Centralny pododdział kontrterrorystyczny polskiej Policji – BOA KGP

PDF
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

W roku 2016 mija 40 lat od powstania (w lutym 1976 r.) pierwszego pododdziału kontrterrorystycznego

w Polsce — Wydziału Zabezpieczenia Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. Polska znalazła się w awangardzie państw, które w strukturach Policji utworzyły siły specjalne. Okres kształtowania się rodzimych policyjnych sił specjalnych przypadł na połowę lat 70. ubiegłego wieku, kiedy terroryzm w Europie był najpoważniejszym zagrożeniem bezpieczeństwa w wymiarze niemilitarnym. Z perspektywy czasu należy skonstatować, iż wówczas podjęte decyzje pozwoliły na ukształtowanie się, w kolejnych latach, profesjonalnych pododdziałów specjalnych, doskonale wyszkolonych, na w miarę przyzwoitym poziomie wyposażonych i uzbrojonych, zdolnych do reakcji na zagrożenia ze strony zarówno terroryzmu, jak i aktów o charakterze terroru kryminalnego.

Niniejsza publikacja stanowi, uzupełnione o materiał faktograficzny i fotograficzny, kolejne

wydanie publikacji Biuro Operacji Antyterrorystycznych 1976–2014 (2014 r.); ma ona dla mnie niewątpliwie wymiar osobisty. Jej treść związana jest z okresem mojej służby w policyjnej

jednostce specjalnej. Stanowi swoiste sprawozdanie z dążenia do przekształcenia warszawskiego

pododdziału — Wydziału Zabezpieczenia Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej, a następnie Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji — w centralną formację kontrterrorystyczną polskiej Policji, co udało się zmaterializować, przekształcając go w Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 25 lipca 2019
  • ISBN: 978-83-7462-531-9
  • Całkowity rozmiar: 225 MB
  • Całkowity liczba stron: 432
  • Rozmiar stron: x мм
  • Wydawca: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Kuba Jałoszyński "Centralny pododdział kontrterrorystyczny polskiej Policji – BOA KGP" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Edyta Jaskółka
04 października

Bardzo ciekawa historia polskich służb antyterrorystycznych! Wiadomo, to taka raczej fachowa publikacja, ale myślę, że zainteresowani tematem też przeczytają ją z dużym zainteresowaniem! Polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę