Wszystko da się ogarnąć

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

This ebook was bought on LitRes

Wszystko da się ogarnąć to czysta energia – tętni i buzuje siłą, humorem, pragmatyzmem oraz wdziękiem. Marie Forleo pisze tak, jak żyje – z entuzjazmem, dosadnie, treściwie i z wiernością zasadzie brania pełnej odpowiedzialności za siebie. Ta kobieta to czyste złoto, a jej książka zmieni niejedno życie.

– Elizabeth Gilbert

autorka Jedz, módl się, kochaj i Wielkiej magii

Gdy stawiasz sobie za cel osiągnięcie niemożliwego, pomoże nie talent, ale wysiłek, który w to włożysz. Wszystko da się ogarnąć pozwoli ci przeobrazić się w potężny wulkan energii, którym z natury jesteś. W tej książce znajdziesz inspirację, cięty dowcip i motywację do działania – i to często na jednej stronie. Jeśli zastanawiasz się, co odróżnia osoby, które mają marzenia, od osób, które mają osiągnięcia – odpowiedź trzymasz w ręce.

– Tony Robbins, czołowy amerykański doradca

oraz mówca motywacyjny, autor Niewzruszonego

Ta książka zrewolucjonizuje twoje życie. Nieważne, nad czym pracujesz, o czym marzysz, a nawet czego unikasz – tu znajdziesz rozwiązanie. Jeśli zaś myślisz, że nie dasz rady, tym bardziej nie powinieneś tracić czasu na czytanie recenzji, tylko z miejsca zabrać się za lekturę Wszystko da się ogarnąć, ponieważ – jak pokazuje Marie na przykładzie inspirujących historii i przy użyciu praktycznych narzędzi, od których obfituje jej książka – DASZ RADĘ!

– Sarah Jones, performerka i pisarka

Co musi zrobić autor, aby swojego czytelnika zainspirować, otoczyć troską i miłością, a jednocześnie szczerze, bez owijania w bawełnę obnażyć jego mylne przekonania i fałszywe przeświadczenia? Nie mam pojęcia, ale Marie Forleo udało się tę sztukę ogarnąć! Książka mądra, zabawna, równie genialna, co dosadna. Uwielbiam!

– Brené Brown

autorka Dare to lead i Z wielką odwagą

Większość z nas zna Marie Forleo z jej występów publicznych, kojarzy z mentoringiem, motywacją i dawaniem przykładu współczesnej młodej generacji. Znamy ją także jako autorkę i gospodynię programu MarieTV. Ta książka to nowa jakość w tej działalności. Marie Forleo naprawdę potrafi pisać! Wszystko da się ogarnąć jest iskrzącym, pełnym energii manifestem wiary we własne możliwości i samostanowienie. W moim odczuciu – jak na razie – to największe zawodowe osiągnięcie Marie.

– Steven Pressfield

autor The War of Art i The Artist’s Journey

Przed wami boska Marie Forleo z książką, która jest cudownie prowokująca, a jednocześnie pełna otuchy. Bez względu na rodzaj wyzwania, z jakim przyjdzie ci się mierzyć… dasz radę to ogarnąć! Mądrość tej książki zmieni twoją perspektywę – pozwoli ci ujrzeć siebie i twój wyjątkowy potencjał w zupełnie nowym, ekscytującym świetle.

– Dani Shapiro, autorka Inheritance

Najlepsze książki są niczym klucz, który pasuje jak ulał do zamka i otwiera zaryglowane dotąd drzwi. Szczera, serdeczna i troskliwa, Marie Forleo dzieli się swoją mądrością. Jeśli potrzebujesz wskazówki, jaki kolejny krok wykonać na drodze do zmiany świata na lepsze, jesteś we właściwym miejscu.

– Seth Godin, autor To jest marketing!

Wszystko da się ogarnąć to lektura obowiązkowa dla każdego, kto pragnie stawić czoło własnym lękom, spełnić marzenia i wkroczyć na ścieżkę rozwoju. Z humorem, ale też dozą życiowej mądrości, Marie Forleo oferuje praktyczne wskazówki, jak zabrać się do dzieła i osiągnąć sukces. Ta książka rozprawi się skutecznie z każdą wymówką, która wstrzymuje cię od działania.

– Cheryl Strayed, autorka Dzikiej drogi

Marie Forleo, zawsze pierwsza, by wyjść przed szereg i motywować inne kobiety, jest moją inspiracją. Jej rewelacyjna książka Wszystko da się ogarnąć to perełka na rynku publikacji poświęconych motywacji, kierownictwu i samopomocy. Rozbrajająca, życiowa i ze wszech miar praktyczna. Wciągnęła mnie całkowicie i z miejsca zainspirowała, by strategie Marie wprowadzić w życie prywatne i zawodowe.

– Abby Wambach, autorka Wolfpack, aktywistka, piłkarka, złota medalistka olimpijska

Dzięki Marie Forleo „wszystko da się ogarnąć” stało się także moją mantrą. Marie nie mydli oczu – jej książka faktycznie spełnia obietnice, które składa autorka. Wskazówki są pouczające, praktyczne i genialne w swej prostocie, a sposób komunikowania – szczery i wypływający prosto z serca. Wszystko da się ogarnąć doda ci energii, poruszy i zainspiruje, by porzucić strach i wreszcie zacząć wykorzystywać swój potencjał!

– Gabrielle Bernstein, autorka Wszechświat cię wspiera

Wszystko da się ogarnąć to autentyczny przewodnik kierujący prosto do celu – pokazuje i uczy, jak rozwiązać największe problemy i spełnić najśmielsze marzenia.

– Sophia Amoruso

współzałożycielka i dyrektorka generalna Girlboss

Jestem oddanym fanem MarieTV, a ta książka reprezentuje wszystko, co uwielbiam w autorce – jako nauczycielce, kobiecie i prawdziwej twardzielce! Od własnych doświadczeń i osobistej mantry po inspirujące historie osób, którym pomogła odmienić życie, Marie ofiaruje nam swoje strategie i przemyślenia szczerze, serdecznie, mądrze oraz w niepowtarzalnym, pełnym humoru stylu.

– Bryce Dallas Howard, aktor i reżyser

Prezentowane we Wszystko da się ogarnąć podejście to filozofia na wieki, szalupa ratunkowa i strategia pozwalająca odmienić życie w jednym. Każdy rodzic powinien wpajać tę mantrę swojemu dziecku, by mogło cieszyć się szczęściem i niezależnością. Ta książka obali ograniczające cię przeszkody, otworzy serce i pomoże spełnić najskrytsze marzenia.

– David Bach, autor bestsellerów „New York Timesa”

Efekt latte i Smart Woman Finish Rich

Fantastyczna książka. Czysta przyjemność z lektury plus potężna dawka skutecznych narzędzi i rewelacyjnych pomysłów. Marie to wspaniała, życzliwa osoba. Czytając Wszystko da się ogarnąć, masz wrażenie, że rozmawiasz z najbliższą przyjaciółką, która – przy okazji – jest też niezmiernie mądra, pomocna i przezabawna!

– Rick Hanson, autor Rezyliencji

Z podziwem patrzę na kreatywność, integralność i intensywność działań, dzięki którym Marie zbudowała swoją karierę. Nieraz zachodziłam w głowę, jak to możliwe, że robi tak wiele, a jednocześnie – tak dobrze. W książce Wszystko da się ogarnąć Marie Forleo dzieli się z czytelnikami największymi sekretami oraz strategiami, które zastosowała, kreując swoje fascynujące życie i tworząc rewelacyjną platformę on-line. Ta książka jest dokładnie taka jak jej autorka: pełna energii, serdeczna, mądra, surowa, zabawna, praktyczna i pomocna.

– Glennon Doyle, autorka Love Warrior, założycielka organizacji non profit Together Rising

Ta książka odmieni twoje życie w najlepszym tego słowa znaczeniu. Marie – w swoim charakterystycznie dosadnym, rozbrajającym stylu – pomoże ci odkryć potężny potencjał, który masz szansę wykorzystać, jeśli wyjdziesz poza dotychczasowe ramy, nauczysz się wyciągać wnioski i zaczniesz faktycznie działać. Rady Marie Forleo pomogły mi ogarnąć realizację moich najśmielszych marzeń. Jestem pewna, że lektura tej książki odmieni także twoje życie.

– Becky Lynch, zawodniczka wrestlingu

z tytułami mistrzowskimi WWE, RAW i SmackDown

Marie Forleo to prawdziwy żywioł – ta kobieta naprawdę realizuje misję pomagania innym w odnalezieniu pewności siebie, tak by mogli wykorzystać swój potencjał i rozwijać pasje. W książce Wszystko da się ogarnąć Marie szczodrze dzieli się swoim doświadczeniem i najważniejszymi lekcjami, jakie odebrała w życiu.

– Simon Sinek

autor Zaczynaj od dlaczego i Liderzy jedzą na końcu

Ciekawscy, głodni wiedzy i rozrywki od wieków szukamy sposobu, by uwolnić drzemiący w człowieku potencjał. Wyobraź sobie przez moment, że ta sztuka jest mniej skomplikowana, niż myślisz, a wystarczy zacząć od jednego prostego, lecz przełomowego przekonania. Trzymasz w ręce warunek nowego, pełnego magii i głębi życia, o jakim marzysz. Wszystko da się ogarnąć to książka prowokująca, niebanalna, przezabawna, a przede wszystkim – arcyważna. Bierz się do lektury i zacznij żyć pełnią życia! Marie Forleo – jesteś bezcenna!

– Kris Carr, pisarka, promotorka zdrowego stylu życia

Długi, stres, depresja, uzależnienia, niesatysfakcjonująca praca. Życiowe trudności przytłaczają, a często wręcz paraliżują. Ale oto jest nadzieja – Wszystko da się ogarnąć. Marie Forleo zdołała przelać zadaniowe nastawienie swojej mamy na papier i stworzyła książkę, która odmieni twoje podejście do życia. Każde wyzwanie – drobne czy wielkie – da się ogarnąć. Możesz samodzielnie naprawić pralkę, możesz stworzyć firmę marzeń. Jestem pełen podziwu dla Marie i tego, co zdołała osiągnąć. A teraz, ku mojej wielkiej radości, autorka odkrywa przed nami sekrety swojego sukcesu, dzieląc się konkretnym planem działania. To prawdziwa gratka!

– Jeff Krasno

współzałożyciel i dyrektor generalny Commune

Jeśli tkwisz w martwym punkcie, przytłoczony i sfrustrowany, nie trać ducha. Z charakterystycznym dla siebie podejściem – mieszanką ciepła, inteligencji oraz przenikliwości – Marie Forleo pokazuje, że krok po kroku naprawdę wszystko da się ogarnąć.

– Arianna Huffington, prezeska platformy Thrive Global

 

W życiu spotykam osoby dwojakiego typu. Do jednych mam zaufanie – wiem, że zawsze będą w stanie ogarnąć napotkany problem. W przypadku drugich wiem, że nie ogarną. Zgadnij, z kim wolę pracować? Wszystko da się ogarnąć daje czytelnikowi odwagę, by stanąć mocno na własnych nogach i znaleźć drogę stałego rozwoju bez względu na przeciwności losu. Lektura obowiązkowa!

– Daymond John, dyrektor generalny FUBU,

gospodarz programu Shark Tank


Tytuł wydania oryginalnego:

Everything is figureoutable


Copyright © 2019 by Marie Forleo

All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.


WYDANIE POLSKIE:

Copyright © 2020 by Galaktyka sp. z o.o.


90-644 Łódź, ul. Żeligowskiego 35/37

tel. +42 639 50 18, 639 50 19, tel./fax 639 50 17

e-mail: info@galaktyka.com.pl; sekretariat@galaktyka.com.pl

www.galaktyka.com.pl


ISBN: 978-83-7579-774-9


Zdjęcie na okładce: Emily Shur

Projekt okładki wydania oryginalnego: Christopher Sergio


Redakcja: Bogumiła Widła

Korekta: Monika Ulatowska

Redaktor prowadzący: Marek Janiak

Adaptacja oryginalnego projektu okładki: Artur Nowakowski

Konwersja do EPUB/MOBI: InkPad.pl


Pełna informacja o ofercie, zapowiedziach i planach wydawniczych

www.galaktyka.com.pl

info@galaktyka.com.pl; sekretariat@galaktyka.com.pl

Zapraszamy!


Choć autorzy i wydawca dołożyli wszelkich starań, aby zawarte w tej książce informacje były rzetelne i kompletne, nie ponoszą oni żadnej odpowiedzialności za mogące pojawić się błędy, nieścisłości, przeoczenia lub niezgodności, jak również za skutki stosowania porad zawartych w niniejszej książce. Autorzy i wydawca nie mieli też zamiaru nikogo obrazić ani przedstawić w złym świetle miejsc i organizacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody wydawcy książka ta nie może być powielana ani w częściach, ani w całości. Nie może też być reprodukowana, przechowywana i przetwarzana z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, mechanicznych, fotokopiarskich, nagrywających i innych.


Moim rodzicom.

Dziękuję, że wychowaliście mnie

na radosną, piekielnie niezależną osobę,

która ceni i szanuje wartość

ciężkiej pracy.


Siła nie leży gdzieś tam, na zewnątrz –

ona mieszka w tobie.

SPIS TREŚCI

1. Tropicana Orange

2. Plan działania – kierunek: wynik

3. Potęga przekonań

4. Koniec z wymówkami

5. Okiełznanie strachu

6. Marzenie zdefiniowane

7. Gotowy? A w życiu!

8. Postęp, a nie perfekcja

9. Niezgoda na odmowę

10. Świat potrzebuje twojego talentu

EPILOG: Prawdziwy sekret trwałego sukcesu

Podziękowania

DODATEK: Jeszcze więcej historii zwykłych bohaterów

Przypisy


PRZY CAŁEJ SWOJEJ niepozornej aparycji prowincjonalnej pani domu rodem z amerykańskiego sitcomu, moja mama jest wytrzymała niczym buldog amerykański, a klnie jak szewc. Córka pary alkoholików dorastała na osiedlu bloków komunalnych w Newark, w stanie New Jersey. Życie szybko nauczyło ją szanować każdy grosz i ukształtowało na jedną z najbardziej zaradnych, obrotnych i pracowitych osób, jakie kiedykolwiek znałam. Powiedziała mi raz, że w młodości rzadko czuła się doceniana, kochana czy piękna, dlatego tym mocniej miała w pamięci złożoną sobie przed laty obietnicę, że gdy dorośnie, znajdzie sposób, by zmienić swoje życie na lepsze.

Pamiętam z dzieciństwa wspólne przeglądanie niedzielnych gazetek i wycinanie promocyjnych kuponów wszelkiej maści, bez wyjątku. Mama przekazała mi wszystko na temat oszczędzania pieniędzy. Nauczyła, by zwracać baczną uwagę na każdy konkurs czy akcję, w których pod warunkiem przesłania dowodu zakupu można było dostać cokolwiek za darmo. Tak zdobywałyśmy książki kucharskie, gadżety i przybory kuchenne. Do najcenniejszych skarbów mojej mamy należało pozyskane w taki właśnie sposób malutkie radio tranzystorowe od producenta soków Tropicana Orange. Radyjko miało kształt, kolor i wielkość pomarańczy oraz uroczą biało-czerwoną antenę imitującą słomkę. Ubóstwiała to dziwo i nie rozstawała się z nim na krok.

Moja mama nie znosi bezczynności – jest jedną z tych osób, które po prostu muszą przez cały czas mieć coś do roboty. Jako dziewczynka wiedziałam, że po powrocie ze szkoły znajdę ją najpewniej w domu lub na podwórzu pochłoniętą jakimś kolejnym ważnym zadaniem – nietrudno było ją wyśledzić, wystarczyło złapać słabiutki dźwięk dobiegający z nieodłącznej tropicany. Któregoś razu, wracając ze szkoły, podchwyciłam charakterystyczny szum radyjka dobiegający z oddali. Zbliżając się do źródła dźwięku, uzmysłowiłam sobie, że tropicana gra nade mną. Zadarłam głowę i ujrzałam Mamę – hen wysoko, siedzącą na dachu dwupiętrowego budynku.

– Mamo? Czy wszystko w porządku? Co ty wyprawiasz tam w górze? – zapytałam zaniepokojona.

– Wszystko okej, Ree. Dach przeciekał. Zadzwoniłam po dekarza, ale palant zaśpiewał sobie pięćset dolarów za naprawę. Pięćset baksów! Z byka spadł? Znalazłam nieco papy w garażu, za parę minut będzie po robocie! – odkrzyczała entuzjastycznie.

Innym razem po powrocie ze szkoły usłyszałam tropicanę nadającą z głębi domu. Mama siedziała na podłodze łazienki, pośród narzędzi i wystających ze ścian rur… Drobinki pyłu unosiły się w powietrzu.

– Mamo? Co się tu dzieje? – zagadnęłam zbita z tropu.

– Nic wielkiego, kochanie, kładę nowe kafelki – odrzekła, jak gdyby nigdy nic. – Zauważyłam kilka pęknięć. Gdyby to tak zostawić, ani chybi lada moment miałybyśmy tu pleśń.

Moja mama nie ukończyła żadnych studiów. Chodziła jedynie do szkoły średniej, i to w latach 80. Na długo zanim pojęcia takie internet, Google i YouTube weszły na stałe do powszechnego słownika. Wracając ze szkoły, nigdy nie wiedziałam, czym mnie danego dnia zaskoczy. Wiedziałam natomiast, że muszę jedynie iść tropem dźwięków tranzystorowej tropicany, a na pewno szybko się dowiem.

Aż pewnego jesiennego popołudnia coś się zmieniło. Wróciłam po lekcjach później niż zwykle i od razu wyczułam, że coś jest nie tak. W domu było ciemno. I niespotykanie cicho. Coś się nie zgadzało. Ostrożnie rozglądałam się po domu, w poszukiwaniu mamy, obawiając się tego, co zobaczę. Co się stało z tropicaną? Co się stało z mamą? W końcu usłyszałam jakiś stukot. Z duszą na ramieniu ruszyłam w tamtym kierunku. Niczym chirurg na sali operacyjnej, pochylona w skupieniu nad blatem kuchennym, stała mama. Na stole: taśma izolacyjna, masa śrubokrętów i niezliczone malutkie elementy tropicany – ułożone metodycznie jeden koło drugiego.

– Mamo? Wszystko okej? Co się stało z twoim radiem? Nie działa?

– Nie ma strachu, Ree. Mała usterka. Antena się zepsuła, a pokrętło stacji trochę rozregulowało, więc trzeba je było nieco połatać. Zaraz będzie po sprawie.

Stałam przez moment oniemiała, przyglądając się, jak mama uprawia swoje czary nad ukochaną pomarańczą. W końcu odważyłam się zadać pytanie:

– Hej, mamo, skąd właściwie wiesz, jak się zabrać do tych wszystkich rzeczy? Nigdy wcześniej przecież tego nie robiłaś, nikt cię tego nie uczył, nikt ci nie pokazał…

Mama odłożyła śrubokręt, odwróciła się do mnie i spojrzała mi poważnie w oczy.

– Ree, nie bądź niemądra. Życie naprawdę nie jest aż tak skomplikowane. To żadna filozofia. Jeśli chcesz coś osiągnąć, zakasujesz rękawy, bierzesz się do roboty i tyle. Nie ma, że się nie da. Wszystko da się ogarnąć.

Stałam jak sparaliżowana, obracając w głowie i powtarzając w kółko te słowa niczym mantrę. „Wszystko da się ogarnąć. Wszystko da się ogarnąć”. Do jasnej cholery, tak!!!

Wszystko da się ogarnąć!

Ta jedna prosta myśl wyrażała całą perspektywę postrzegania świata – ideę, która wsiąkła w moją duszę i zagnieździła się niej na dobre. Postanowiłam uczynić z niej swoją filozofię. Od tamtego dnia jest główną siłą sprawczą, która kieruje wszystkimi moimi posunięciami i decyzjami w życiu.

Pomogła mi wydostać się z przemocowego związku. W college’u pozwoliła zdobywać najlepsze dorywcze prace (dzięki którym mogłam samodzielnie utrzymywać się na studiach) i dostawać na dokładnie te kursy, na których zależało mi najbardziej, choć warunki rekrutacji były wyśrubowane, a kandydatów od groma. Nawet w dzieciństwie motywowała do podejmowania kolejnych prób zakwalifikowania się do szkolnej drużyny sportowej, mimo że rok w rok odprawiano mnie z kwitkiem.

To dzięki tej filozofii radziłam sobie z każdą pracą, której kiedykolwiek się podjęłam, od kelnerowania w najmodniejszych restauracjach Manhattanu, przez dziwaczne, acz lukratywne fuchy (np. sprzedawanie świetlnych gadżetów w gigantycznych dyskotekach), po pracę maklera na nowojorskiej giełdzie, pisanie dla amerykańskiego medialnego giganta Condé Nast, uczenie hip-hopu, udział w fitnessowych filmach instruktażowych, produkcję i tworzenie choreografii dla MTV, nie zapominając o dostaniu się do elitarnego zespołu sportowców Nike Elite Athlets jako jedna z pierwszych tancerek – choć nie miałam formalnego przygotowania, bo nigdy nie ukończyłam żadnej szkoły w tym kierunku… Pozwoliła mi wykaraskać się z potężnych długów, zakończyć związki bez przyszłości, a także służyć najbliższym pomocą w kłopotach – często wyjątkowo szybko i skutecznie.

To ona nauczyła mnie zuchwałości niezbędnej, by w wieku 23 lat założyć własną firmę i wyprowadzić ją na pozycję wartego miliony dolarów świadomego społecznie przedsiębiorstwa edukacyjno-medialnego – w pojedynkę, bez wskazówek, bez doświadczenia, bez inwestorów, dyplomów czy znajomości. To właśnie ona napędzała mnie, gdy domową kamerą pierwszej generacji zaczynałam kręcić filmy, które dały początek wielokrotnie nagradzanemu internetowemu show gromadzącemu teraz przed ekranami dziesiątki milionów widzów w 195 krajach świata. Nie piszę tego, by się przechwalać. Piszę, bo w głębi serca jestem absolutnie pewna, że naprawdę wszystko da się ogarnąć.

Naprawdę. Nawet jeśli zaczynasz od zera. Nawet jeśli już próbowałeś i się nie powiodło. Nawet jeśli nie masz pojęcia, co do cholery robisz źle i dlaczego ciągle coś idzie nie tak. Nawet jeśli wszyscy w kółko powtarzają ci, że nie dasz rady, że to nie dla ciebie. Nawet jeśli całe życie zmagasz się z przeciwnościami losu, a świat wciąż rzuca ci kolejne kłody pod nogi.

Być może zastanawiasz się, czy ta filozofia może pomóc stawić czoło dramatycznej rzeczywistości. Czy wesprze cię, gdy:

 usłyszysz przerażającą diagnozę;

 dowiesz się o tragicznej śmierci dziecka lub innej ukochanej osoby;

 będziesz mieć załamanie psychiczne lub dochodzić do siebie po traumatycznych doświadczeniach.

 

Tak. Wszystko da się ogarnąć. Ta filozofia pomaga świadomie mierzyć się z trudnymi sytuacjami. Na stronach tej książki poznasz historie zwykłych ludzi, którym przyszło konfrontować się ze stratą, chorobą i przejmującym cierpieniem. Historie ze szczęśliwym zakończeniem. Te budujące przykłady pokazują, jak jedna prosta myśl pomaga odnaleźć w sobie siłę, niezłomność, zaradność i nadzieję – zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz ich najbardziej.

Nie ma znaczenia, z czym się zmagasz.

Masz w sobie wszystko, czego trzeba,

by uporać się z przeciwnościami losu

i stać się osobą, którą być pragniesz.

Bez względu na to, co twierdzi otoczenie, co powtarza ci rodzina, a nawet co podszeptuje głos w głowie – nie jesteś nieudacznikiem. Wszystko z tobą w porządku. Nie jesteś pomyłką, kpiną, porażką. Nie jesteś słaby ani nieudolny.

I nie jesteś też sam. Nikt z nas nie dostał przy narodzinach instrukcji obsługi dla użytkownika. Współczesny system edukacji nie uczy, jak wykorzystać potęgę własnych myśli, przekonań, emocji czy mądrości zapisanej w ciele. Nie uczy, jak wyrobić w sobie podejście zwycięzcy: postawy, perspektywę i nawyki, które pozwolą skutecznie stawiać czoło wyzwaniom, ale też – przede wszystkim – czerpać prawdziwą radość z życia i doświadczać spełnienia na co dzień. Szkoła nie objaśnia, jak wiele wewnętrznej siły drzemie w każdym człowieku; nie ćwiczy nas, jak w praktyczny sposób wykorzystać to, co oferuje los, by poprawić własne życie i uczynić świat lepszym. Niestety.

Dlatego właśnie pora się za to zabrać samemu – tu i teraz. Twój los jest w twoich rękach. Zacytuję wspaniałą Mayę Angelou*: „Rób tak, jak umiesz, dopóki nie nauczysz się, jak robić lepiej. A jak się nauczysz – rób lepiej”. Z tego też powodu tak bardzo się cieszę, że jesteśmy tu razem. Ponieważ ta książka to narzędzie, odpowiedź na pytanie, jak wiedzieć i robić lepiej.