Niepokój przychodzi o zmierzchu

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Brud rzeczywistości, chłód rozpaczy, dzieciństwo pełne wstydu.

Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej.

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020.

Mała wioska na holenderskiej prowincji. Tuż przed świętami rodzina skromnych i pobożnych rolników doświadcza wielkiej tragedii – w wypadku ginie najstarszy syn Matthies. Niedługo potem kolejne nieszczęścia nawiedzają farmę, której życie zaczyna przypominać koszmarną wizję z obrazów Boscha. To kara za grzechy? Tak sądzą rodzice. Zatracając się w bólu i poczuciu winy, zaniedbują trójkę dorastających dzieci, które niewiele rozumieją i są przerażone atmosferą panującą w domu. Co to znaczy, że Matthies umarł? Czy ojciec odejdzie? Co stanie się z mamą? Jas, Obbe i Hanna na swój sposób radzą sobie z niepokojem. Gromadząc niepotrzebne przedmioty, składając ofiary, zadając ból sobie i innym, łamiąc seksualne tabu, dają się wciągnąć w wir coraz bardziej zatrważających obsesji i fantazji. Na ziemi niczyjej, gdzieś między dzieciństwem a dorosłością, kończy się niewinność.

Czym jest rodzina? Jaki sens ma wiara? W tej powieści o braku miłości i osamotnieniu, ujmującej wrażliwością i surowym, wręcz brutalnym pięknem języka, Marieke Lucas Rijneveld stawia pytania, które podważają nasze najświętsze przekonania.

Pełna obrazów i symboli p owieść o bólu bez pocieszenia, na tle cudownej i okrutnej przyrody, będącej jedyną ucieczką, a zarazem obietnicą śmierci.

„La Stampa”

Powieść, która wiedzie prosto na dno, gdzie nie ma już żadnej nadziei.

„la Repubblica”

Surowa, absolutnie urzekająca opowieść o młodości, która umiera.

„Vogue”

Pozostają dreszcze, oszołomienie i niepokój.

„AD Magazine”

Wyjątkowa książka. Ponura, apokaliptyczna, a jednocześnie przyciągająca…

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”

Z perwersyjną wręcz przyjemnością Rijneveld wstrząsnęła światową literaturą.

„Lire”

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 05 maja 2021
  • Rozmiar: 250 str. 2 ilustracje
  • ISBN: 9788308072561
  • Tłumacz: Jerzy Koch
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Marieke Lucas Rijneveld "Niepokój przychodzi o zmierzchu" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Bogna Zuba
02 września

Może zabrzmi to dziwnie, ale ta książka jest chłodna, zimna jak lód, szara jak szpitalna piwnica. Książka ciężka i trudna, ale bezsprzecznie bardzo bardzo dobra. Choć akcja toczy się w Holandii to fabuła ta może wydarzyć się gdziekolwiek, może nie na świecie, ale w Europie. Jak złożonym organizmem jest rodzina i jak trudne są emocje w obliczu tragedii, o tym opowiada ta książka. Polecam. Dobra lektura.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę