RozmyślaniaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Rozmyślania
Rozmyślania
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 34,90  27,92 
Rozmyślania
Rozmyślania
Audiobook
Czyta Konrad Makowski
29,90  23,62 
Szczegóły
Opis książki

Rozmyślania – dzieło filozoficzne autorstwa cesarza rzymskiego Marka Aureliusza. Rozmyślania prezentują filozofię rzymskiego stoicyzmu, która w przeciwieństwie do stoicyzmu hellenistycznego skupiała się jedynie na problemach moralnych, pomijając dywagacje kosmologiczne czy logiczne. Marek Aureliusz jest typowym reprezentantem schyłkowego stoicyzmu, którego doktryna jest przesiąknięta sceptycyzmem i rezygnacją. Filozofia Rozmyślań pozbawiona jest dydaktycznego charakteru, którym przesiąknięte były m.in. dzieła Seneki Młodszego. Mają one postać prowadzonego ze sobą, prywatnego monologu, w którym wyrażana jest niepewność świata i samego siebie. (za Wikipedią).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 13 września 2019
Marek Aureliusz "Rozmyślania" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Rozmyślania
Audiobook
Czyta Konrad Makowski
29,90  23,62 
Fortunat Rzepecki
27 listopada 2019

Zawsze wydawało mi się niezwykłe i zaskakujące, że myśli osoby, która żyła kilka tysięcy lat temu, mogą być tak aktualne we współczesnym świecie. Ale tutaj prawdopodobnie wszystko zależy od osoby, jej osobowości, znaczenia. A Marek Aureliusz jest znaczącą postacią! Cesarz i filozof, mąż stanu i stoicki …

Ta książka pozwala zobaczyć, jak filozofia stoicyzmu jest wdrażana w praktyce z maksymalną dokładnością, w życiu osoby, której nie stać na kłamstwa, słabość i podwójne standardy. Mark jest uosobieniem aktywnego filozofa. I niech ktoś inny powie, że filozofia jest nauką abstrakcyjną, która nie ma nic wspólnego z prawdziwym życiem i praktyką :) Czytasz i chcesz przynajmniej trochę przypominać Marka Aureliusza. Oczywiste jest, że on jest jedyny :) Ale mam na myśli, że zasady życia przedstawione w książce można całkowicie zastosować w swoim życiu. Ciekawe, co z tego wyniknie.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę