Głębia

Tekst
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


1

styczeń 2021

Kiedy Rędzia otworzył oczy, wciąż był jedenastoletnim chłopcem ze swojego snu. A może nie snu, tylko majaku, którego rozmazane obrazy podsuwał mu udręczony gorączką mózg. Znów nie miał pojęcia, gdzie jest, co robi w tym więzieniu, w którym znalazł się na własne życzenie, i dlaczego nie może się ruszyć. Wytłumaczeniem był ból. Każdy, nawet najmniejszy ruch okupiony był bólem. Nie był ogromny, ale męczący, bo dotyczył każdej części ciała, nawet skóry. Kaszel nie pomagał. Było tak źle, że Rędzia brał pod uwagę najgorsze: liczył się nawet ze śmiercią. I był sam, bez możliwości zwrócenia się o pomoc do kogokolwiek.

Mózg znów wiruje. Jest jak wehikuł czasu, przenosi Rędzię ponad trzydzieści lat w przeszłość. Tomek siedzi w szkolnej toalecie. Jest przerwa, na korytarzach panuje chaos. Słyszy przez drzwi, jak do łazienki wchodzi kilku chłopaków. Zachowują się głośno, śmieją się i przekrzykują. Poznaje głos jednego z nich. To Trawiński, „przeroś­nięty” z ósmej klasy: wielki, rudy chłopak o rumianych policzkach i sińcach pod oczami, który lubi wywijać sobie powieki i straszyć dziewczyny na szkolnym korytarzu. Kiedyś uciekł z domu i podobno kilka dni ukrywał się w ogromnej stercie desek koło warsztatu stolarskiego na tyłach ulicy Reymonta.

Zatrzaskują się drzwi w kabinie obok.

– Dawaj – słyszy głos Trawińskiego.

– Co takie pogniecione? – pyta inny głos.

– Źle ci? To nie pal!

Trzask zapałki potartej o draskę na pudełku. Drażniący swąd palonej siarki, a po chwili dymu tytoniowego.

– Dmuchaj w stronę tej kratki, debilu – mówi Trawiński.

Tomek czuje, jak przyśpiesza mu puls. Nie spuszcza wody, tylko cicho odsuwa zasuwkę i wychodzi z kabiny jak najciszej. Zza drzwi obok słychać chichot i ciche pokasływanie.

Wychodzi na korytarz i kilka metrów dalej natyka się na nauczyciela ZPT. Nazywa się Kwiatkowski, jest wysokim, barczystym mężczyzną z budzącymi respekt czarnymi wąsiskami.

– Proszę pana – zaczepia go nieśmiało i kiedy Kwiatkowski pochyla się nad nim, mówi: – Bo w łazience palą papierosy…

– Taak? – Nauczyciel prostuje się i spogląda w stronę toalety. – No dobra, to trzeba coś z tym zrobić…

Rusza zdecydowanym krokiem w jej stronę, a Tomek, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, idzie do swojej klasy.

Po południu idą z mamą na pocztę, bo tata ma dzwonić z morza. Czekają półtorej godziny, a kiedy pani z okienka krzyczy, że w kabinie numer jeden oczekuje połączenie, rzuca się do telefonu. Tysiące kilometrów stąd trawler taty zszedł z łowiska i zawinął do jednego z afrykańskich portów. Gadają z ojcem, czasem jego głos znika w szumie, czasem jakiś inny głos wcina się w rozmowę zabawnym pytaniem „mówi się?”. Mówi się. Mówi się jak najszybciej i jak najwięcej. Co w szkole, co w domu, co u mamy, choć ona zaraz i tak sama mu to powie. Tomek opowiada ojcu o sytuacji w szkolnej toalecie. Jest z siebie dumny i spodziewa się pochwały, jednak w słuchawce panuje dziwna cisza.

– Tato? – Boi się, że znów zerwało połączenie.

– Jestem, jestem – odpowiada ojciec i Tomek oddycha z ulgą. – Zostałeś skarżypytą, synu?

Czuje, jak oblewa go fala gorąca.

– Jak… Jak to? Przecież oni zrobili źle! Przecież nie wolno palić?

– Tak, Tomek, masz rację, ale… Czasem nie trzeba wtrącać się w nie swoje sprawy, kiedy nikt nie cierpi.

– Tato, zło to zło.

– Zgadza się, ale trzeba umieć znaleźć granicę, rozumiesz? To dotyczyło tylko ich, nikomu nie robili krzywdy. Nie zawsze trzeba reagować. Czasami jest to po prostu niepotrzebne. Co zrobił ten nauczyciel?

– Nie wiem… Poszedł do nich.

– A ty?

– Ja poszedłem do klasy. Nie chciałem, żeby wiedzieli, że to ja…

– Czyli czułeś, że nie do końca dobrze zrobiłeś?

– Zrobiłem dobrze. Ale oni mogliby się mścić, gdyby się dowiedzieli.

– Zgadza się. I zobacz: naraziłbyś się na zemstę szkolnych chuliganów, mimo że teoretycznie zrobiłeś dobrze.

– Praktycznie też…

– Tak, praktycznie też. Ale to ryzyko było niepotrzebne. Nie wtrącaj się w takie sprawy, nawet dla zasady. Zasady są ważne, ale własne zdrowie również. Następnym razem odpowiedz sobie najpierw na pytanie: czy w danej sytuacji ktoś niewinny ucierpi. Jeśli tak, reagujesz. Jeśli nie, odpuszczasz. To nigdy nie będzie proste i musisz się z tym liczyć. To nie jest matematyka, synu, gdzie dwa plus dwa to zawsze będzie cztery. I pamiętaj o tym. Trzeba wiedzieć, kiedy odpuścić…

– Zło to zło – upiera się Tomek, trochę wkurzony na tatę, a potem oddaje słuchawkę zniecierpliwionej mamie.

„Zło to zło”. Wehikuł czasu w głowie ruszył i czterdziestopięcioletni Rędzia parsknął śmiechem, a potem skulił się, kiedy mięśnie odpowiedziały bólem. Gdyby na świecie istniało tylko takie zło, jakiego był świadkiem w szkolnym kiblu… Gdyby tak faktycznie było, nie miałby pracy, a przynajmniej nie taką. I nie siedziałby tu sam, chory i skończony. Tak, skończony. Ciemny tunel, w którym mógłby wypatrywać światełka, nie był tunelem, tylko jaskinią bez wyjścia.

Nie myślał za dużo o ojcu, w końcu od jego śmierci minęło wiele lat. Teraz jego obraz podsunął mu zmącony wysoką temperaturą umysł, a kilka dni temu przypomniało mu o nim coś innego: pozbawione szkła resztki stalowych ram szklarni wyglądające jak wrak przewróconego do góry dnem i odartego z poszycia statku, które ujrzał w świetle księżyca, kiedy na samym początku pobytu tutaj wyszedł pogrzebać zwłoki pewnej kobiety.

Z trudem uniósł głowę i rozejrzał się zamglonym wzrokiem po pomieszczeniu bez okien. Rozciągnięte sprężyny pod cienkim, zaplamionym materacem brzęknęły, jak zwykle przy najmniejszym ruchu, a potem głowa Rędzi opadła na poduszkę.

Komisarz wciąż nie wiedział, kiedy dokładnie zaczął się ciąg zdarzeń, który przywiódł go do tego miejsca. I czy to, gdzie i kiedy ten początek nastąpił, miało w ogóle znaczenie. A im więcej się nad tym zastanawiał, a miał na to naprawdę bardzo dużo czasu, tym mocniej utwierdzał się w przekonaniu, że już nic nie miało znaczenia. I tak się składało, że gwizd pociągów przejeżdżających nieopodal kilka razy dziennie sprawiał, że krótka wycieczka w jedną stronę, na tory, stawała się coraz bardziej kuszącą perspektywą. Tak pomyślał, a potem znów roześmiał się gorzko i skulił na materacu. Nie był w stanie doczołgać się nawet do toalety, a co dopiero na tory…

2

październik 2020

Rędzia posłuchał lekarza i zgodził się zostać w szpitalu na obserwacji. W uszach dalej mu szumiało i miał zawroty głowy. Z Załomia zdołał wrócić jakoś do miasta, choć jechał jak pijany, aż dziw, że żaden z kierowców go nie zatrzymał i nie wyciągnął kluczyków ze stacyjki, albo chociaż zadzwonił po policję, żeby to zrobiła. On za to zadzwonił po drodze do Bożeny i powiedział jej, że upadł i uderzył się mocno w głowę, a potem zgłosił się na SOR do szpitala na Unii Lubelskiej, gdzie kilka tygodni, a właściwie miesięcy wcześniej zaczęła się cała historia, którą on zakończył teraz w dawnym domu sekty Gajdamowicza.

Musiał wszystko zostawić tak, jak skończyło się na torach w Załomiu. Nie mógł i nie chciał podkładać się na własne życzenie i tym samym udowodnić, jaki dał popis niekompetencji, i że tylko szczęściu i opanowaniu zawdzięcza to, że w ogóle żyje. Śmierć sprawcy morderstw dawnych członków Kościoła Jedynie Prawdziwego Objawienia Syna Bożego kończyła sprawę. Musiał poczekać, aż system mozolnie przemieli dane, a potem wypluje wyniki, dopasowując profil DNA nieznanych zwłok z wypadku do śladów, jakie morderca zostawił na ciałach swoich ofiar.

I tyle.

Rędzia nie był szczęśliwy z powodu hospitalizacji, ale dolegliwości spowodowane ciosem w głowę i późniejszym wysiłkiem, który tylko je pogłębił, były na tyle poważne, że nie miał innego wyjścia. Mógł za to na spokojnie przemyśleć kilka spraw. Poza tym czekał na telefon. O osiemnastej miał dzwonić jego prześladowca; człowiek, który szantażował jego i prokurator Agnieszkę Rybarczyk. Z opowieści Agnieszki wiedział już, czego będzie dotyczyć rozmowa, choć nie spodziewał się wyjaśnienia wszystkiego. Na to było chyba za wcześnie.

Zadzwonił punktualnie. Rędzia był na korytarzu, czekał z komórką przy sobie, jakimś cudem wiedział, że telefon zawibruje mu w dłoni dokładnie o umówionej godzinie.

Odebrał.

– Rędzia – rzucił cicho przez zaciśnięte zęby.

– Rozumiem, że wczorajsze ustalenia są aktualne, nie przeszkadzam panu i możemy spokojnie rozmawiać? – Zmieniony elektronicznie głos był opanowany.

– Słucham. – Głos komisarza również był spokojny, ale tylko pozornie.

Obrazy w jego głowie kompletnie do niego nie przystawały.

– Wie pan, w jakiej sprawie dzwonię.

– Mniej więcej. Ale raczej mniej niż więcej.

– Nie dowie się pan dziś zbyt wiele. Dzwonię po to, żeby pana przygotować do współpracy, a w zasadzie przyzwyczaić do myśli, że będziemy pana potrzebować. Pana i pani prokurator Rybarczyk.

– Jacy my?

– Rozumiem pana ciekawość, ale tego akurat nie dowie się pan nigdy. Środki, jakimi się posługujemy, mają na celu uświadomienie wam, że współpraca z waszej strony ma być pełna i bezkrytyczna, cokolwiek sobie pomyślicie. Ja wiem, że kocha pan swoją rodzinę, panie komisarzu. Nie będę wnikał w pana relacje z małżonką w świetle zdarzeń, które mamy uwiecznione na zdjęciach, ale za swoich chłopaków to byłby pan w stanie oddać życie, prawda? Nie chce pan ich krzywdy, co?

 

Rędzia zagryzł wargi. Cisnęły mu się na nie najgorsze słowa, ale musiał nad sobą panować. Skurwiel miał rację. I miał go też w garści.

– Widzę, że próbuje pan zrzucić winę na mnie – powiedział w miarę spokojnie. – Spowodować wyrzuty sumienia, żeby łatwiej mnie potem urobić. Totalitarne metody. Słabe to jest. I nie działa na mnie.

– Trzeba było nie skakać w bok. Albo się myśli o dzieciach, albo się myśli drugą głową. Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko.

– Takie to proste? – żachnął się Rędzia. – Dobra, dajmy sobie spokój z tymi dyrdymałami, człowieku bez skazy. To psychologia w kapciach…

– Nie jestem potworem. To pan im wyrządzi krzywdę, jeśli nie będzie pan współpracował, panie komisarzu. Kiedy pana żona dostanie te zdjęcia, które wysłałem panu kilka tygodni temu, skończy się jak zwykle w takich sytuacjach. Rozwód z winy pozwanego, dzieci przyznane matce, wizyta co drugi weekend na godzinę albo dwie, alimenty, na które pana nie stać… Brzmi znajomo? Na pewno zna pan takie historie, prawda? Nawet jeśli pańska żona nie zażąda rozwodu, to i tak nie da się już tego posklejać sensownie do kupy, a to będzie miało wpływ na synów. Ogromny i negatywny wpływ. I pan to wie. Nie raz pan to widział w swojej pracy. Ale pan tego nie chce, prawda? Zrobi pan dla nich wszystko, a ja nie żądam od pana wszystkiego. Chcę tylko jednej, małej rzeczy.

– Skończ już pieprzyć i gadaj, czego chcesz.

– Wkrótce ktoś zginie. I nic pan z tym nie zrobi: nie może pan temu zapobiec. Ja też nie, i nawet nie zamierzam próbować, to bezcelowe. Na pocieszenie dodam, że ofiara ma sporo na sumieniu, gdyby pan miał z tym jakiś problem.

– Problem? – zdziwił się Rędzia. – Nie, skąd, dlaczego miałbym mieć z tym jakiś problem?

Zmieniony modulatorem głosu śmiech zabrzęczał w telefonie.

– Chyba źle się wyraziłem…

– Chyba nie. Wyraził pan dokładnie to, co miał na myśli.

– No, możliwe… W każdym razie ten człowiek zginie. Zginie w Szczecinie. A pan ma zrobić wszystko, żeby dostać sprawę tego zabójstwa.

– Mam niezłe statystyki, jeśli chodzi o wykrywalność zabójstw. Pan na pewno wie, co robi?

– Owszem. Ja zawsze bardzo dobrze wiem, co robię, panie komisarzu. Ludzie, dla których pracuję, płacą mi za to, żebym wszystko dobrze wiedział, i nie tolerują pomyłek. Dlatego właśnie zwróciłem się do pana, przygotowawszy sobie grunt pod naszą współpracę. Chcę tylko, żeby pan nie przykładał się za bardzo do swojej roboty, kiedy już pan dostanie tę sprawę, rozumiemy się?

– Jak mam to niby zrobić?

– To już pana zmartwienie.

– To bardzo trudne do zrobienia, może nawet być tak, że…

– W ogóle mnie to nie interesuje. – Głos stwardniał. – Ma pan tak to załatwić, żeby się dało. Jeśli jednak faktycznie się nie da i sprawę dostanie ktoś inny, będzie pan się starał, żeby niewiele w niej zrobił, czy to jasne? Czy to dużo za święty spokój i rodzinną sielankę? Człowiek, o którym mówię, w zasadzie nie zasługuje na to, żeby żyć. Wytwarza tylko smród i jest sprawcą ludzkiej krzywdy. Niech pan jednak doceni to, że nie każę panu nikogo zabić.

– Gdyby tak było, kazałbym wam spierdalać i sam pokazał te brudne zdjęcia swojej żonie.

– Tak też podejrzewałem. Na szczęście nie musimy uciekać się do ostateczności. Czyli jest wola współpracy? Przynajmniej w tym zakresie? Świetnie. Naprawdę, nie chcę się uciekać do metod, jakimi posłużyli się moi mocodawcy w stosunku do pani Rybarczyk. Mówię to szczerze.

– Nie brnij w to dalej, człowieku – warknął Rędzia. – Uderzenie w nią poprzez Artura było uderzeniem również we mnie.

– Oczywiście, choć zakładamy, że z racji okoliczności nie ma pan żadnego związku emocjonalnego z waszym synem. Zdaje się, że pańska relacja z panią prokurator również jest już przeszłością. Dlatego poszliśmy inną ścieżką…

Rędzia zamknął oczy. To było jak skok w przepaść, ale za sobą miał taką samą przepaść i nie wiadomo, jak znalazł się takim miejscu.

– Zrobię, co chcecie, i spieprzajcie z mojego życia – powiedział powoli.

– Myślę, że cena nie jest wygórowana. Kiedy dowie się pan w odpowiednim czasie, o kogo chodzi, mówię o ofierze, sam pan uzna, że łatwo się pan wywinął.

– I oczywiście mam uwierzyć, że te zdjęcia nie wypłyną przy jakiejś następnej okazji, albo znów nie zechcecie ich wykorzystać jako narzędzie szantażu, kiedy będziecie mnie potrzebować następnym razem? Pan mnie ma za debila?

– Nie wypłyną, i nie będzie następnej okazji, panie komisarzu. Kiedy ta sprawa się skończy, nie będzie po prostu sensu, żeby tych okazji szukać, proszę mi wierzyć. Najmniejszego sensu. Damy wam spokój. Nigdy więcej pan o nas nie usłyszy. Ani pan, ani pani Agnieszka. Zadzwonię niedługo. Dobrego wieczoru, mimo wszystko.

Rędzia nie odpowiedział, tylko opuścił spoconą dłoń zaciśniętą na telefonie. Miał sucho w ustach.

– W porządku? – zapytała przechodząca korytarzem pielęgniarka.

Spojrzał na nią nieprzytomnie.

– T-tak… – wydukał. – Mniej więcej…

Patrzył za nią, kiedy szła do siebie, ale myślami był daleko stąd. Bardzo daleko.

Przez kilka ostatnich miesięcy w jego życiu wydarzyło się więcej niż przez dwadzieścia lat. Dowiedział się, że ma syna z koleżanką z klasy, z którą sypiał w liceum. Potem okazało się, że choć nieinformowanie go o ciąży i urodzeniu dziecka było decyzją wyłącznie Agnieszki, a ich ponowne spotkanie częściowo przypadkiem, to decyzję o zacieśnieniu kontaktu, a w zasadzie udokumentowanie tego, ktoś podjął za nią. Ci sami ludzie, którzy najpierw grozili jej, a potem przysłali mu zdjęcia z wydarzeń będących owocem owego spotkania. I mimo że komisarz sam uciął tę pozamałżeńską relację, pozostały jej trwałe ślady, którymi teraz był szantażowany. Wił się jak piskorz, usiłując odnaleźć w tym wszystkim sens i poukładać bądź naprawić to jakoś bez strat. Tylko że sposób na to nie istniał i Rędzia miał tego świadomość. Straty były nieuniknione, czy tego chciał, czy nie. I jedyne, co mógł zrobić, to tylko ograniczyć je do minimum.

Co niniejszym czynił…

3

Następnego dnia wyszedł ze szpitala i poszedł na kilkudniowe zwolnienie. Po południu pojechał do Agnieszki do domu. Wpuściła go do środka bez słowa, widząc jego ponurą minę.

– Dzwonili do mnie – powiedział, odmówiwszy czegokolwiek do picia.

Usiadł na kanapie. Patrzyli sobie przez jakiś czas w oczy i milczeli.

– Czego chcieli? – zapytała wreszcie Agnieszka.

Miała w oczach coś niepokojącego.

– Chcesz mi coś powiedzieć? – zapytał ją.

– N-n-nie – odpowiedziała niepewnie, uciekając spojrzeniem. – Więc czego chcieli?

– Jeszcze niczego konkretnego. – Rędzia westchnął. – Zaanonsowali się tylko. Bałem się, że będą mi kazali złożyć wniosek o przeniesienie gdzieś, tak jak tobie kazali przenieść się do Szczecina, ale nie. Wiem tylko, że chcą kogoś zabić, a ja mam prowadzić śledztwo. Tak mam je prowadzić, żeby skończyło się niczym. Więc wszystko rozegra się tutaj, u nas.

– Policja nie prowadzi śledztwa, tylko prokuratura. – Zmarszczyła brwi. – Nie wiedzą tego?

– Z pewnością to wiedzą. Dlatego najpierw porwali twojego… – komisarz urwał i poprawił się – …naszego syna. Zaczęli od prokuratora, przypominam ci. Od ciebie.

– Myślisz, że to morderstwo zostanie popełnione na obszarze właściwym dla mojej jednostki?

– Najprawdopodobniej. Inaczej to nie miałoby sensu. W końcu z jakiegoś powodu wciągnęli w to nas oboje, tak?

– I co?

– Co: co?

– Co zamierzasz zrobić?

– A jak myślisz?

– Nie wiem.

– A co mogę zrobić, Agnieszka? – Oblizał usta. – Słuchaj, mógłbym cię jednak poprosić o wodę?

Wstała, poszła do kuchni i po chwili wróciła z wysoką szklanką pełną po brzegi. Rędzia wypił połowę jednym łykiem, ale nie odstawił szklanki na stolik, tylko objął dłońmi i trzymał jak coś cennego.

– Długo to trwało. Mam na myśli czas, który minął od ich pierwszych ruchów. Musieli zacząć ponad rok temu, kiedy zmusili cię do przejścia tutaj.

– I przez ten czas nic się nie działo.

– Tego nie wiemy. Wątpię, żeby cała rzecz opierała się tylko na nas. Organizowali pewnie wszystko inne, cokolwiek to jest.

– Sprawdzałaś numer, z którego do ciebie dzwonili?

– Po co? Pewnie karta prepaidowa z kraju, w którym nie obowiązują regulacje, jak te polskie, wynikające z ustawy antyterrorystycznej, albo nasza, na fałszywy dowód… To profesjonaliści, sądzisz, że przegapiliby coś takiego?

Znów zapadło milczenie. Myśli Rędzi krążyły wokół tej sytuacji. Miał tylko nadzieję, że wszystko zakończy się szczęśliwie. Jak na razie, tylko ta nadzieja go ratowała. Kiedy podniósł głowę, zorientował się, że Agnieszka uważnie mu się przygląda.

Patrzyła na niego tak, że poczuł lekkie mrowienie w podbrzuszu. Nie mylił się ani niczego nie nadinterpretowywał, był tego pewien. Wtedy, w marcu, kiedy podczas nieobecności Bożeny i chłopaków wpadła do jego mieszkania na ser i winogrona, też w pewnym momencie spojrzała na niego takim samym wzrokiem, a chwilę później tarzali się po dywanie, zdzierając z siebie ubrania.

– Możemy pogadać o czymś innym? – zapytała cicho i miękko.

– O czym?

Zmrużyła oczy i zmarszczyła lekko nos, a jej usta rozchyliły się w uśmiechu. Nie był wesoły, raczej melancholijny i trochę wymuszony.

– Nie miałbyś czasem ochoty na… powtórkę? – Przekrzywiła głowę i obrzuciła go powłóczystym spojrzeniem. – Ot tak, bez żadnych zobowiązań…

Jakoś nad sobą zapanował. Musiał.

– Dlaczego sobie kogoś nie znajdziesz? – zapytał wprost. – Jesteś bardzo atrakcyjna, kontaktowa, mądra…

– Związki są przereklamowane. – Skrzywiła się, odwracając głowę. – Dlatego.

– A jaki jest prawdziwy powód?

Wróciła wzrokiem do jego twarzy.

– Nie będę się z nikim wiązać w sytuacji, w której jestem, Tomek – odparła. – Nie zrobię tego temu komuś. Ani sobie. Nie wiem, jak to się skończy. Ktoś grozi śmiercią mojemu synowi. Ktoś najprawdopodobniej każe mi popełnić przestępstwo i ja to zrobię, bo chcę ochronić syna i nie zgłoszę tego, komu trzeba, bo nie wierzę, że zdołają nas ochronić, a nie chcę żyć jak ścigane zwierzę.

– I zrobisz wszystko, żeby go chronić? Naprawdę wszystko?

– Nie, wszystkiego nie. Są granice. Kiedy każą mi je przekroczyć, nie pozostanie mi nic innego, jak jednak oddać się pod ochronę państwa. W każdym razie nie jest to komfortowa sytuacja do tego, żeby budować z kimś poważną relację, prawda? Bardzo cię lubię i ufam ci. Przyjaźnimy się. Mam potrzeby, jak każdy, ty je zaspokajałeś nie tylko w wymiarze seksualnym…

– Dziękuję. – Uśmiechnął się lekko, ale zaraz spoważniał. To nie była łatwa rozmowa.

– Podjąłeś jednak decyzję i ją szanuję. Nie rozumiem jej do końca, ale…

– Czego nie rozumiesz? – przerwał jej zdziwiony. – Że nie widzę możliwości życia w dwóch związkach jednocześnie?

– To było tylko przyjacielskie bzykanie.

– Słuchałaś mnie wtedy, kiedy mówiłem ci, że między nami koniec? Zrozumiałaś, co miałem na myśli, mówiąc o zaangażowaniu z mojej strony? Dla mnie to przestało być przyjacielskie bzykanie, Aga, i miałem do wyboru: albo to uciąć odpowiednio wcześ­nie, albo przepaść. A gdybym wybrał tę drugą opcję, skończyłoby się to tak, jak zwykle kończy się w przypadku żonatych facetów w średnim wieku, którym jakaś babka zawróciła w głowie. Smutno. Zwłaszcza że nie planowałaś się ze mną wiązać. Pomijam fakt, że wszystko zmierza powoli w stronę tego smutnego zakończenia, i nie obwiniam o to ciebie, żeby było jasne. To o czym my rozmawiamy?

Spuściła głowę.

– Przepraszam. Czasem czuję się po prostu samotna. A czasem kopnęłabym w dupę każdego faceta, który mi się nawinie. Gdyby nie ja, miałbyś teraz spokój, co? Nie musiałbyś drżeć o swoje małżeństwo.

– Nie chodzi o to, co ty zrobiłaś, tylko co zrobili oni, Agnieszka. To oni są winni tej całej sytuacji. Nie ulegaj temu mechanizmowi brania winy na siebie, bo tego właśnie chcą, wtedy łatwiej tobą sterować, rozumiesz? I nie chodzi też o moje małżeństwo. To znaczy też, to bardzo ważne, ale… Chodzi również, a może jednak przede wszystkim, o Artura. O jego życie.

Wzięła głęboki oddech.

 

– Nie widziałam go od tamtej pory, wiesz? Tylko przez komunikatory. Nie chcę, żeby tu przyjeżdżał, nie chcę pojechać do niego. Mam takie poczucie, że jeśli będziemy daleko od siebie, to mu pomoże. W jakiś sposób będę go trzymać od tego z daleka. I będzie bezpieczny.

– Gdzie mieszka?

– Wynajmuje mieszkanie z dwoma kolegami. Na Ożarowskiej, na Kole.

– Hmm, może to i dobrze, że nie mieszka sam. Nie ma dziewczyny?

– O ile wiem, to nie. Albo nie mówi, że ma.

– O ile wiem? – zdziwił się. – Myślałem, że matki wiedzą takie rzeczy.

– Ty powiedziałeś swojej o nas w czwartej klasie?

– To co innego…

– Naprawdę?

– Uważam, że tak. I przypominam, że nie byłaś formalnie moją dziewczyną.

– No nie – przyznała po chwili.

– Jest dorosły, na swoim, podobno jesteście ze sobą blisko, a nie wiesz, czy ma dziewczynę. Może jest gejem?

– Nawet jeśli, to co z tego? – Wzruszyła ramionami. – Ma być szczęśliwy, homo czy hetero.

– Zgoda, ale chodzi o sam fakt. – Upił łyk wody. – Dla mnie to trochę dziwne. Po prostu.

– O co ci chodzi, Tomek? – Pochyliła się lekko, przyglądając mu się z uwagą.

– O nic. – Wzruszył ramionami. – W końcu to też mój syn, choć obcy. To chyba naturalne, że chciałbym się czegoś o nim dowiedzieć?

– Sprawa dziewczyny jest najważniejsza?

– Wiesz, faceci podchodzą chyba do tego nieco inaczej. Mnie też zawsze pytali wujkowie: jak tam, masz już dziewczynę?

– Otóż to. – Pokiwała głową. – I to znaczy, że masz te idiotyzmy powielać? Masz być jak ci głupawi wujkowie? A nie przyjdzie ci do głowy zapytać, czym się interesuje, czy jest wrażliwy i mądry, czy chorował na coś poważnego w dzieciństwie?

– A chorował?

– Tak. Miał chłoniaka w wieku piętnastu lat… Ale teraz wszystko w porządku.

Rędzia milczał przez chwilę, kręcąc szklanką i obserwując, jak wirująca woda omywa jej ścianki.

– Musiało was to sporo kosztować? Nerwów, bólu…

– Owszem.

– Tym bardziej mam wyrzuty sumienia, że mnie z wami nie było – mruknął.

– Powiedziałam ci już, to była moja decyzja. Niczemu nie jesteś winien. Absolutnie niczemu, Tomek. Artur jest fantastycznym gościem, jest też wysoko wrażliwy, czasem potrzebuje resetu, jest też pracowity i zaangażowany na sto procent w to, co robi. Skończył informatykę i ekonomię, ma także zdolności plastyczne i połączył to: pracuje w branży gamingowej. Nieźle zarabia i świetnie się przy tym bawi.

– Nieźle zarabia i wynajmuje mieszkanie z kumplami?

– To Warszawa, Tomek. A on dopiero zaczyna. Witaj w realnym świecie.

– Dobra, dobra… – Znów zagapił się we wnętrze szklanki. – Dziwi mnie tylko, że nie ma dziewczyny, co ci poradzę… Mam udawać, że mnie to nie interesuje?

Westchnęła.

– Nie pytam go o pewne rzeczy, uznając, że skoro mi o nich nie mówi, to nie chce. Ja mu też nie mówię o swoich przygodnych znajomościach. Po co?

– A miewasz takie?

– A jak myślisz?

– W sumie nie moja sprawa… – Wzruszył ramionami, choć poczuł ukłucie zazdrości.

Zdał sobie sprawę, że jest kompletnie nieuzasadnione i delikatne jak twardy, skręcony włos drażniący skórę: nie boleśnie, ale upierdliwie.

– No nic, będę leciał. – Westchnął. – Dam ci znać, jak coś się w tej sprawie zmieni.

Zanim odstawił szklankę na stół, zdążyła wyciągnąć rękę i wziąć ją od niego. Przez moment poczuł na swoich palcach dotyk jej palców. Spojrzał jej przelotnie w oczy, walcząc przez chwilę z pokusą objęcia jej. To nie był dobry moment. A może był, lecz w tej sytuacji wolał unikać takich gestów.

Wyszedł bez słowa i pojechał do domu.