Gorzka pomarańcza

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Autorka książki jest Polką z Pomorza, która w latach 80. ubiegłego wieku wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do jego kraju. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich uczucie i codzienność w koszmar. Muchtar okazał się kameleonem – w Polsce delikatny i tolerancyjny, u siebie stał się panem i władcą, stawiającym za wzór żonie chrześcijance swoją jedynie słuszną religię oraz wyidealizowaną matkę muzułmankę. Zdecydowany bunt Nadii w obronie własnej godności i podmiotowości zrodził w końcu brutalną przemoc i… plan ucieczki z „islamskiego raju”.

Dramatyczne losy autorki – która tutaj ukrywa się pod pseudonimem, nadal obawiając się ingerencji w jej życie tamtej przeszłości – przeplatają się z ciekawymi obserwacjami. Oprócz wątków niemal kryminalnych „Gorzka pomarańcza” jest bogatym źródłem wiedzy o arabsko-muzułmańskiej mentalności oraz obyczajowości, a zwłaszcza o życiu rodzinnym – pokazywanym tu barwnie i różnorodnie. Dzięki temu książka ta ma także walory dobrego reportażu uczestniczącego.

Nadia odzyskała wolność w 1997 roku, a swoje pouczające wspomnienia spisała dziewięć lat później. Trafiają one w czas, kiedy zderzenie religii i cywilizacji staje się problemem Europy, a nie tylko nieostrożnych polskich dziewczyn zakochujących się w śniadych studentach z Afryki.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 30 listopada 2021
Nadia Hamid "Gorzka pomarańcza" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Sara Hodor
28 sierpnia 2020

Dawno żadna lektura mnie tak nie poruszyła. «Gorzka pomarańcza» wydusiła ze mnie morze łez, poruszyła moje serce i duszę. Dlaczego? Jest to bowiem historia Polski z Pomorza, która zakochuje się w muzułmaninie. Historia jakie słyszymy często, po raz kolejny Europejka zaufała wychowanemu w kompletnie odmiennej etycznie i kulturowo mężczyźnie, który obiecywał złote góry, a po ślubie górę bierze patriarchalizm i przedmiotowe traktowanie kobiety. Niestety takie rzeczy dzieją się nadal i książka ta może stanowić przestrogę dla pełnych ciepła dziewczyn, które wierzą, że zmienią człowieka wychowanego w tak odległej moralnie kulturze. Opowieść była dla mnie szczególnie porażająca, ponieważ ukazuje konsekwencje wyborów głównej bohaterki, a w kręgu moich najbliższych jest osoba, która przeżyła podobną historie na własnej skórze. Ciarki mnie czasami przechodziły na myśl jak wszystko mgło się skończyć. Polecam gorąco i mam nadzieję, że książka ta trafi do rąk jak największej ilości Polek.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę