Anna Jagiellonka. Zmierzch JagiellonówTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Trzecia z cyklu biograficznych powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej «Zmierzch Jagiellonów».

Śmierć króla Zygmunta Augusta bezpowrotnie zmieniła życie jego siostry Anny Jagiellonki. Spokojna, oddana Bogu stara panna dostała się w wir wielkiej, bezwzględnej polityki, która uczyniła z niej kartę przetargową w negocjacjach z kolejnymi pretendentami do polskiego tronu, z korony zaś – obiekt haniebnych targów. Infantką, jak nazywano Annę, targają dawno zapomniane emocje, gdy myśli o francuskim księciu Henryku Walezym. Kiedy u jej boku ma stanąć książę Siedmiogrodu Stefan Batory, ponownie powraca lęk: czy wzbudzi miłość mężczyzny, który ma być królem Polski i jej mężem? Czy w ogóle jeszcze tego pragnie? Głównymi bohaterami opisanych wydarzeń, obok tytułowej Anny Jagiellonki, są dwie wielkie postaci ówczesnego życia politycznego Rzeczypospolitej – Jan Sariusz Zamoyski oraz Piotr Zborowski. Magdalena Niedźwiedzka , autorka zbeletryzowanych biografii «Królewska heretyczka» i «Maria Skłodowska-Curie» oraz cyklu «Opowieści z angielskiego dworu». Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 10 października 2019
Magdalena Niedźwiedzka "Anna Jagiellonka. Zmierzch Jagiellonów" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Andrea Dombrowska
19 sierpnia 2020

"Anna Jagiellonka." autorstwa Magdaleny Niedźwiedzkiej to trzeci tom rewelacyjnej serii historycznej Zmierzch Jagiellonów. Książka obejmuje okres około dwóch lat, od śmierci brata Anny do wybrania jej na tron Polski. Córka Bony Sforzy i Zygmunta Starego nie miała łatwego życia. Dzieciństwo w wiecznym cieniu swojej rodziny, poddawanie się decyzjom innych nad jej własnym życiem, nieustannie oceniana przez innych, porównywana ze swoją piękną matką, włoszką, brak przyjaciół i samotność. Autorka przede wszystkim mocno skupiła się na ukazaniu Anny i jej brata Zygmunta Augusta, oraz na przedstawieniu nieustannej walki (później) królowej ze szlachtą. Książka bardzo pomogła mi ułożyć wyrywki informacji, które pamiętam z historii i znacznie poszerzyła moją wiedzę. Bardzo polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę