Żyj zgodnie z fazami Księżyca

Tekst
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


Książka została opublikowana po raz pierwszy w 2020 roku przez Yellow Kite imprint Hoder & Stoughton wchodzące w skład firmy Hachette UK

Tytuł oryginału: Lunar Living

Przekład: Elżbieta Kowalewska

Projekt okładki: Katarzyna Grabowska/andvisual.pl

Redaktor prowadzący: Bożena Zasieczna

Redakcja techniczna: Sylwia Rogowska-Kusz

Skład wersji elektronicznej: Robert Fritzkowski

Korekta: Lena Marciniak-Cąkała/Słowne Babki

© Kirsty Gallagher 2020

© for the Polish edition by MUZA SA, Warszawa 2021

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, przechowywana jako źródło danych i przekazywana w jakiejkolwiek formie zapisu bez pisemnej zgody posiadacza praw.

ISBN 978-83-287-1592-9

MUZA SA

Wydanie I

Warszawa 2021

Książkę dedykuję mojej niesamowitej mamie Sandy G. oraz mojej ukochanej przyjaciółce Samancie Day. Obie zawsze wierzyły, że potrafię jasno świecić.

Spis treści

Wstęp

Część I – MAGIA KSIĘŻYCA

Rozdział 1 – Zrozumienie podstaw naukowych

Rozdział 2 – Magia księżyca i życie zgodnie z jego rytmem

Rozdział 3 – Zmieniaj swoje życie według faz księżyca

Rozdział 4 – Zodiakalne znaki słońca i księżyca

Część II – KSIĘŻYC W ZNAKACH ZODIAKU

Rozdział 5 – Księżyc w Baranie

Rozdział 6 – Księżyc w Byku

Rozdział 7 – Księżyc w Bliźniętach

Rozdział 8 – Księżyc w Raku

Rozdział 9 – Księżyc w Lwie

Rozdział 10 – Księżyc w Pannie

Rozdział 11 – Księżyc w Wadze

Rozdział 12 – Księżyc w Skorpionie

Rozdział 13 – Księżyc w Strzelcu

Rozdział 14 – Księżyc w Koziorożcu

Rozdział 15 – Księżyc w Wodniku

Rozdział 16 – Księżyc w Rybach

Część III – PRAKTYKA ŻYCIA W ZGODZIE Z KSIĘŻYCEM

Rozdział 17 – Księżycowe rytuały i refleksje

Rozdział 18 – Pogłębienie praktyki i odkrywanie księżycowej magii

Rozdział 19 – Niebieski księżyc, czarny księżyc, ruchy wsteczne i zaćmienia

Źródła

Podziękowania

Wstęp

ZAPRASZAMY DO ŻYCIA W ZGODZIE Z KSIĘŻYCEM!

Czy obudziliście się kiedyś całkowicie owładnięci jakąś emocją i przez cały dzień nie mogliście się z niej otrząsnąć? Czy zdarzyło wam się nagle, bez powodu myśleć obsesyjnie o jakiejś sprawie? Czy są takie dni, gdy intuicja i przeczucia dają o sobie znać tak silnie, że umiecie odpowiedzieć na wszystkie pytania i wiecie, co trzeba w życiu zmienić, a swoją drogę widzicie jasno i klarownie? Czy zdarza się, że nie możecie zasnąć i leżycie tak przez całą noc? A są takie dni, gdy wszystko w magiczny sposób składa się do kupki? Albo takie, gdy czujecie, że musicie być całkiem sami, pragnąc tylko ciszy i spokoju?

A gdybym powiedziała, że wszystko to i dużo więcej można wyjaśnić, obserwując nieustannie zmieniające się cykle księżyca? Że zamiast gubić się w myślach i ulegać emocjom, można przyjrzeć się księżycowi i jego odwiecznej mądrości, aby pojąć znaczenie swoich uczuć i wykorzystać jego cykle do przywrócenia kontroli nad własnym życiem? Na tym polega magia księżyca, którą przedstawię wam w tej książce.

Dla tych, którzy mnie nie znają, nazywam się Kirsty Gallagher i będę waszą księżycową mentorką. Podzielę się swoimi refleksjami i wskażę sposoby pracy z mistyczną, magiczną energią księżyca.

Patrząc wstecz, zawsze byłam zafascynowana księżycem i astrologią. Już jako nastolatka wertowałam książki astrologiczne w poszukiwaniu informacji o swoich słonecznych i księżycowych znakach zodiakalnych, o tym, jak wiążą się one ze mną jako osobą.

W 2009 roku spędziłam osiem miesięcy w Indiach, angażując się głęboko w trening instruktorki jogi i udając w prawdziwą podróż w głąb duszy. Wtedy to księżyc stał się jednym z moich największych nauczycieli. Tradycyjnie nie ćwiczy się jogi podczas pełni i nowiu, a ja w czasie tych wolnych dni doświadczałam głęboko wpływu księżyca. Naprawdę w tych księżycowych dniach odczuwałam zmiany: inną energię, wyraźnie inne nastroje ludzi i zmianę w ich osobowości. Tak zaczął się mój romans z księżycem.

Dni księżycowe przeznaczone były na dbanie o siebie, autorefleksję i głęboką pracę wewnętrzną. Owe dni cichej kontemplacji pozwalały mi połączyć się z energią księżyca i w pełni z niej korzystać. Mogłam się zanurzyć w jego mądrości, poddać oddziaływaniu i przewodnictwu. Był to punkt zwrotny, czas wglądu i jasności, uzyskiwania odpowiedzi i tworzenia intencji, głęboko poruszający serce i duszę. Owe odbywane dwa razy w miesiącu sesje prywatności odkryły te obszary mego życia, które wymagały pracy lub większej uwagi, wszystko to, co chciało ze mnie wyjść na zewnątrz, a przede wszystkim to, że mam moc wyznaczania kierunku własnego życia.

W ciągu tych ośmiu miesięcy (i już zawsze od tamtej pory) dokonywałam głębokich zmian w swoim życiu, współpracując z księżycem – rekalibrując, przestawiając i dostosowując wewnętrzny kompas. Teraz uzyskaną wiedzą pragnę podzielić się z wami.

Pewnie już słyszeliście o magii księżyca. Być może urzeka was jego widok na nocnym niebie. Pewnie zauważacie, że wasz nastrój i nastrój otaczających was ludzi ulegają zmianom w niektórych okresach w miesiącu. Może chcecie w jakiś sposób oddać cześć upływającemu czasowi, uzyskać wewnętrzną kontrolę, zestroić się z cyklami i rytmem życia oraz jego przepływem, odzyskać władzę nad sobą.

Z jakichkolwiek powodów czytacie tę książkę, znajdziecie w niej coś dla siebie, a jej niezwykła moc tkwi w prostocie. Nie musicie znać swojego znaku słonecznego, księżycowego czy ascendentu ani wiedzieć, w którym z waszych domów jest księżyc (choć to niezwykle ciekawe). Nie musicie podążać określoną ścieżką duchową ani nawet wierzyć w astrologię – nie ma żadnych specjalnych wymagań. Każdy może zyskać potężną wiedzę i inspirację, dokonać kwantowego skoku w swoim życiu dzięki współpracy z fazami księżyca.

Do napisania książki skłoniły mnie liczne reakcje na moje rozważania na temat księżyca na forach społecznościowych oraz codzienne prośby o więcej informacji o tym, jak pracować z energią lunarną. Zachęciło mnie to do stworzenia kobiecej grupy internetowej Lunar Living, w której uczymy się korzystania z mądrości i przewodnictwa księżyca i celebrujemy jego niezwykłą magię. Bardzo wielu ludzi otwiera oczy na moc i niesłychany wpływ księżyca i całego nieboskłonu. W dniach pełni księżyca na portalach internetowych roi się od wpisów o bezsennych nocach, motyw księżyca pojawia się w biżuterii i na ubraniach, a retrogradacja Merkurego jest powszechnie znanym i akceptowanym zjawiskiem.

Prawdziwy punkt zwrotny nastąpił jednak, gdy wygłosiłam przemówienie na scenie Festiwalu Mind Body Spirit w Birmingham w październiku 2016 roku. Spodziewałam się tam garstki ludzi, a przyszedł tłum, kilkaset osób. Od biz­nesmenów poprzez matki i nastolatki po starszych mężczyzn, wszyscy pragnęli wysłuchać tego, co miałam do powiedzenia. Na koniec tamtego wystąpienia (jak i na wszystkich moich późniejszych wykładach i warsztatach) ustawiła się długa kolejka ludzi chcących zadać mi pytania lub opowiedzieć swoje historie. Uświadomiło mi to, że ludzie w różnym wieku, o różnym pochodzeniu i z różnych środowisk aktywnie poszukują zrozumienia i ponownego połączenia się z cyklami i rytmami natury, potrzebują przewodnictwa, aby ostatecznie zmienić swój sposób życia.

Setki ludzi tamtego dnia (i niezliczona ilość od tamtej pory) prosiły mnie o polecenie jakiejś książki, która pomoże im więcej się dowiedzieć i bardziej zagłębić w temat. I oto jest! Żyj zgodnie z fazami Księżyca oferuje wiedzę o impulsach emocjonalnych, o czasie, gdy wystarczy być, i czasie, gdy trzeba działać. Pozwala odzyskać kontrolę nad własnym życiem, miesiąc po miesiącu brać odpowiedzialność i współpracować z odwieczną magią cykliczności. Na stronicach tej książki są odpowiedzi na wszystkie pytania tych ludzi, a także wasze.

 

Objaśnię, jak z korzyścią dla siebie pracować z każdą fazą księżyca, jak zastosować wpływ znaków zodiaku i mądrość, którą księżyc pragnie się z nami podzielić, jak wykorzystać jego cykle i energię do jeszcze lepszego niż dotąd poznania siebie i dokonania prawdziwych przemian w swoim życiu. Już sam powierzchowny wgląd przyniesie głębsze zrozumienie zachowań własnych i innych ludzi w różnych okresach w miesiącu oraz pomoże płynąć z prądem życia, zamiast ciągle mu się przeciwstawiać.

Odnoszenie starożytnej mądrości i praktyk mistycznych do współczesnego życia to moja pasja. Chcę wam udostępnić książkę Żyj zgodie z fazami Księżyca, aby magia księżyca weszła na stałe do waszego życia, abyście doświadczyli jej niezwykłych efektów i odnieśli z tego korzyści. Dlatego na końcu każdego rozdziału w części I i III znajdziecie krótkie podsumowanie najważniejszych informacji w punktach, pod tytułem „Magia księżyca w pigułce”. Ułatwi to sprawdzenie podstawowych treści bez konieczności zagłębiania się w cały tekst.

W niektórych językach, np. w angielskim, o księżycu mówi się „ona”. To dlatego, że emanuje on energią żeńską wszechświata, która łączy nas z naszym światem wewnętrznym, intuicją, snami i głosem naszej duszy. Pracując z księżycem już 10 lat, czuję, że poznałam go dość dobrze, i moim najgłębszym pragnieniem jest sprawić, abyście i wy go tak dobrze poznali.

Zanurzcie się w mojej książce z otwartym sercem i umysłem i pozwólcie, by księżyc był waszym przewodnikiem.

Pełna emocji wysyłam was w tę lunarną podróż. Życzę dużo księżycowej magii.

Z miłością

Kirsty

Część I

Rozdział 1


Zrozumienie podstaw naukowych

Nie jest to książka astrologiczna ani naukowa. To książka o księżycu, jego magii i o tym, jak ją wpleść w swoje życie. Chcę jednak podać wystarczająco dużo informacji, abyście mogli zrozumieć podstawy astrologii księży­cowej bez zagubienia jego magiczności. A więc za­czynamy…

Podczas gdy Ziemia krąży wokół Słońca, Księżyc krąży wokół Ziemi. Jest jej naturalnym satelitą. Jest bardzo stary, jego wiek szacuje się na 4,51 miliardów lat.

Magię i mistykę, jaką owiany jest Księżyc, wzmaga jeszcze to, że wciąż nie jesteśmy do końca pewni, skąd się wziął. Najpopularniejsza teoria mówi, że został uformowany w czasie, gdy ogromna planeta wielkości Marsa, o nazwie Thea, zderzyła się z Ziemią, pędząc z szybkością 16 000 kilometrów na godzinę. Wyrzucone wówczas masy odłamków obu planet orbitowały wokół Ziemi, zanim utworzyły Księżyc. Nowsze odkrycia dowodzą, że skład Księżyca jest prawie identyczny jak Ziemi, co stawia tę teorię pod znakiem zapytania. Księżyc pozostaje dla nas tajemnicą.

ŚWIATŁO KSIĘŻYCA

Księżyc sam nie wytwarza światła, w co trudno uwierzyć, patrząc na jasność księżyca na niebie w czasie pełni, ale to, co widzimy, jest odbiciem Słońca od powierzchni Księżyca.

W czasie nowiu, gdy na niebie nie widać Księżyca, Słońce, Księżyc i Ziemia położone są w jednej linii, a Księżyc znajduje się w środku. W tym położeniu Słońce oświetla tę stronę Księżyca, której nie widzimy. Podczas pełni Księżyc i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi, a wówczas światło Słońca całkowicie oświetla tę stronę Księżyca, którą widzimy. Księżyc na niebie jest wtedy jasny i piękny.

To właśnie odbicie Słońca na powierzchni Księżyca sprawia, że wydaje się on co noc zmieniać kształt, choć naprawdę jest zawsze tak samo okrągły. Położenie Księżyca względem Ziemi i Słońca powoduje, iż co noc widzimy inny jego fragment oświetlony w trakcie każdego okrążenia Ziemi trwającego jeden miesiąc. To są właśnie znane nam fazy Księżyca.

CYKL LUNARNY

Zapewne wiecie, że cykl Księżyca trwa od 27 do 29,5 dni. Oto dlaczego.

Pokonanie całej orbity wokół Ziemi zabiera Księżycowi 27 dni, 7 godzin i 43 minuty, co zaokrąglimy do 27,3 dnia. Jest to tak zwany miesiąc gwiazdowy lub miesiąc syderyczny.

Natomiast mówiąc o miesiącu lunarnym, odnosimy się do czasu, jaki upływa od nowiu do kolejnego nowiu. Wynosi on przeciętnie 29 dni, 12 godzin i 44 minuty, ale może się różnić do 6 godzin w każdą stronę, więc przyjmujemy 29,5 dnia. Jest to tak zwany miesiąc synodyczny, a to, że jest nieco dłuższy od miesiąca gwiazdowego, wynika z obliczania go na podstawie pozycji Księżyca względem Słońca. Pamiętajmy, że nów ma miejsce, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawione są w linii prostej, a Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem. Podczas gdy Księżyc krąży wokół Ziemi, Ziemia krąży wokół Słońca, toteż Księżyc w każdym miesiącu musi przebyć 360° i dalsze 30°, aby dogonić Ziemię i ustawić się w jednej linii z Ziemią i Słońcem oraz wejść w kolejny nów.

Dlatego rok księżycowy ma tylko 354 dni, co nie pokrywa się z naszym 365-dniowym rokiem kalendarzowym. Różnica wynosi 11 dni rocznie. Dlatego większość lat ma w kalendarzu 25 faz Księżyca – 12 razy nów i 13 razy pełnię lub odwrotnie.

SIŁA PRZYCIĄGANIA KSIĘŻYCA

Większość z nas ma świadomość, że siła przyciągania Księżyca powoduje codzienne przypływy i odpływy mórz i ocea­nów. Są to siły pływowe. Grawitacja Księżyca przyciąga do niego wody Ziemi, wywołując przypływy i odpływy. Ta siła przyciągania stabilizuje również oś Ziemi, dając nam pory roku. Badania wykazały, że siła przyciągania Księżyca spowalnia rotację Ziemi, co sprawia, że doba ma 24 godziny. Gdyby nie to, miałaby tylko około 8 godzin.

ZNAKI ZODIAKU I PORY ROKU

Według astrologii zachodniej Słońce pozostaje w każdym ze znaków zodiaku około miesiąca. Data, kiedy Słońce wchodzi i opuszcza znak, jest w każdym roku na ogół ta sama. Może jednak różnić się o mniej więcej dzień w jedną lub drugą stronę. Nowy rok astrologiczny zaczyna się od wejścia w znak Barana około 21 marca, w czasie wiosennej równonocy. Okres, w którym Słońce znajduje się w danym znaku, to czas tego znaku zodiakalnego. I tak, pomiędzy 21 marca a 19 kwietnia mamy czas Barana, a potem od 20 kwietnia do 20 maja czas Byka i tak dalej – przez cały rok przechodzimy przez wszystkie znaki zodiaku.

W czasie każdego znaku zodiaku jest nów i pełnia Księżyca. Mogą one przypadać na różne daty w tych okresach. Wyobraźcie sobie niebo jako wielkie koło podzielone na 12 części, z których każda reprezentuje jeden znak zodiaku, a Ziemia znajduje się w środku. Nów Księżyca następuje w tym samym znaku zodiaku, który mamy w danym momencie, ponieważ Słońce i Księżyc są w tym samym miejscu (znaku zodiaku) na nieboskłonie. Podczas pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, a więc jest w znaku zodiaku przeciwnym do tego, w jakim przebywa Słońce. Przedstawia to tablica na stronie obok.

Każdy człowiek na Ziemi dostrzega fazy Księżyca w tych samych dniach, na półkuli południowej Księżyc jest jednak widziany jako ustawiony w odwrotną stronę niż na północnej. Należy pamiętać, że w tabeli dla półkuli południowej pory roku będą ze sobą zamienione.


Baran 21 marca – 19 kwietniaRównonoc wiosenna w czasie przejścia Słońca w znak BaranaŻywioł: ogieńJakość: kardynalny – początek wiosnyNów w Baranie (kardynalny – początek)Pełnia w Wadze (kardynalny – początek)Waga 23 września – 22 październikaRównonoc jesienna w czasie przejścia Słońca w znak WagiŻywioł: powietrzeJakość: kardynalny – początek jesieniNów w Wadze (kardynalny – początek)Pełnia w Baranie (kardynalny – początek)
Byk 20 kwietnia – 20 majaŻywioł: ziemiaJakość: stały – utrwala wiosnęNów w Byku (stały – środek)Pełnia w Skorpionie (stały – środek)Skorpion 23 października – 21 listopadaŻywioł: wodaJakość: stały – utrwala jesieńNów w Skorpionie (stały – środek)Pełnia w Byku (stały – środek)
Bliźnięta 21 maja – 20 czerwcaŻywioł: powietrzeJakość: zmienny – kończy wiosnęNów w Bliźniętach (zmienny – zakończenie)Pełnia w Strzelcu (zmienny – zakończenie)Strzelec 23 listopada – 21 grudniaŻywioł: ogieńJakość: zmienny – kończy jesieńNów w Strzelcu (zmienny – zakończenie)Pełnia w Bliźniętach (zmienny – zakończenie)
Rak 21 czerwca – 22 lipcaPrzesilenie letnie w czasie przejścia Słońca w znak RakaŻywioł: wodaJakość: kardynalny – początek lataNów w Raku (kardynalny – początek)Pełnia w Koziorożcu (kardynalny – początek)Koziorożec 22 grudnia – 19 styczniaPrzesilenie zimowe w czasie przejścia Słońca w znak KoziorożcaŻywioł: ziemiaJakość: kardynalny – początek zimyNów w Koziorożcu (kardynalny – początek)Pełnia w Raku (kardynalny – początek)
Lew 23 lipca – 22 sierpniaŻywioł: ogieńJakość: stały – utrwala latoNów w Lwie (stały – środek)Pełnia w Wodniku (stały – środek)Wodnik 20 stycznia – 18 lutegoŻywioł: powietrzeJakość: stały – utrwala zimęNów w Wodniku (stały – środek)Pełnia w Lwie (stały – środek)
Panna 23 sierpnia – 22 wrześniaŻywioł: ziemiaJakość: zmienny – kończy latoNów w Pannie (zmienny – zakończenie)Pełnia w Rybach (zmienny – zakończenie)Ryby 19 lutego – 20 marcaŻywioł: wodaJakość: zmienny – kończy zimęNów w Rybach (zmienny – zakończenie)Pełnia w Pannie (zmienny – zakończenie)

NAUKA A MAGIA

Nasi przodkowie wierzyli w moc księżyca. Kalendarze rolnicze opierają się na niej, a astrolodzy nadal w nią wierzą. Przez lata wielu naukowców i badaczy odnosiło się jednak do tego tematu z dezaprobatą. Jedyne dowody, jakie ja mogę wam przedstawić, pochodzą z mojego dziesię­cioletniego doświadczenia w pracy z księżycem i zasadniczego wpływu, jaki to wywarło na moje życie. Nie tylko moje, lecz także licznych uczestników moich kursów dotyczących życia w zgodzie z księżycem, z którymi ta wiedza rezonowała i którzy podzielili się ze mną swoimi historiami.

Tutaj zajmujemy się magią, nie nauką. A dowód na nią można uzyskać jedynie poprzez praktykę życia w zgodzie z księżycem, przez osobistą próbę doświadczenia na własnej skórze magicznych korzyści z takiej praktyki.

Gdy już mamy ogólne spojrzenie na stronę naukową, możemy się zanurzyć w starożytnej wiedzy o magii księżyca…

Magia księżyca w pigułce

Gdy Ziemia krąży wokół Słońca, Księżyc krąży wokół Ziemi.

Podczas nowiu Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, a Słońce oświetla tę stronę Księżyca, której nie widzimy, więc wydaje nam się, że znika on z nieboskłonu.

Podczas pełni Księżyc i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi, a światło Słońca całkowicie oświetla tę stronę Księżyca, którą widzimy.

Cykl lunarny wynosi w przybliżeniu 29,5 dni – czas, jaki przebiega od nowiu do kolejnego nowiu.

Słońce przechodzi do kolejnych znaków zodiaku mniej więcej co 30 dni. W czasie każdego znaku zodiaku jest nów Księżyca w tym samym znaku i pełnia w znaku przeciwnym.

Rozdział 2


Magia księżyca i życie zgodnie z jego rytmem

A przede wszystkim oglądaj cały świat wokół ciebie z błyszczącymi oczami, bowiem największe tajemnice zawsze ukryte są w najmniej prawdopodobnych miejscach. Ci, którzy nie wierzą w magię, nigdy jej nie odkryją.

Z książki Roalda Dahla Billy i Miniputki

Wszyscy mamy świadomość istnienia księżyca. W każdym miesiącu jest wiele nocy, gdy widzimy na niebie księżyc świecący swym eterycznym, nieziemskim światłem. Bez wątpienia każdy kiedyś uległ czarowi jego widoku podczas pełni, który porusza coś głęboko we wnętrzu człowieka. Słyszeliśmy na pewno opowieści o tym, jaki wpływ ma pełnia na ludzi, ich emocje, sen i stan umysłu.

 

W starożytności księżyc był wyznacznikiem mijającego czasu, a nasi przodkowie szukali w nim wiedzy i mądrości, jego fazom podporządkowywali swój rytm spotkań wspólnotowych i rytuałów. Widzimy więc, że niegdyś byliśmy dużo bardziej związani z księżycem i jego siłą przyciągania, która wywołuje przypływy i odpływy nie tylko mórz, lecz także i naszej wewnętrznej energii, naszego wodnego żywiołu marzeń i emocji.

Szybkie tempo współczesnego życia sprawiło, że oddaliliśmy się od tych pojęć. Wskutek coraz większej sztuczności życia utraciliśmy kontakt z mocą przyrody, jej naturalnym rytmem, przybywaniem i ubywaniem, wzlotem i upadkiem, a tym samym z naszą intuicją, wewnętrzną wiedzą i mocą. Rytuał zastąpiliśmy rutyną. Zapomnieliśmy o tym, że jest czas rozwoju i czas odpoczynku, czas wysokiej aktywności i czas wyciszenia, czas gromadzenia i czas zatrzymania.

Usiłujemy żyć linearnie, lecz to niemożliwe. Zapominamy, że jesteśmy również częścią natury, a ona jest cykliczna i znajduje się w ciągłym przepływie. Jeśli stawiamy mu opór i walczymy z tym przepływem, życie traci wiele ze swej wartości.

Możemy jednak to odzyskać. Życie w zgodzie z księżycem pomoże nam wrócić do siebie samych, do naszych marzeń i wizji, naszych celów. Zrobimy to miesiąc po miesiącu. Praca z magią księżyca stanowi narzędzie do rozwijania niezwykłej samoświadomości, dbałości o siebie, pielęgnowania i wzmacniania, wyrażenia siebie oraz poczucia celu. Oto niektóre z wielu aspektów, w jakich życie zgodne z księżycem roztoczy jego magię nad naszą codziennością.

DBAŁOŚĆ O DUSZĘ

Księżyc uczy nas jednej z najważniejszych prawd życiowych: jest czas na bycie i czas na działanie. Nawet księżyc nie świeci całym swym blaskiem przez 365 dni w roku. To nam pokazuje, że jeśli nie znajdziemy czasu na odpoczynek, nie będziemy mieć energii, inspiracji i motywacji, gdy nadejdzie czas, by świecić!

Jesteśmy chronicznie zajęci. Zawsze na pełnych obrotach, dyspozycyjni, w niezdrowej euforii z powodu dnia wypełnionego nadmiarem zajęć.

Pamiętacie teorię Izaaka Newtona, że to, co się uniesie, musi spaść? To samo dotyczy naszej energii i poziomu stresu. Jeśli nie zrównoważymy swego aktywnego działania odpoczynkiem i po prostu byciem, czeka nas w końcu załamanie i wypalenie. Poziom wypalenia, lęku i braku poczucia szczęścia jest wciąż wysoki, ale wcale nie musi tak być.

Czy podobnie jak większość ludzi, masz kalendarz wypełniony po brzegi pracą i aktywnością społeczną, opieką nad wymagającą rodziną? Czy twój umysł nie może się nigdy wyłączyć, a może rozdajesz swój czas i energię każdemu wokół? Zmęczenie, wyczerpanie, przygnębienie, mówienie „tak” wbrew sobie, poczucie bycia wykorzystywanym, a kiedy robi się tego zbyt wiele, załamanie i pogubienie to ewidentne objawy, że coś jest nie w porządku, że musisz koniecznie zadbać o siebie i odpocząć.

Powrót do cykliczności, do pewnego rytmu dbania o siebie i swoje potrzeby, nawet jeśli tylko dwa razy w miesiącu, spowoduje wielką różnicę w twoim samopoczuciu oraz akcjach i reakcjach w pozostałym czasie. Życie w zgodzie z księżycem będzie twoją życiową zmianą. Dzięki niemu zyskasz czas, a także przestrzeń, aby dotrzeć do sedna tego, że tak się czujesz i tak żyjesz. Bardzo często wieczne zabieganie jest ucieczką od tego, co tak naprawdę zdarza się w życiu. Mówienie zawsze „tak” świadczy o chęci zadowolenia wszystkich i lęku przed powiedzeniem „nie”. Zmęczenie i przygnębienie wynikają z braku zdolności do wyłączenia się i prawdziwego zrelaksowania, zamiast myśleć, że zawsze musisz coś robić, i mieć poczucie winy, jeśli tego nie robisz.

Księżyc, znikając z nieba co miesiąc na kilka nocy, pokazuje z piękną prostotą – i bez winy – że aby świecić swym najjaśniejszym blaskiem, być w pełni swych mocy, trzeba po prostu dać sobie wolne. Powiedzieć „nie”, zadbać o siebie, a niekiedy wycofać się i zająć realizowaniem własnych potrzeb.

Oczywiście nie zawsze można poprosić pracodawcę o wolny dzień na odpoczynek i zadbanie o siebie podczas nowiu, ale życie w harmonii z fazami księżyca umożliwia ci zrobienie tego. Możesz w swoim kalendarzu zarezerwować czas na pobycie w samotności. Choćby na godzinę zamknąć się w łazience i wziąć długą, gorącą kąpiel. Takie małe zmiany wniosą do życia istotną różnicę.

Życie w zgodzie z księżycem może być także potężnym narzędziem w planowaniu przyszłości. Już nie dasz się zaskoczyć falom dzikich emocji, pogrążających cię w otchłani rozpaczy, i nie będziesz reagować z tak niskiego poziomu. Zamiast tego, mając świadomość, że zbliża się pełnia, możesz wygospodarować w tym okresie czas dla siebie – na samopoznanie i dbałość o siebie.

Bądź wtedy po prostu z tym, co przeżywasz i co ci to pokazuje. Już samo to jest cennym doświadczeniem. Jesteś wtedy mniej skłonny do obwiniania kogokolwiek lub czegokolwiek, może z wyjątkiem księżyca. Biorąc odpowiedzialność za to, co czujesz, odzyskujesz z powrotem władzę nad swoim życiem.

Jesteś to winien sobie i tym, którzy cię otaczają, aby praktykować dbałość o siebie i odżywiać swą duszę. A jeśli jesteś zbyt zajęty, by wziąć sobie jeden dzień czy choćby kilka godzin wolnego raz lub dwa razy w miesiącu na odpoczynek, refleksję, odbudowanie więzi i dostrojenie się, to tym bardziej potrzebujesz żyć w zgodzie z księżycem.

ZAUFAJ KSIĘŻYCOWI – I SOBIE

Życie zgodnie z księżycem daje nam wiarę w coś większego – jakąś siłę przewodnią i pradawną wiedzę, które były tu na długo przed nami i będą długo po nas.

Kiedy znów zaczynamy żyć w zgodzie z tą odwieczną siłą, kierując się księżycem, otrzymujemy wspaniały dar: możemy wierzyć i ufać sobie samemu. Jest to nieocenione narzędzie do samopomocy i samoświadomości w naszym współczesnym świecie.

Ilu z nas wie, czego naprawdę chce? Niewątpliwie potrafisz powiedzieć bardzo dokładnie, czego naprawdę w życiu nie chcesz, ale czy wiesz, czego naprawdę w nim chcesz? Dorastając, często zapominamy o naszych marzeniach i robimy to, co „należy” robić. Pozwalamy, by naszym życiem sterowały liczne wpływy i czynniki zewnętrzne, pełne „jeśli…”, „ale…” i „a może…”.

Jeżeli jesteś wobec siebie uczciwy, prawdopodobnie już od dawna masz wątpliwości. Jakiś głos w środku podpowiada ci, że nie pracujesz tam, gdzie powinieneś, twój związek się nie sprawdza lub skupiasz się na niewłaściwych rzeczach. Coś w tobie wie, że istnieje coś więcej. Nękają cię nawracające uczucie smutku, skrajnego niepokoju, poczucie osamotnienia, frustracji lub całej gamy innych emocji prowadzących do niezadowolenia z życia.

Im mniej zwracasz uwagę na ten wewnętrzny głos intuicji, tym mniejszy się czujesz, a głos intuicji, serca i duszy cichnie coraz bardziej. Za każdym razem, gdy ignorujesz podpowiedź wszechświata, usprawiedliwiasz się lub ulegasz strachowi, kurczysz się coraz bardziej. Podświadomie mówisz sobie, że nie wierzysz w siebie, w swoje marzenia ani w swoje życie.

Tu właśnie może zadziałać wielka moc księżycowa. Zamiast ignorować te emocje, zaczynasz współpracować z cyklami i fazami księżyca. Rozumiesz je, dostrajasz się do nich i działasz zgodnie z pływami emocji, odkrytymi dzięki księżycowi. Gdy robisz to miesiąc po miesiącu, na nowo budzi się w tobie intuicja i słyszysz szept własnej duszy. Masz szansę dostroić się do tego, czego pragniesz, czego naprawdę chcesz. To pomaga załatwić twoje sprawy – zaczynasz wszędzie zauważać znaki i idziesz tam, dokąd cię prowadzą. Znajdujesz w sobie odwagę, by odpuścić sobie rzeczy, które ci nie służą – wątpliwości i lęki, a zaczynasz ufać większemu planowi, nawet jeśli jeszcze go nie dostrzegasz. Potem dzieją się rzeczy magiczne, wszystko się zmienia, a ty budujesz w sobie tak wielką wiarę w siebie, że nie potrzebujesz już szukać odpowiedzi, przewodnictwa ani potwierdzenia na zewnątrz. Odnajdujesz głęboką, intuicyjną wiedzę wewnątrz siebie.

DOSTROJENIE SIĘ DO KSIĘŻYCOWEGO OBLICZA SWOICH EMOCJI

Jak już wiemy, Księżyc wywołuje pływy, utrzymuje Ziemię na jej osi i wyznacza pory roku, a jego siła przyciągania sprawia, że doba ma 24 godziny. Biorąc pod uwagę to wszystko oraz fakt, że w około 60 procentach składamy się z wody, wydaje się logiczne, iż Księżyc oddziałuje swoją grawitacją na cały świat żywiołu wody w naszym wnętrzu – emocje, intuicję, marzenia i głos duszy. Niczym fale przypływu i odpływu, to pozwala im opaść, to unosi i uzewnętrznia wszystko, co ukrywa się poza naszą świadomością, aby mogło do niej dotrzeć.

Jest coś, w czym ludzie osiągnęli perfekcję, a mianowicie w mówieniu wszystkim, że mamy się dobrze, podczas gdy w środku czujemy zamęt. Znieczulamy się i tłumimy swoje emocje, zaprzeczamy im, uciekamy i ukrywamy się przed nimi. Być może niektórzy z nas są po prostu zbyt zajęci, żeby się zatrzymać i sprawdzić, jak się faktycznie czujemy, toteż zatracamy kontakt ze swoim światem wewnętrznym. Albo w którymś momencie udało nam się określić swoje uczucia i uznaliśmy, że nie możemy akceptować gniewu czy okazywać zbyt wiele emocji, a wskazane jest być szczęśliwym i radosnym.

Nie możemy jednak wybierać, jakie emocje odczuwamy. Jeśli spróbujemy zaprzeczać, że czujemy gniew i ból, stłumimy również szczęście i radość. Staniemy się zablokowani i nieautentyczni. Za każdym razem, gdy powstrzymujemy łzy, ukrywamy swój ból lub nie wyrażamy swojej krzywdy, odmawiamy sobie uzdrowienia i autentyczności. Nasze emocje są kluczem do wewnętrznego rozwoju i transformacji. Lecz najpierw musimy dotknąć tego, co czujemy. Musimy to poczuć, żeby to uzdrowić.

Księżyc wydobywa nasze emocje na powierzchnię, by nam pokazać wyraźnie, gdzie potrzebujemy dokonać zmian w naszym życiu. Największe napięcia emocjonalne odczuwamy zazwyczaj w obszarach, w których są obecne największy opór i lęk, w miejscach, gdzie coś blokujemy lub wypieramy.

Na ogół nów (gdy księżyc ściąga nas w głąb naszych emocji) lub pełnia (kiedy wszystko, co usiłujemy ukryć, wznosi się na powierzchnię) to czas, gdy emocje są najbardziej żywe, wyczerpanie jest rzeczywiste, życie nas przytłacza i najchętniej schowalibyśmy się pod kołdrą. A jedno z najczęściej zadawanych mi pytań brzmi: dlaczego księżyc to robi?

Odpowiadam, że księżyc nic nam nie robi. On tylko odbija to, co już w nas jest, żeby nam to uświadomić. Wywołując w nas przypływ emocji, księżyc oświetla nasz świat wewnętrzny i pomaga nam zobaczyć wyraźnie, które obszary w naszym życiu wymagają naszej uwagi, gdzie jesteśmy najbardziej zablokowani.