata, nad najgłębszym morzem żyją olbrzymi.

By powstrzymać ich zapędy, Odyn, Wili i We wznieśli mur z rzęs Ymira i ustawili go wokół środka świata. Krainę wewnątrz muru nazwali Midgardem.

Midgard był pusty. Choć ziemie zachwycały swym pięknem, nikt nie wędrował po łąkach, nie łapał ryb w czystych wodach, nikt nie badał skalistych gór ani nie spoglądał w chmury.

Odyn, Wili i We wiedzieli, że świat nie jest światem, póki nie zyska mieszkańców. Wędrowali we wszystkie strony, szukając ludzi, lecz nikogo nie znaleźli. W końcu na kamienistej plaży na skraju morza ujrzeli dwie kłody poobijane przez fale, przyniesione wodami przypływu i wyrzucone na brzeg.

Pierwsza była pniem jesionu. Jesion to drzewo odporne i piękne, jego korzenie sięgają głęboko, drewno świetnie się rzeźbi, nie pęka ani nie trzaska. Doskonale nadaje się na trzonki narzędzi i na drzewce włóczni.

Drugą kłodą, którą znaleźli obok pierwszej na plaży, tak blisko, że niemal się stykały, był pień wiązu. Wiąz to drzewo wdzięczne, ale drewno ma twarde, idealne do ciosania najmocniejszych belek i desek: z drewna wiązowego można wznieść solidny dom.

Bogowie wzięli owe dwie kłody, postawili je pionowo na piasku, tak że miały wysokość człowieka. Odyn chwycił je i kolejno tchnął w nie życie. Nie były już martwymi kłodami na plaży, teraz stały się żywe.

Wili obdarzył je wolą, zdecydowaniem i rozumem. Teraz mogły się poruszać i pragnąć.

We wyrzeźbił kłody. Nadał im kształt ludzi. Wyrzezał im uszy, by mogły słyszeć, i oczy, by widziały, a także usta, by zdołały przemówić.

Dwa pnie stały na plaży, dwoje nagich ludzi. We wyrzeźbił jednemu narządy męskie, drugiemu żeńskie.

Trzej bracia sporządzili szaty dla kobiety i mężczyzny, by się przyodziali i nie marzli w zimnych powiewach wiatru i morskiej piany na skraju świata.

Na koniec nadali dwójce stworzonych przez siebie ludzi imiona: mężczyznę nazwali Askiem albo Jesionem, kobietę Emblą albo Wiązem.

Ask i Embla stali się ojcem i matką nas wszystkich; każda istota żywa zawdzięcza życie swym rodzicom, ich rodzicom i dalszym z kolei. Jeśli sięgniecie dość daleko, przekonacie się, że przodkami nas wszystkich byli Ask i Embla.

Embla i Ask zamieszkali w Midgardzie, bezpieczni za murem stworzonym przez bogów z rzęs Ymira. W Midgardzie wznieśli swój dom, chroniony przed potworami, olbrzymami i wszelkimi stworami z pustkowi. W Midgardzie mogli spokojnie wychowywać dzieci.

Dlatego właśnie Odyna zwiemy Wszechojcem. Był bowiem ojcem bogów i tchnął życie w dziadków naszych dziadków naszych dziadków. Nieważne, czy jesteśmy bogami, czy śmiertelnymi, Odyn pozostaje ojcem nas wszystkich.