Księga Bezimiennej Akuszerki

Tekst
Z serii: Salamandra
Z serii: Droga donikąd #1
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Księga Bezimiennej Akuszerki
Księga Bezimiennej Akuszerki
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 71,80  57,44 
Księga Bezimiennej Akuszerki
Audio
Księga Bezimiennej Akuszerki
Audiobook
Czyta Laura Breszka
37,90 
Szczegóły
Opis książki

„Opowieść podręcznej” w świecie postapo.

Laureatka Nagrody im. Philipa K. Dicka w kategorii science fiction i Książka Roku według „Publishers Weekly”

Kiedy zasypiała, świat był skazany na zagładę. Gdy się obudziła, był już martwy.

Przetrwanie apokalipsy to jednak dopiero początek.

Na skutek tajemniczej gorączki na całym świecie umiera bardzo wielu mężczyzn oraz niemal wszystkie kobiety i dzieci. Ciąża i poród oznaczają wyrok śmierci – zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Samotna położna brnie przez cmentarzysko, jakim stał się świat, usiłując znaleźć dla siebie miejsce w nowej, groźnej rzeczywistości. Filary cywilizacji runęły, została tylko brutalna siła i ci, którzy ją mają.

Pozostałe przy życiu kobiety są prześladowane przez bandy mężczyzn, którzy je chwytają, trzymają w łańcuchach, używają ich i nimi handlują. Żeby zachować wolność, położna przebiera się za mężczyznę i unika ludzi. Wkrótce odkrywa jednak, że jej zadanie nie ogranicza się do chronienia smutnej namiastki własnej niezależności.

Jeśli ludzkość ma się odrodzić, będzie potrzebowała akuszerki.

Elison odmalowuje świat tak pozbawiony długoterminowej nadziei i napędzany wyłącznie krótkoterminową desperacją, że ten obraz będzie was nawiedzał, nawet gdy odłożycie książkę. A jednak choć najsłabsze światełko na horyzoncie będzie wam kazało podążać dalej. – Adrian Lang, „Amazon Book Review”

Wykreowana przez Elison przyszłość, w której jest o wiele więcej mężczyzn niż kobiet, jest przerażająca i brutalna głównie dlatego, że uświadamia nam, jak kruche są pozory traktowania kobiet jako jednostek ludzkich. – „Book Riot”

Elison z bezwzględną szczerością pokazuje nam, jak traktowane są kobiety, gdy znikają chroniące je prawa. I uświadamia, jak niewiele trzeba, by społeczeństwo pogrążyło się w regresie, a postęp okazał się tylko iluzją. – „Word After Word”

Trylogia «Droga donikąd» stawia ważne pytania na temat świata, który jest o wiele bardziej możliwy, niż nam się wydaje. To radykalny traktat na temat przyszłości płci. – LitReactor

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 30 września 2020
  • ISBN: 9788381887397
  • Tłumacz: Maria Smulewska
  • Wydawca: Rebis
  • Spis treści
Meg Elison "Księga Bezimiennej Akuszerki" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Księga Bezimiennej Akuszerki
Audiobook
Czyta Laura Breszka
37,90 
Książka należy do serii
«Salamandra»
Księga Etty
Opowieść wtajemniczonego, czyli jak pisać
Zabić drozda
-5%
Kaja Malis
13 listopada 2020

Nie pamiętam kiedy ostatnio jakaś książka tak mnie wciągnęła. Meg Elison przedstawiła postapokaliptyczną wizję świata, próby odrodzenia ludzkiej cywilizcji po epidemii, w których kobieta zostaje sprowadzona do przedmiotu rozrodczego, a mężczyźni są niezwykle rzadkim zjawiskiem. Prymitywne popędy seksualne biorą górę, zaspokojenie żądzy staje się ich priorytetem. Nie brakuje tutaj jednak opisów przeżyć wewnętrznych bohaterów i ich egzystencjalnych rozważań. Książka ta wciągnęła mnie bez reszty, chciałabym zobaczyć film na jej podstawie. Polecam z całego serca.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę

Inne książki tego autora