Własna kawiarnia, marzenie czy udręka?Tekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Strona redakcyjna

Projekt okładki

Michał Bobrowski

© Copyright by Michał Heller, 2015

www.wlasnakawiarnia.pl


ISBN 978-83-942099-0-7

Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji zabronione bez pisemnej zgody autora.


Napisałeś książkę i chcesz ją wydać? Zapraszamy do serwisu Rozpisani.pl.

Znajdziesz tu szeroki zakres usług wydawniczych, dzięki którym Twoja książka trafi do księgarń. Pomożemy Ci dotrzeć do czytelników na całym świecie!

Kontakt

www.rozpisani.pl

info@rozpisani.pl

Publikację elektroniczną przygotował:

Własna kawiarnia, marzenie czy udręka?

  Historia kawy

  Kawa

  Kawa w Polsce

  Rzeczy, o które może zapytać cię klient z ciekawości

  Kawowe mity

  Espresso — kilka faktów

  Po co mi kawiarnia?

  Lokalizacja

  Sprzęt

  Sanepid

  Szkolenie

  Towar

  Ile zarabiam na każdym sprzedanym latte?

  Kasa fiskalna, kiedy jest potrzebna...

  Przykładowe menu i sposób przygotowywania produktów

  Jak przyrządzić espresso

  Jak spienić mleko

  Marketing

  Opis działania systemu zakupów grupowych

  Wzór dokumentacji HACCP

Historia kawy

Kawa została odkryta jako pokarm afrykańskich kóz, dziś jest drugim najpopularniejszym napojem na świecie. Jednakże odkrycie jej wydaje się dość przypadkowe. Według legendy pewnego dnia — około 850 r. n.e. — etiopski pasterz o imieniu Kaldi zauważył, że nawet najstarsze z jego kóz zachowują się jak młode osobniki, kiedy poskubią nieco czerwonych jagód pewnej rośliny. Sam ich skosztował i poczuł pobudzający efekt. Kaldi był tak podekscytowany swoim odkryciem, że zabrał owoce do opata miejscowego zakonu. Ów świątobliwy człowiek potępił magiczne ziarenka i wrzucił je do ognia. Aromat parzonej kawy natychmiast wypełnił pokój i wywabił innych mnichów z ich komnat. Uprażone ziarenka wydobyto z płomieni, zmielono i wmieszano z wodą. Była to pierwsza filiżanka kawy na świecie. Region Kaffa w Etiopii uznaje się za miejsce narodzin kawy i istnieją dowody na to, że w zakonach uprawiano ją tam nawet tysiąc lat temu. Obecnie kawa rośnie na całym świecie — zawsze w odległości około 1,6 tys. km od równika, pomiędzy zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca.

PURYTAŃSCY MIESZKAŃCY EUROPY UWAŻALI, ŻE KAWA MA W SOBIE COŚ DIABELSKIEGO. DOPIERO GDY ZAAPROBOWAŁ JĄ PAPIEŻ KLEMENS VIII, USPOKOILI SIĘ I ZACZĘLI CZERPAĆ PRZYJEMNOŚĆ Z JEJ PICIA

Największy wpływ na obecną kulturę picia kawy — z powodu powstania espresso — miał model włoski. Pochodzenia ekspresu do kawy można doszukiwać się w Turynie w roku 1884, kiedy to Angelo Moriondo opatentował maszynę, hurtowo dozującą parę i wodę przesączane przez mielone ziarna. Udoskonalał ją przez lata tak, by móc sporządzać pojedyncze porcje napoju dla konkretnych klientów. W ten sposób narodziła się kawa espresso. Jej popularność wzrosła, kiedy włoska diaspora przywiozła ją do innych krajów europejskich i do Ameryki. Do lat 50. XX w. espresso wykorzystywano jako podstawowy składnik napojów kawowych, takich jak cappuccino i latte, a kiedy rozwinięto produkcję kawy wysokiej jakości, bariści przyjęli je za preferowaną formę podawania tego napoju.

W Wielkiej Brytanii istnieje ponad 15 tys. kawiarni, a Allegra Strategies przewiduje, iż do końca 2017 roku powstanie kolejnych 5 tys.

Kawa jest oprócz wody najpopularniejszym napojem na świecie ;)

Kawa

Zacznę od tego, by przekazać wam odrobinę wiedzy o ziarnach, ponieważ istotne jest, by wiedzieć, w jaki sposób były wytworzone i uprawiane. Wyróżniamy dwa główne rodzaje ziaren kawy: robusta i — ta bardziej znana — arabika. Ziarno robusty jest sadzone na mniejszych wysokościach, jej cechą charakterystyczną jest cięższy gorzki smak i — co istotne — ziarna mają około dwa razy więcej kofeiny od ziaren arabiki, dlatego kawy z dodatkiem robusty są częściej używane do przyrządzania espresso. Arabika z kolei rośnie na dużych wysokościach, co dość znacznie wpływa na jej smak. Bardziej znanych odmian podgatunków arabiki, które różnią się smakiem i właściwościami, jest około 18. Idąc dalej, musimy wiedzieć, że kawa, jak każdy produkt, podlega ocenie, dlatego wyróżniamy około 7 podstawowych kategorii ocen:

• AA — ocena ta oznacza wielkość ziaren większych od przeciętnych, co wiąże się jednocześnie ze smakiem;

• Altura — oznacza ziarna uprawiane wysoko na poziomem morza;

• Excelso — również ma odniesienie do wielkości ziaren, w większości używana do mieszanek kaw kolumbijskich;

• Hard Bean — twarde ziarna, bardzo popularne;

• Strictly Soft Bean — wyłącznie miękkie ziarna;

• Strictly Hard Bean — wyłącznie twarde ziarna;

• Supremo — większe i lepsze ziarna odnoszące się do kaw kolumbijskich.