Rotmistrz Witold Pilecki

Tekst
Polscy superbohaterowie
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Urodził się w 1901 roku w Ołońcu na północy Imperium Rosyjskiego w Karelii. Polski nie było wtedy na mapach. Jednak mama Ludwika i tata Julian bardzo dbali, by Witold i jego rodzeństwo pamiętali, że są Polakami, i nie dali się wynarodowić. Gdy Witek podrósł i poszedł do szkoły w Wilnie, wstąpił też do drużyny skautów – przygotowywał się do walki z zaborcą, pilnie uczył się taktyki wojskowej, czytania map, hartował ciało i ćwiczył siłę woli. Wkładał w to całe serce.

Witold Pilecki zawsze powtarzał, że "jak coś robisz, rób dobrze".

Dlatego odważnie stanął do walki o niepodległość Polski w czasie pierwszej wojny światowej i podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Nie wahał się także wtedy, gdy ojczyzna potrzebowała go po raz kolejny – na pięknej karej klaczy Bajce ruszył na czele kawalerzystów bronić Polski przez wrogami w 1939 roku, a potem dobrowolnie został więźniem Oświęcimia – niemieckiego obozu śmierci. Choć było mu ciężko i ponosił porażki, walczył do końca.


Z tej książki dowiesz się, jak żył i o co walczył rotmistrz Witold Pilecki. Kim byli jego przodkowie? Jak spędzał wakacje u dziadków w Sukurczach? Co robił w Wilnie? Jaką tajną misje otrzymał od dowódców Armii Krajowej? W jaki sposób stał się bohaterem narodowym?

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 marca 2019
  • ISBN: 978-83-7773-796-5
  • Artyści: Kasia Kołodziej, Łaz Tomasz
  • Redaktorzy: Agnieszka Trzebska-Cwalina, Artur Gotard, Grażyna Jędrzejec, Justyna Mrowiec, Marcin Fabiański, Mirosława Szymańska, Tomasz Zajbt
  • Wydawca: RM
  • Spis treści
Małgorzata Strękowska-Zaremba "Rotmistrz Witold Pilecki" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Polscy superbohaterowie»
Rotmistrz Witold Pilecki
Mieszko I
Tadeusz Kościuszko
-5%

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę