Opowieść PodręcznejTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet

Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość.

Ale Freda pamięta jeszcze, choć wydaje się to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma…

Na podstawie powieści powstał znakomity serial do obejrzenia na Netflix

Fragment:

Czerwoną spódnicę mam podkasaną do pasa, nie wyżej. Poniżej Komendant pieprzy. Pieprzy dolną część mojego ciała. Nie mówię: kocha się ze mną, bo to nie jest to. Kopulacja też nie byłaby właściwym słowem. Kopulacja bowiem zakłada udział dwóch osób, a tu zaangażowana jest tylko jedna. Gwałt też nie oddaje istoty rzeczy: nie dzieje się nic takiego, co byłoby wbrew mojej woli. Wybór był niewielki, ale jakiś tam był, a ja dokonałam właśnie takiego. Dlatego leżę spokojnie i wyobrażam sobie baldachim nad głową. Przypomniała mi się rada, której królowa Wiktoria udzieliła swojej córce: „zamknij oczy i myśl o Anglii”. Ale to nie Anglia. Żeby się tylko pospieszył.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 18+
  • Data dodania do LitRes: 01 kwietnia 2020
  • ISBN: 9788380321724
  • Tłumacz: Zofia Uhrynowska-hanasz
  • Wydawca: Wielka Litera
  • Spis treści
Margaret Atwood "Opowieść Podręcznej" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Berenika Kowalewska
23 grudnia 2020

Jestem pod niesamowitym wrażeniem «Opowieści Podręcznej». Ksiązka naprawdę pełna emocji. Przerażająca wizja konserwatywnego, skrajnie katolickiego państwa, w którym rządzą mężczyźni, a kobiety sprowadzone są do ról służących. Atwood fantastycznie tworzy napięcie, powieść czyta się najpierw z ciekawością, potem z przerażeniem, w końcu z mieszanymi uczuciami nadziei i przygnębienia. Do ostatniej strony trzyma w napięciu, byłam niezmiernie ciekawa co stanie się z główną bohaterką, czy uda jej się uciec z wizji piekła i ortodoksyjnego reżimu? Polecam się przekonać samemu, rewelacyjna książka.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę