Polska demonologia ludowa

Tekst
Wierzenia dawnych Słowian
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Jedna z najważniejszych książek poświęconych polskiej demonologii.

Fascynujący świat słowiańskich duchów i demonów od lat inspiruje najznakomitsze osobistości nauki. Doktor Leonard Pełka, uczeń Bohdana Baranowskiego, spędził wiele lat swojego życia na studiowaniu tego intrygującego tematu. Efektem jego badań jest Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian – pozycja wyjątkowa i ponadczasowa.

Demony chmur burzowych i gradowych. Demony wiatrów i wirów powietrznych. Demony domowe, demony zła. Istoty szkodzące położnicom, duszące i wysysające krew. Demony chorób i śmierci. Demony patroszące zwierzęta domowe. Skąd się wzięły? Dlaczego w nie wierzono? Jak z nimi walczono?

Autor odwołuje się do folkloru, nawiązuje do baśni oraz opowieści ludowych z różnych stron kraju, a także do podań i porzekadeł regionalnych. Przedstawia barwny obraz świata polskich demonów, diabłów i istot półdemonicznych, jak również wszelakich strachów, zjaw i mar. Czyni to dokładnie i z pasją, która emanuje z każdej strony tego dzieła.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 15 lutego 2021
Leonard J. Pełka "Polska demonologia ludowa" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Wierzenia i zwyczaje»
Polska demonologia ludowa
Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku
Śladami pierwotnych wierzeń
-5%
Józefa Zaremska
09 marca 2021

Niezwykła podróż do diabolicznego świata rojącego się od drapieżnych strzyg, nęcących rusałek i zawistnych zmór. Dzięki informacjom zebranym podczas badań terenowych, przeprowadzonych głównie we wschodniej części naszego kraju, autorowi udało się częściowo odtworzyć i przybliżyć czytelnikom wierzenia przodków w demoniczne siły rządzące ich światem. Pozycja jest doskonale napisana, ma bardzo czysty układ, a autor odznacza się zachłannością i ciekawością względem tematu. Ciekawa pozycja, niosąca ze sobą duży bagaż wiedzy. Niewielka cena i ciekawy temat sprawia, że warto mieć ją w swojej kolekcji.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę