Wędrówka po Wielko-polsce i MazowszuTekst

Z serii: Varia
0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Dzieło Ludwika Orpiszewskiego. Ludwik Orpiszewski herbu Junosza (1810-1875) to polski pisarz, poeta, dramaturg i tłumacz, działacz Wielkiej Emigracji. Wtajemniczony w sprzysiężenie Wysockiego. Brał udział w ataku na Belweder w Warszawie w czasie nocy listopadowej 29 listopada 1830. Członek Towarzystwa Patriotycznego. W październiku 1831 w obawie przed represjami rosyjskimi udał się na emigrację do Francji. Bliski współpracownik Adama Jerzego Czartoryskiego. Członek Towarzystwa Monarchicznego Trzeciego Maja i redaktor naczelny organu prasowego tej organizacji pisma Trzeci Maj.

W latach 1844-1848 był delegatem dyplomatycznym Hôtelu Lambert przy Stolicy Apostolskiej. Od 1851 mieszkał w Villamont pod Lozanną.

Pisał wiersze, opowiadania historyczne, powieści i dramaty. Tłumaczył na język francuski autorów polskich, głównie poetów.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 11 marca 2019
Ludwik Orpiszewski "Wędrówka po Wielko-polsce i Mazowszu" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę