Panny z «Wesela»Tekst

Siostry Mikołajczykówny i ich świat
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Autorka biografii Wyspiańskiego powraca z nową opowieścią! Wesele w wersji herstory! Opowieść o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach

W chałupie Jacentego Mikołajczyka krytej strzechą, pod gruszą, na przyzbie, wśród ludowych wierzeń o południcach i diabłach na rozstaju, w świecie, w którym najpopularniejszymi lekarstwami były znak krzyża i wódka, dorastały trzy panny Mikołajczykówny uwiecznione w Weselu Wyspiańskiego. Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera, Jadwiga – Panna Młoda z Wesela – wyszła za Lucjana Rydla, a Maria była miłością życia zmarłego przedwcześnie malarza Ludwika de Laveaux uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo.

Monika Śliwińska w niesamowitej młodopolskiej herstory brawurowo opisuje życie córek bronowickiego chłopa portretowanych przez najwybitniejszych malarzy i literatów przełomu XIX i XX wieku. Z literackim rozmachem ukazuje czytelnikom świat dziewcząt przygotowywanych od najwcześniejszych lat do rezygnacji z niezależności i prawa do decydowania o sobie, ale również – przede wszystkim – świat kobiet, które w dorosłym życiu, w małżeństwach i zmiennych kolejach losu zachowały duchową niepodległość, mało tego – istotnie wpłynęły na życiorysy swoich mężów. Ślady Mikołajczykówien zachowały się w bogatej korespondencji, dokumentach państwowych i kościelnych, pamiętnikach, wspomnieniach, a przede wszystkim w niepublikowanych dotąd dokumentach z prywatnych archiwów potomków Lucjana Rydla i Włodzimierza Tetmajera.

Monika Śliwińska wprowadza nas w losy bronowickich rodzin i kreśli portrety biograficzne trzech sióstr o wiele bardziej złożone, niż to wynika z zachowanej legendy.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 07 października 2020
  • ISBN: 9788308071960
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Monika Śliwińska "Panny z «Wesela»" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Mirosława Kovalevich
12 listopada 2020

"Wesele" to jedna z moich ulubionych książek wszechczasów. Dramat nad dramatami. Majstersztyk. Dlatego gdy tylko zobaczyłam książkę powiązaną z tym tytułem wiedziałam, że muszę ją przeczytać. «Panny z Wesela» to opowieść o trzech siostrach Mikołajczykównych, ale nie tylko. Traktuje również o wydarzeniach, które działy się w tle dramatu i głębiej wchodzi w życie bohaterów, którzy naturalnie mieli swoje rzeczywiste pierwowzory w «Weselu». Fascynująca opowieść i rewelacyjna książka. Gorąc polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę