Możliwość wykorzystania wybranych wskaźników enzymatycznych do oceny reakcji indyczek rzeźnych na stres niwelowany dodatkiem L-karnityny lub choliny

PDF
0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Zmiana poziomu markerów biochemicznych i morfologicznych krwi oraz aktywności enzymów obrazuje zachodzące zmiany statusu metabolicznego oraz sugeruje skutki, jakimi mogą być fizjologiczne i morfologiczne zmiany w komórkach, pogorszenie odporności, spadek wydajności produkcji, częste objawy chorobowe, a nawet śmierć.

Celem badań było stwierdzenie, czy można wykorzystać rzadko używane markery biochemiczne w diagnozowaniu stresu. Ponadto za zasadną uznano ocenę wpływu modyfikacji żywieniowej w postaci L-karnityny i choliny, jako czynników łagodzących stres u indyczek rzeźnych.

Przeprowadzono dwa doświadczenia, każde na 480 indyczkach rzeźnych (5 grup, po 16 sztuk w 6 powtórzeniach). W doświadczeniu 1 podawano

L-karnitynę i cholinę w dwóch różnych dawkach. W doświadczeniu 2 kofeinę potraktowano jako przerywany stres i zastosowano ją jako osobny czynnik doświadczalny oraz w połączeniu z L-karnityną lub choliną. W pobranej od indyczek krwi, a także w tkance mięśnia piersiowego oraz w wątrobie oznaczono aktywność/stężenie markerów biochemicznych (enzymatycznych i nieenzymatycznych) oraz wskaźniki hematologiczne. Analizowano także wybrane parametry efektywności odchowu.

Uzyskane wyniki badań pogłębiają i porządkują wiedzę w zakresie możliwości wykorzystania wskaźników biochemicznych do monitorowania przemian metabolicznych i identyfikowania stresu w stadzie indyczek rzeźnych. Ponadto rezultaty potwierdzają zasadność wykorzystania L-karnityny i choliny w celu łagodzenia stresu.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 lipca 2019
  • Całkowity rozmiar: 0 MB
  • Całkowity liczba stron: 0
  • Rozmiar stron: x мм
  • Wydawca: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Magdalena Krauze "Możliwość wykorzystania wybranych wskaźników enzymatycznych do oceny reakcji indyczek rzeźnych na stres niwelowany dodatkiem L-karnityny lub choliny" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Rozprawy Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie»
Przydatność technologiczna i kulinarna mięsa mieszańców pochodzących z krzyżowania dzika (Sus scrofa scrofa) z wybranymi rasami hodowlanymi świń
Zmienność ontogenetyczna mięty (Mentha species) czynnikiem warunkującym zawartość składników bioaktywnych w surowcu
Konkurencyjność rolnictwa Polski Wschodniej
-5%

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę