Nassim Nicholas Taleb

Nassim Nicholas Taleb

Nassim Nicholas Taleb – znany amerykański naukowiec pochodzenia libańskiego, matematyk, eseista i statystyk. Autor wielu książek i artykułów... Szczegóły

O autorze

Nassim Nicholas Taleb – znany amerykański naukowiec pochodzenia libańskiego, matematyk, eseista i statystyk. Autor wielu książek i artykułów naukowych z zakresu ekonomii i finansów. Twórca słynnej teorii Czarnego Łabędzia, zgodnie z którą trudno przewidzieć wydarzenia, które mogą nieodwracalnie zmienić bieg historii.

Edukacja i kariera

Nassim Taleb urodził się w 1960 roku w libańskim mieście Amyun w ortodoksyjnej rodzinie. Studiował we francuskiej szkole w Bejrucie. Od dzieciństwa chciał zostać pisarzem i filozofem, więc spędzał dużo czasu na czytaniu książek – czasem nawet ze szkodą dla programowej nauki szkolnej. Młody Taleb odziedziczył zamiłowanie do czytania po rodzicach: lubili odwiedzać bibliotekę i zawsze kupowali wiele książek do kolekcji domowej.

Taleb ukończył Uniwersytet w Paryżu, Wharton School of Business na University of Pennsylvania, a w 1998 roku uzyskał doktorat z nauk o zarządzaniu na paryskim Uniwersytecie.

Nassim Taleb był szefem dużych firm maklerskich w Londynie i Nowym Jorku, pracował na giełdzie papierów wartościowych, a następnie założył własny fundusz hedgingowy. Krach na giełdzie w 1987 roku, znany jako Czarny poniedziałek, przyniósł dwudziestosiedmioletnią niezależność finansową Taleba. W 2004 roku wycofał się z obrotu papierami wartościowymi i poświęcił się nauczaniu, nauce i pisaniu.

Najbardziej znane książki Nassima Taleba to:

  • “Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem”;
  • “Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy”;
  • “Na własne ryzyko. Ukryte asymetrie w codziennym życiu”.

Przez trzydzieści sześć tygodni książka “Czarny łabędź” Taleba znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa i została okrzyknięta jednym z dwunastu najbardziej wpływowych dzieł od czasów II wojny światowej według The Sunday Times. W tej książce autor przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, co przyniosło spory dochód jemu i tym, którzy go posłuchali.

W 2009 roku Nassim Taleb został wymieniony w magazynie Forbes jako jeden z najbardziej wpływowych guru zarządzania.

Liters zapewnia możliwość czytania książek Nassima Taleba online, a także słuchania audio wersji książek.

Podobni autorzy