Początki. Opowieść o tym, jak Ziemia nas stworzyłaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Fascynujące spojrzenie na dzieje ludzkości z perspektywy planety, na której żyjemy

Mówiąc o historii ludzkości, zazwyczaj skupiamy się na opowiadaniu o słynnych przywódcach, wielkich wojnach i masowych migracjach. Lewis Dartnell w swojej niezwykłej książce patrzy na dzieje naszego gatunku z innej perspektywy, odpowiadając na pytanie: W jaki sposób nasza kultura została ukształtowana przez samą Ziemię? Zabiera nas w fascynującą podróż, z której się dowiemy m.in. tego, jak pozostałości po starożytnym oceanie wpływają na preferencje wyborcze w Stanach Zjednoczonych; dlaczego Kolumb mógłby nigdy nie trafić do Ameryki, gdyby jego ofertę przyjął król Portugalii, a nie Hiszpanii; dlaczego Nowy Jork został ojczyzną drapaczy chmur, a pierwsze metro łatwiej było zbudować właśnie w Londynie; jak pasma oceanicznych wiatrów sprawiły, że w Afryce Południowej mówi się dziś w języku afrikaans.

Ta książka pokazuje, że nasza historia jest nierozerwalnie związana z historią Ziemi – prądy, pasma wiatrów, procesy geologiczne i wydarzenia sprzed milionów lat warunkowały ewolucję naszego gatunku, doprowadzały do powstania i upadku wielkich imperiów i szlaków handlowych i wciąż oddziałują na nasze życie, wpływając na współczesną sytuację geopolityczną, a także na to, co jemy na śniadanie, z czego budujemy nasze domy i najnowocześniejsze urządzenia.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 13 października 2020
  • ISBN: 9788382021103
  • Tłumacz: Jan Dzierzgowski
  • Wydawca: Zysk i S-ka
  • Spis treści
Lewis Dartnell "Początki. Opowieść o tym, jak Ziemia nas stworzyła" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Iwona Supinska
16 grudnia 2020

Nigdy nie byłam miłośniczką geografii, jednak książka Lewisa Dartnella naprawdę mnie wciągnęła! Korzystając z najnowszych osiągnięć klimatologii, paleontologii, geologii, archeologii, historii klasycznej, biologii ewolucyjnej i astronomii autor opisuje etapy powstawania życia na Ziemi. Na ich podstawie tłumaczy również czemu zawdzięczamy dzisiejszy sukces ludzkości i jak wykorzystaliśmy nadarzające się nam możliwości. Fascynujące, zupełnie oryginalne podejście do tematu ewolucji i pozycji człowieka na Ziemi. Zdecydowanie polecam i zachęcam do przeczytania.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę