Behawioralne i fizjologiczne mechanizmy reakcji koni arabskich na bodźce stresowePDF

0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Reakcje koni na bodźce wywołujące strach mogą mieć istotne konsekwencje dla bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i zwierząt. Konie wykazują naturalną tendencję do reagowania szybką ucieczką w celu uniknięcia sytuacji potencjalnie dla nich groźnych, np. pojawienia się nowych bodźców w dotychczas znanym środowisku. Podstawowym wyznacznikiem komfortu psychicznego zwierząt jest gwarancja poczucia bezpieczeństwa. W sytuacjach zagrożenia zwierzę dąży do zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa, co przynosi skutek zarówno w reakcjach behawioralnych, jak i fizjologicznych. W sytuacji, gdy bodziec, czynnik lub zmiana warunków środowiskowych są zwierzęciu nieznane, pojawiają się nagle, a jednocześnie mają duże natężenie lub trwają długi okres, organizm zwierzęcia uruchamia odpowiedź adaptacyjno-obronną, którą ogólnie określa się jako reakcję stresową. Reagowanie zwierząt na bodźce stresowe związane jest ze zmianami behawioralnymi i fizjologicznymi, których celem jest mobilizacja organizmu zwierzęcia do radzenia sobie z presją różnych czynników środowiskowych. Poziom reaktywności koni ma znaczenie w prognozowaniu możliwości ich wykorzystania zarówno do celów hodowlanych, jak i w określonych kierunkach użytkowania.

Badaniami przeprowadzonymi w latach 2006–2008 objęto klacze czystej krwi arabskiej. Krajowa populacja koni tej rasy stanowi unikalną i bardzo cenną w skali światowej grupę zwierząt, którą wytworzono dzięki wielopokoleniowej, twórczej pracy polskich hodowców. Konie arabskie użytkowane są w kierunku jednostronnie wierzchowym, związanym z bezpośrednimi interakcjami człowiek–zwierzę, dlatego też poziom reaktywności tych zwierząt jest szczególnie ważną cechą ze względu na bezpieczeństwo i współpracę konia z jeźdźcem. Ocenę reaktywności rozszerzono o obiektywne i mierzalne wskaźniki, takie jak wybrane parametry hematologiczne i poziom hormonów, których zmiany, podobnie jak zmienność poziomu tętna, są charakterystyczne dla sytuacji stresowej u zwierząt. W pracy podjęto próbę wyjaśnienia mechanizmu odpowiedzi behawioralnej i fizjologicznej koni arabskich na krótkotrwałe oddziaływanie bodźców stresowych.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 lipca 2019
  • Całkowity rozmiar: 0 MB
  • Całkowity liczba stron: 0
  • Rozmiar stron: x мм
  • Wydawca: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Monika Budzyńska "Behawioralne i fizjologiczne mechanizmy reakcji koni arabskich na bodźce stresowe" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Rozprawy Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie»
Przydatność technologiczna i kulinarna mięsa mieszańców pochodzących z krzyżowania dzika (Sus scrofa scrofa) z wybranymi rasami hodowlanymi świń
Zmienność ontogenetyczna mięty (Mentha species) czynnikiem warunkującym zawartość składników bioaktywnych w surowcu
Konkurencyjność rolnictwa Polski Wschodniej
-5%

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę