BiałystokTekst

Biała siła, czarna pamięć
Z serii: Reportaż
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Białystok. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki?

Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami.

Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia „miasta bez pamięci”. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Marcin Kącki "Białystok" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Reportaż»
Beze mnie jesteś nikim
Izmir
Żeby nie było śladów
-5%
Olga Narkiewicz
24 lipca 2020

Bardzo ciekawa, aczkolwiek dość smutna książka. Pokazuje jak dużo jeszcze jest w Polsce do zrobienia jeżeli chodzi o temat rozliczenia z przeszłością i tolerancji, otwartości na różnorodność pochodzenia, opinii, poglądów itd. Białystok był niegdyś miastem wielokulturowym, losy Polaków, Żydów i prawosławnych były maksymalnie splątane, co do dzisiaj jest widoczne. Marcin Kącki wykonał kawał dobrej dziennikarskiej roboty, przedstawił wiele różnych punktów widzenia. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy podczas lektury tej książki to ogromne zaangażowanie, jakie autor włożył w jej powstanie. Na pewno sięgnę po inne książki tego autora. Jeśli kogoś interesuje ten temat, jak najbardziej polecam. Jeśli lubicie dobre reportaże – też jest to książka dla was.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę

Inne książki tego autora