Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników

Tekst
Triumf i upadek japońskich wojowników.
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Nie sposób wyobrazić sobie historii Japonii bez samurajów. W ciągu siedmiuset lat sprawowania rządów odcisnęli na Kraju Kwitnącej Wiśni niezatarte piętno. Kim byli? Nieznającymi strachu wojownikami czy pozbawionymi skrupułów politykami, którzy siłą podporządkowali sobie cały naród i wprowadzili dyktaturę wojskową? A może poetami, filozofami i malarzami, bezgranicznie przywiązanymi do ceremonii parzenia herbaty i zen, tak bardzo z nimi utożsamianego, że postrzeganego jako jeden z ich atrybutów?


Leonardo Vittorio Arena śledzi życie publiczne i prywatne samurajów od zawiązania się kasty w II wieku p.n.e. aż do XIX wieku, kiedy tytuły samurajskie zostały zniesione. Wyjaśnia, w jaki sposób ich obecność wpłynęła na dzisiejsze społeczeństwo japońskie. Historia samurajów to opowieść o walkach, intrygach, zdradach, żądzy władzy, fanatyzmie naznaczonym fetyszyzacją miecza, bratobójstwach, perwersjach seksualnych. Ale to także historia duchowości, szczególnej estetyki i... szczodrego miłosierdzia. Z jednej strony kultura, z drugiej sztuki walki – oto dwoiste dziedzictwo samurajów, wojowników i artystów, myślicieli i strategów.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 22 listopada 2019
  • ISBN: 978-83-8151-304-3
  • Tłumacz: Mateusz Kłodecki
  • Artysta: www.ngv.vic.gov.au
  • Redaktorzy: Aleksandra Żdan, Grażyna Jędrzejec, Irmina Wala-Pęgierska, Jacek Ring, Mirosława Szymańska
  • Wydawca: RM
  • Spis treści
Leonardo Vittorio Arena "Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Sekrety historii»
Amerykańska broń pancerna II Wojny Światowej
Niemieckie działa szturmowe II Wojny Światowej
Himmler. Zbrodniarz gotowy na wszystko
-5%

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę