Wyhoduj sobie wolnośćTekst

Reportaże z Urugwaju
Z serii: Reportaż
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

„Urugwajczycy kochają długie weekendy tak samo jak wolność” – mówi o rodakach José Mujica, były prezydent i najskromniejszy celebryta świata, który do pracy jeździł 20-letnim garbusem, a lwią część pensji oddawał na cele charytatywne.

Urugwaj jest jak puzzel z innej układanki, który nie pasuje do reszty kontynentu. Choć ten kraj zajmuje powierzchnię niewiele większą od Grecji i mieszka w nim zaledwie trzy i pół miliona ludzi, istotnie różni się od sąsiadów. Stabilny politycznie i ekonomicznie, nie przystaje do niemal żadnych europejskich stereotypów o Ameryce Łacińskiej. To jedno z najbardziej laickich państw świata. Jako pierwsze całkowicie zalegalizowało uprawę i spożycie marihuany, pary jednopłciowe mogą tu adoptować dzieci, a prostytutki płacą składki na ubezpieczenie społeczne. Każdy uczeń dostaje od państwa laptop, emeryt – tablet, a imigrant i uchodźca, nawet były więzień Guantanamo – szansę na nowe życie.

„Wyhoduj sobie wolność” to reporterska opowieść o niezwykłym eksperymencie społecznym i otwarte pytanie o granice dla marzycieli i wizjonerów, próbujących wykuwać nowy, lepszy świat.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Szymon Opryszek "Wyhoduj sobie wolność" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Reportaż»
Beze mnie jesteś nikim
Izmir
Żeby nie było śladów
-5%
Zyta Stawicka
10 sierpnia 2020

O Urugwaju nie wiedziałam kompletnie nic, poza jednym faktem o ich skromnym prezydencie -Jose Mujicą, który oddaje większość wypłaty na cele charytatywne. Dlatego jak tylko zobaczyłam książkę Szymona Opryszka i Marii Hawranek postanowiłam zmienić ten stan rzeczy. Reportaż «Wyhoduj sobie wolność» przybliżył mi Urugwaj i pozwolił dowiedzieć się wielu nowych informacji nie tylko na temat kultury kraju, ale i problemów współczesnych Urugwajczyków. Książka, która skłania również do przemyśleń na temat wielu kwestii dotyczących społeczeństwa i pozostawia z przyjemnym niedosytem. Bardzo chciałabym kiedyś odwiedzić ten kraj, obawiam się jednak, że bez nauki hiszpańskiego się nie obejdzie. Zdecydowanie polecam przeczytać, świetny reportaż.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę