Leopold Tyrmand

Leopold Tyrmand

Leopold Trymand – polski pisarz i publicysta, popularyzator jazzu w Polsce, legenda środowiska artystycznego lat 50. O autorze Leopold Tryma... Szczegóły

O autorze

Leopold Trymand – polski pisarz i publicysta, popularyzator jazzu w Polsce, legenda środowiska artystycznego lat 50.

O autorze

Leopold Trymand urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jego ojciec posiadał hurtownię skór, w związku z czym rodzina nie narzekała na brak pieniędzy. W 1938 roku Leopold ukończył warszawskie gimnazjum im. Jana Kreczmara i wyjechał do Paryża. Tam przez rok studiował architekturę na wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Zetknął się wtedy pierwszy raz z zachodnioeuropejską kulturą oraz amerykańską muzyką jazzową, co wywarło ogromny wpływ na jego życie i twórczość.

Kiedy wybuchła II Wojna Światowa, Trymand przebywał w Warszawie, ale szybko udało mu się przedostać do Wilna. Jego rodziców wywieziono do Majdanka. Ojciec zginął, matka przeżyła wojnę i wyjechała do Izraela. Po zajęciu miasta przez wojska radzieckie Leopold zaczął pracę w dzienniku «Prawda Komsomolska». Pisał codzienne felietony polityczno-propagandowe «Na kanwie dnia» i zajmował się tematyką sportową.

W redakcji uważano go za „najlepsze pióro gazety”. W 1940 roku nawiązał współpracę z konspiracyjną grupą niepodległościową, przez co rok później został aresztowany przez NKWD. Skazano go na osiem lat więzienia za działalność antyradziecką, jednak udało mu się uciec z transportu kolejowego. Wrócił do Wilna i aby uniknąć identyfikacji jako Żyd, wyrobił sobie fałszywe papiery na nazwisko obywatela francuskiego i zgłosił się dobrowolnie na roboty do Rzeszy.

Planował dostać się w ten sposób Francji, plan jednak nie powiódł się. Dopiero po wojnie przedostał się do Skandynawii, tam pracował dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, jako korespondent. Powrócił do Polski w kwietniu 1946 roku. Rozpoczął pracę jako dziennikarz w Agencji Prasowo-Informacyjnej, następnie w redakcji „Przekroju”.

Pisał dla wielu ówczesnych pism, takich jak:

  • „Express Wieczorny”,
  • „Tygodnik Powszechny”,
  • „Rzeczpospolita”,
  • „Dziś i Jutro”,
  • „Ruch Muzyczny”.[/h2]
  • Specjalizował się w recenzjach teatralnych, muzycznych i sportowych.
  • Leopold Tyrmand zmarł 19 marca 1985 roku w Stanach Zjednoczonych.
  • [h2]Twórczość literacka

Leopold Trymand debiutował w 1947 roku zbiorem opowiadań wojennych „Hotel Ansgar”. Sławę przyniosła mu dopiero napisana w 1954 roku powieść o powojennej Warszawie zatytułowana „Zły”. Pomimo tego, że krytycy nie oceniali jej pozytywnie, książka szybko stała się kultową. Trzy lata później ukazał się zbiór opowiadań „Gorzki smak czekolady Lucullus”. W 1961 roku Leopold Tyrmand napisał powieść „Filip”, następnie przez wiele lat jego książek nie wydawano w Polsce. Cenzura wstrzymała publikację między innymi: „Siedmiu dalekich rejsów” oraz „Życia towarzyskiego i uczuciowego”.

W 1965 roku pisarz podjął decyzję o emigracji. Podróżował po Europie, a w 1966 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał do śmierci. Publikował w paryskiej „Kulturze” oraz czasopiśmie „The New Yorker”. Za granicą ukazały się książki: „Dziennik 1954”, „Siedem dalekich rejsów” oraz „Cywilizacja komunizmu”.

Książki Leopolda Tyrmanda można czytać online na stronie Litres lub pobrać w formatach: epub, mobi, pdf.