Szlakiem sanktuariów cudu eucharystycznego i Krzyża świętego na Warmii

PDF
0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Podróżując w granicach historycznej Warmii, spotykamy mnóstwo pięknych zakątków zarówno przyrodniczych, jak i historycznych. Do wielu z nich możemy zaliczyć dolinę rzeki Wałszy w okolicach Pieniężna czy ukształtowanie terenu wraz z przyrodą w okolicach Nowego i Starego Kawkowa.  Na szlaku pielgrzymkowym,  jaki będziemy pokonywać, znajdują się dwa sanktuaria, w których miały miejsce cuda eucharystyczne, są  to Głotowo i Bisztynek. Głotowo od drugiej połowy XIX w.  jest także  miejscem rozpamiętywania Męki Pańskiej na dróżkach Kalwarii Warmińskiej.  Bisztynek, miejsce cudu eucharystycznego, który się wydarzył  w roku 1400,  w dniu konsekracji nowej świątyni. Wówczas  w obecności rządcy diecezji warmińskiej ks. bpa Henryka Sorboma spadły na ołtarz krople Krwi Przenajświętszej.

 W pozostałych świątyniach na naszym szlaku pielgrzymkowym nawiedzać będziemy miejsca związane z relikwiami Krzyża świętego. Na Warmii wierni w sposób szczególny oddawali cześć Krzyżowi w Międzylesiu k. Dobrego Miasta, Chwalęcinie k. Ornety, w Braniewie, a z początkiem XXI w. w Klebarku Wielkim k. Olsztyna. Wszystkie te miejsca były i są celem wielu pielgrzymek z różnych stron diecezji warmińskiej, Polski i wielu krajów Europy. Sanktuarium Męki Pańskiej w Międzylesiu koło Dobrego Miasta  jest celem pielgrzymów od XVIII w. Pątnicy przybywający do sanktuarium trwali na modlitwie wiele godzin przed głównymi uroczystościami odpustowymi, korzystając z sakramentów świętych, uzyskując odpusty i oddając cześć Krzyżowi świętemu.  Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie k. Ornety, nazywane często perłą Warmii, przez całe stulecia gromadziło rzesze pątników z całej Warmii. Okres po II wojnie światowej przerwał świetność świątyni, kościół przestał być miejscem wielu pielgrzymek. Mimo zapomnienia i opuszczenia, warto odwiedzić to miejsce, gdzie Krzyż święty przez stulecia był wielbiony i czczony.

 Kolejnym sanktuarium Krzyża św.  jest  Braniewo.  Świątynię usytuowano poza miastem w kierunku północnym. W niewielkim  kościółku znajduje się  Krzyż święty,  który w 1626 r.  zbezcześcili  żołnierze szwedzcy. Wtedy to z Krzyża postrzelonego przez oprawców popłynęły krople krwi. Od tego czasu miejsce to stało się celem wielu pielgrzymek. Od  roku 2008 rządca diecezji warmińskiej ks. abp dr Wojciech Ziemba ustanowił Archidiecezjalne Sanktuarium Krzyża Świętego.

 Najmłodszym sanktuarium Krzyża świętego na Warmii jest Klebark Wielki koło Olsztyna, gdzie relikwie z drzewa Krzyża świętego czczone są od   2002 r. W dzisiejszych czasach należy ze szczególną troską oddawać cześć Krzyżowi świętemu, który próbuje się wyrugować z życia społecznego współczesnej Europy.

 Podróżując po Warmii i nawiedzając sanktuaria cudu eucharystycznego i Krzyża świętego nie można pominąć sanktuarium Opatrzności Bożej w Bartągu nieopodal Olsztyna. Istniejące tam Bractwo ściągało rzesze pielgrzymów nie tylko  na uroczystości odpustowe, ale także w ciągu całego roku.

 Każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny klimat, swą przebogatą historię, czym zasługuje na zainteresowanie. Warto odbyć pielgrzymkę szlakiem sanktuariów cudu eucharystycznego i Krzyża świętego w granicach historycznej Warmii, zawsze wiernej Kościołowi rzymskokatolickiemu.  Warmia zasłużyła na miano świętej, poprzez fakt wierności Kościołowi rzymskiemu i papieżom przez prawie osiem stuleci.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 lipca 2019
  • ISBN: 978-83-618-6474-5
  • Całkowity rozmiar: 0 MB
  • Całkowity liczba stron: 0
  • Rozmiar stron: x мм
  • Wydawca: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
Krzysztof Bielawny "Szlakiem sanktuariów cudu eucharystycznego i Krzyża świętego na Warmii" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę