Szczęśliwa ziemiaTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Spełnianie marzeń. Płatne przy odbiorze.Pragniesz bogactwa? Szukasz miłości? A może głosy w głowie nie dają ci żyć? Wypowiedz życzenie i patrz, co się stanie.***Ostatni dzień lata. Szymon i jego  przyjaciele postanawiają w niezwykły sposób pożegnać się z dzieciństwem.  Wkrótce ich drogi się rozchodzą, a każdy z nich wkracza w dorosłość z  brzemieniem wspólnej tajemnicy.W kopenhaskim wietrze i pośród zgiełku  Warszawy, w krakowskich kawiarniach i na sennej dolnośląskiej prowincji –  w różnych miejscach i różnymi metodami czterej młodzi mężczyźni uparcie  szukają tego, co pozwoli im uwolnić się od przeszłości: prawdy lub  zapomnienia.***Łukasz Orbitowski przedstawia swoją najbardziej dojrzałą i zaskakującą powieść. Szczęśliwa ziemia to podróż po rzeczywistości spotworniałej i zarazem niebywale  pociągającej. Porusza i prowokuje do dyskusji o potrzebie miłości i  stałości, uzależnieniu od stanu posiadania i wszechobecnej pustki. Na  historii czterech przyjaciół związanych tajemnicą Orbitowski buduje  opowieść o współczesnych trzydziestoparolatkach, ich dylematach i  cieniach przeszłości.  Bezsprzecznie potwierdza swoją klasę, a jeśli  jeszcze pisze fantastykę, to flirtuje z nią równie urzekająco jak  Palahniuk czy Vonnegut.***Łukasz Orbitowski pisze o tym,  o czym powinna być każda powieść: o Życiu i wszystkim, co kryje się pod  jego powierzchnią. Odkrywa tajemnicze sensy w rzeczach zwykłych i zwykłe  w niesamowitych. Przy tym ani na chwilę nie przestaje opowiadać, a nikt  w polskiej literaturze nie snuje opowieści tak jak Orbitowski – to  sprawia, że od Szczęśliwej ziemi nie sposób się oderwać. Wielka,  wspaniała powieść

- Szczepan TwardochŚwiat widziany oczyma Łukasza  Orbitowskiego nie potrzebuje potworów i zbrodni, by przejąć czytelnika  grozą. Sercem klasycznego horroru pozostaje szczery sentyment do  strachów i cudów dzieciństwa. Orbitowski, wyrósłszy z tej poetyki,  stopniowo destyluje z literatury grozy nagą grozę ludzkiej egzystencji,  a w tle bolesnych historii życiowych ukazuje Polskę swej pamięci, daje  nam też mocną dawkę męskiego liryzmu brudnej młodości III  Rzeczypospolitej. W efekcie Szczęśliwa ziemia to proza mroczna i czuła,  mityczna i realistyczna, brutalna i poetycka.

- Jacek DukajKawał znakomitej prozy obyczajowej – przenikliwy, mocny i miejscami bolesny portret naszego pokolenia.

- Wit SzostakZwarta, mocna i boleśnie prawdziwa historia. Najlepsza książka Orbitowskiego.

- Jarosław UrbaniukOrbitowski zaspokoi każde literackie  pragnienie i wszystkich wystawi do wiatru. Niesamowitemu horrorowi nada  formę świetnej prozy współczesnej, złamanej kryminałem. Historię grupki  szczeniaków żegnających młodość w podziemiach demonicznego zamku  w Rykusmyku uczyni przypowieścią o męce pragnień bez granic i piekle  spełnionych życzeń. Nic nie jest zwyczajne w tej powieści, choć oglądamy  w niej nasz świat i nasze problemy.

- Maciej Parowski, „Nowa Fantastyka”Nikt inny nie opowiada tak  przekonująco o prozie i grozie życia jak Łukasz Orbitowski. To  najpiękniejsza i zarazem najbardziej poruszająca z jego książek.

- Joanna Mika-OrządałaO autorze:Łukasz Orbitowski (ur. 1977) ukończył  filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował na łamach  miesięcznika „Science Fiction”. Aktualnie poza niezliczonymi  opowiadaniami ma na swoim koncie 12 książek, w tym doskonale przyjęte  przez krytykę Tracę ciepło (nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), Święty Wrocław (Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla), zbiór opowiadań Nadchodzi oraz głośne Widma (Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego). Jest  laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda  Polska” 2012. Poza beletrystyką pisze felietony dla „Gazety Wyborczej” i  „Nowej Fantastyki”. Mieszka w Kopenhadze.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 10 marca 2019
Łukasz Orbitowski "Szczęśliwa ziemia" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę