Biblioterapia i bajkoterapia

Tekst
Rola literatury w procesie zmiany rozumienia świata społecznego i siebie
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Wiersze, baśnie i bajki stymulują wyobraźnię, inspirują, uruchamiają różne poziomy rozumienia, słowem: są niezbędne w rozwoju dziecka – udowadnia w swojej książce psycholog dziecięcy Maria Molicka.

Maria Molicka jest psychologiem od lat pracującym z dziećmi i młodzieżą, członkinią Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia. W „Biblioterapii i bajkoterapii” zebrała swoje doświadczenia zdobyte podczas wieloletniej pracy terapeutycznej.

W pierwszej części tej publikacji dowodzi, że rola książek, opowiadań, baśni czy też narracji jest nie do przecenienia w budowaniu tożsamości człowieka już od najmłodszych lat. Narracja okazuje się szczególnie ważna w rozwoju dziecka, gdyż pozwala mu się odnaleźć w świecie norm i zasad. Drugą część pracy autorka poświęciła ukazaniu roli bajek i bajkoterapii w radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi emocjonalnie dla malucha (np. konfliktem w rodzinie, pójściem do przedszkola). Konstruując świat na poły realny, na poły fantastyczny, bajki tworzą najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość, dają wsparcie w sytuacjach kryzysowych i pomagają uporać się z tymi zdarzeniami.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Maria Molicka "Biblioterapia i bajkoterapia" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Cytaty 1

przyjemności, wzbudzenie dobrego nastroju. Wreszcie funkcja substytutywna – podkreśla ona rolę kompensacyjną, którą przybierają postacie książkowe w relacji z odbiorcą. Literatura pełni rolę zastępczą, kompensacyjną, często obronną wobec zagrożenia frustracją, stymuluje marzenia na jawie, pozwala odroczyć gratyfikacje poprzez utożsamianie się z wybranym bohaterem. Funkcję substytutywną można także zaobserwować w snobistycznym dodawaniu sobie prestiżu przez fakt posiadania książek. Funkcja terapeutyczna literatury przez wiele lat była przedmiotem dyskusji z powodu braku jednoznacznych wyników badań naukowych co do rezultatów jej stosowania. Dlatego wielu badaczy pomijało tę funkcję w swoich rozważaniach, jak wspomniany wyżej S. Siekierski. Dzisiaj, w świetle wcześniejszych rozważań dotyczących roli narracji zewnętrznych w oddziaływaniu na strukturę „Ja”, literatura nabiera nowego znaczenia. Dostarcza ona różnych treści, zawiera doświadczenie, wiedzę jej autorów, niezwykłą wyobraźnię i wyzwala przeżycia emocjonalne, a tym samym sprzyja konstruowaniu własnej wiedzy i samowiedzy; pomaga w budowaniu reprezentacji poznawczej świata i siebie. Jej wpływ jest istotny przede wszystkim dlatego, że literatura jest wyjątkowym rodzajem sztuki. Jej walory estetyczne, etyczne czy filozoficzne potęgują siłę wpływu. Opowiadania są matrycą, jak mówił Jerome F. Bruner, dla rozumienia i interpretacji wydarzeń dotyczących jednostki i świata społecznego. Każdy kreuje siebie, tworzy historię swojego życia, w czym wielki udział ma nie tylko osobiste doświadczenie, ale i doświadczenie innych. Aldous Huxley pierwszy podkreślał znaczenie indywidualnego rozumienia zdarzeń. Pisał, że ważne jest nie tyle samo wydarzenie, ile jego interpretacja[7]. Jak już wspomniano wcześniej, narracja zewnętrzna, czyli wielkie i małe narracje, zawiera wzory do interpretacji. Narracja zewnętrzna stymuluje kreację „Ja” poprzez danie wzorca dla jej konstruowania. Posługując się wcześniej użytym przykładem – jest jak projekt urbanistyczny dla budowanego budynku, określa jego kształt. Narracja zewnętrzna pełni dwie wzajemnie powiązane funkcje w procesie kreacji „Ja”, a mianowicie dostarcza: – zróżnicowanych wzorów osobowych, – zróżnicowanych wzorów dla interpretacji.

0renaur

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę