SzalejTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Poniekąd będzie żyć. Poniekąd nigdy nie weźmie życia we własne ręce.

Debiut, w którym możesz odkryć własną historię.

Czterdzieści lat opisane z perspektywy dwunastu przełomowych dni.

Zofia przychodzi na świat w surowej rzeczywistości pod koniec lat 70. w jednej z kaszubskich wsi. Wychowywana w obliczu licznych zakazów i wyrzeczeń, będzie żyć tak, jak oczekują od niej inni. Chłodne relacje, nieufność wobec otoczenia i nakładane przez samą siebie ograniczenia sprawią, że rzadko kiedy czuje się w pełni szczęśliwa.

Szalej jest nie tylko opowieścią o jednej bohaterce – to biografia wszystkich kobiet boleśnie doświadczonych przez los, mierzących się z surową krytyką otoczenia i zmagających się z poczuciem niedowartościowania. A jeśli postępowanie zgodnie z własnymi przekonaniami i dopuszczenie do głosu głęboko skrywanych pragnień wcale nie jest niemożliwe?

Czy cztery dekady wystarczą, by nabrać odwagi do życia?

Monika Drzazgowska – urodziła się w Człuchowie na Pomorzu. Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa. Szalej to jej debiut prozatorski. Fragment powieści ukazał się w 2018 roku w niemieckim piśmie literackim „Sinn und Form” w tłumaczeniu Bernharda Hartmanna.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 17 lutego 2021
  • Rozmiar: 300 str. 1 ilustracja
  • ISBN: 9788308071625
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Monika Drzazgowska "Szalej" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Arleta Ciesińska
22 marca

Najlepszy debiut, z jakim zetknęłam się od niepamiętnych już czasów. To ten rodzaj dojrzałej literatury, który wżera się w najwrażliwsze rejony serca i nie pozwala o sobie zapomnieć. Pięknie napisana, chociaż momentami przytłacza mnogością odniesień. Wybaczam jej to bez najmniejszego trudu i z pewnością wrócę do tej książki wielokrotnie.

Bogna Gurka
23 lutego

Ta niepozorna książka nokautuje emocjonalnie od pierwszych stron, przywołuje wszystkie chwile, w których byłyśmy zbyt sobą, a za mało takie jak od nas tego oczekiwano. To literackie cudo ma w sobie moc samotności, niezrozumienia i przemijania. Mimo bólu wspomnień jakie z sobą niesie, ten poetycki debiut zachwycił mnie od pierwszych stron swoją wrażliwością na otaczający świat i obrazoburczym językiem. Ciekawe pióro autorki sprawia, że książkę czyta się paradoksalnie lekko i przyjemnie. Plastyczny język, sugestywne kreacje postaci to dodatkowe atuty. Bardzo polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę