3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Zaraza

Tekst
Mitologia dżumy, cholery i AIDS
Z serii: Poza serią
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Zaraza
Zaraza
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 62,89  50,31 
Zaraza
Audiobook
Czyta Maciej Like
34,99 
Szczegóły
Opis książki

Dzisiaj urodzaj spektakli, filmów, koncertów na Facebooku, kiedyś karnawałowa maskarada na ulicach średniowiecznego miasta lub rozpasane uczty w starożytnym Rzymie, dzisiaj zamknięte plaże, lasy i góry, kiedyś oborywane wsie i ryglowane miasta – pod spodem drzemią jednak te same lęki. Bo epidemia – nie mówiąc o pandemii – to wydarzenie graniczne, wykraczające poza nasze codzienne doświadczenie. Przychodzi nagle, znienacka, dotyka każdego, bez względu na bogactwo, status i płeć, znosi zatem wszystkie społeczne i materialne podziały, unieważnia to, na co wielu z nas pracowało całe życie w złudnym przekonaniu, że uczyni nas bezpiecznymi. I niesie niepewność jutra.

Wznowienie wydanej po raz pierwszy 26 lat temu książki o mitologii plagi, wnikliwego antropologicznego studium jej głębokich rytualnych korzeni i kulturowych przeobrażeń, pozwala zrozumieć, że najgłębszy, sakralny wymiar zarazy jest w istocie od wieków niezmienny. „Zaraza drwiła sobie z medycyny, śmierć szalała w każdym kącie” – pisze o dżumie w siedemnastowiecznym Londynie Daniel Defoe, a przecież te słowa są aktualne także dziś.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 10 kwietnia 2020
  • Rozmiar: 240 str. 2 ilustracje
Monika Sznajderman "Zaraza" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Zaraza
Audiobook
Czyta Maciej Like
34,99 
Książka należy do serii
«Poza serią»
Samiec alfa musi odejść
Zagrani na śmierć
Zaklinanie węży w gorące wieczory
-5%
Sandra Rutkowska
20 kwietnia 2020

Jakże aktualny temat epidemii i pandemii, które dotykają każdego człowieka, bez względu na status materialny czy osiągnięcia i pozbawiają nas przyszłych planów czy poczucia kontroli nad własnym życiem. Jednak patrząc na historie ludzkości w kontekście chorób, tego typu zjawisko nie jest niczym nowym. Zmienia się jedynie przeciwnik i to jak wiele o nim wiemy. «Zaraza» to wycieczka w przeszłość, przyjrzenie się przyczynom, skutkom i przebiegowi dżumy, cholery i AIDS. Bardzo ciekawa lektura, przystępny język i rzetelne informacje. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę