Marta Dzido

Marta Dzido

Marta Dzido O autorze Marta Dzido to urodzona 19 stycznia 1981 roku, polska dziennikarka, reżyserka i pisarka. Na Państwowej Wyższej Szkole... Szczegóły

O autorze

Marta Dzido

O autorze

Marta Dzido to urodzona 19 stycznia 1981 roku, polska dziennikarka, reżyserka i pisarka.

Na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi ukończyła kierunek montaż w 2008 roku.

Profesionalnie zajmuje się produkcją i realizacją różnorodnych form filmowych, od krótkometrażowych po dokumentalne. W swoim dorobku ma na przykład film z 2002 roku «„Jeden dzień z życia małej dziewczynki“», czy reportaż o zespole Paktofonika dla TVP Kultura. Marta Dzido jest również Ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Twórczość

Jej debiut, niewielka powieść «„Ślad po mamie“» podejmująca tematykę aborcji, została zamieszczona w analogii «„Proza życia“» i 3 lata potem wydana jako osobna pozycja. Debiutem książkowym zaś stał się «„Małż“», na podstawie którego powstał teatralny spektakl «„M.“».

W roku 2007 Marta Dzido otrzymała stypendium Homines Urbani oraz wyróżnienie Ministra Kultury za zasługi w literaturze.

Publikacje

Do najbardziej znanych pozycji autorki należą:

  • "Frada",
  • "Kobiety Solidarności",
  • "Matrioszka",
  • "Ślad po mamie",
  • "Małż".

Pobierajcie, kupujcie i czytajcie książki Marty Dzido na serwisie LitRes. A dla tych, którzy wolą słuchać proponujemy szeroką bazę audiobooków.

Podobni autorzy