Uzdrawianie energetyczne dla kobiet

Tekst
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Okładka


Karta tytułowa


Spis ćwiczeń

ROZDZIAŁ 1

Mudra drogocennego klejnotu

Mudra nieustraszoności

Mudra samoakceptacji

ROZDZIAŁ 2

Mudra zaufania

Oddychanie hara

Metoda standardowa

Wizualizowanie ekranu

Mudra wzmacniająca

ROZDZIAŁ 3

Wyczuwanie czakr w przestrzeni ciała

Aktywacja czakr

Ześrodkowanie się na polu czakry

Aktywacja mniejszych ośrodków energetycznych w dłoniach

Aktywacja mniejszych ośrodków energetycznych w stopach

Zaburzony obraz własnego ciała

Postrzeganie siebie jako obiektu seksualnego

Brak pociągu seksualnego

Zablokowana receptywność

Niskie poczucie własnej wartości

Obwinianie mężczyzn o wszelkie zło

Brak witalności lub motywacji

Podtrzymywanie negatywnych przywiązań

ROZDZIAŁ 4

Mudra orgazmicznej błogości

Uwalnianie skupiska bagażu karmicznego

Afirmacje na uwalnianie ograniczających przekonań

Afirmacje służące różnym celom

ROZDZIAŁ 5

Uwalnianie obcych aspektów umysłu

Reintegracja własnych aspektów umysłu

Uwalnianie ograniczającego archetypu

Integracja archetypu wspierającego

Mudra samooceny

ROZDZIAŁ 6

Medytacja na obfitość

Medytacja pola podstawowego

Medytacja antydepresyjna

Zerwanie więzi z kochankiem z poprzedniego życia

ROZDZIAŁ 7

Usuwanie wzorców pasywno-agresywnych

Medytacja meridianu zarządzającego

Medytacja yin yu i yang yu

Medytacja yin qiao i yang qiao

ROZDZIAŁ 8

Medytacja pola puruszy

Medytacja bezgranicznej wolności

Wypełnianie pól aurycznych praną

Rozbudzanie zmysłów (zmysł dotyku)

Mudra wewnętrznego głosu

ROZDZIAŁ 9

Medytacja pola prakriti

ROZDZIAŁ 10

Uwalnianie zniekształconej energii, która wtargnęła w twoje pole energetyczne

Odzyskiwanie utraconych nośników energetycznych

Aktywacja czakr w celu przywrócenia przepływu prany

Medytacja srebrnego sznura

Medytacja pola podstawowego

Uzdrawianie traumy zaniedbania

Medytacja osobistej odnowy

ROZDZIAŁ 11

Masaż na płodność

Ćwiczenie na płodność

Mudra na rozluźnienie brzucha

Mudra na panikę

Uwalnianie duszy nienarodzonego

Wsparcie dziecka w jego podróży życiowej

Bandaż praniczny

ROZDZIAŁ 12

Medytacja wyzwolenia od pożądliwości

Mudra joni

Medytacja joni

Zwiększanie pociągu seksualnego partnera

Medytacja dla piersi

ROZDZIAŁ 13

Tworzenie przestrzeni uzdrawiania

Wzmacnianie przestrzeni uzdrawiania

Samouzdrawianie

Uzdrawianie drugiego człowieka

Uzdrawianie relacji ze źródłem uzdrawiającej energii

Medytacja cyklu życia

ROZDZIAŁ 14

Relacja transcendentna z samą sobą

Tworzenie relacji transcendentnej z partnerem

Nawiązywanie więzi z nienarodzonym dzieckiem

Masaż dziecka

Mantrowanie dla przedszkolaków

ROZDZIAŁ 15

Wzmacnianie tęsknoty trzeciego serca

Medytacja miłości własnej

Medytacja ciała świetlistego

Spacer promiennej kobiety

Taniec promiennej kobiety

Celebracja kobiecego ducha

Spis fotografii

Fot. 1. Mudra drogocennego klejnotu

Fot. 2. Mudra nieustraszoności

 

Fot. 3. Mudra samoakceptacji

Fot. 4. Mudra zaufania

Fot. 5. Mudra wzmacniająca

Fot. 6. Mudra orgazmicznej błogości

Fot. 7. Mudra samooceny

Fot. 8. Mudra wewnętrznego głosu

Fot. 9. Mudra cierpliwości

Fot. 10. Mudra wewnętrznego spokoju

Fot. 11. Mudra na rozluźnienie brzucha

Fot. 12. Mudra na panikę

Fot. 13. Mudra joni

Fot. 14. Mudra mocnych granic

Spis ilustracji

Rys. 1. Brama czakry

Rys. 2. Czakry i system energetyczny człowieka

Rys. 3. Mniejsze ośrodki energetyczne w dłoniach i stopach

Rys. 4. Punkt akupunkturowy na czubku głowy

Rys. 5. Meridian zarządzający

Rys. 6. Punkt akupunkturowy na karku

Prolog

Jako kobieta masz w sobie nieograniczone zasoby siły, kreatywności i blasku. Ta książka nauczy cię korzystać ze swojej bezgranicznej mocy, dzięki czemu będziesz mogła uzdrowić ciało, duszę i ducha, docierając do źródła problemów w swoim polu energetycznym.

Napisaliśmy Uzdrawianie energetyczne dla kobiet z dwóch powodów. Po pierwsze, pragniemy pokazać, że każda kobieta może uzdrowić swoje wzorce karmiczne i dolegliwości fizyczne, które uniemożliwiają jej cieszenie się w pełni dobrym zdrowiem, witalnością i bliskimi relacjami. Po drugie, chcemy pomóc kobietom, które są gotowe na wyzwolenie i odczuwanie głębszej radości, w pozbyciu się ograniczeń, aby mogły doświadczać w sobie nowych wymiarów nieograniczonego spokoju, mocy oraz wolności.

Możesz nawiązać kontakt z tymi nowymi wymiarami w sobie bez względu na to, w jakiej jesteś obecnie sytuacji. Wystarczy, że zastosujesz techniki uzdrawiania opisane w tej książce. Zmiana warunków zewnętrznych może w tym momencie wydawać ci się zbyt trudna, ale pamiętaj, że najważniejsze są zmiany, jakie wprowadzasz w swoim wnętrzu. Wszystko, czego potrzebujesz, aby uzdrowić swoje ciało i duszę, jest już w tobie, łącznie ze świadomością, energią i mocą twórczą.

Na kartach tej książki, zachęcimy cię do wykonania szeregu ćwiczeń, obejmujących praktyki radża-jogi, czakroterapię, masaż, mudry, taniec, uwalnianie bagażu karmicznego, medytacje i afirmacje, które pozwolą ci raz na zawsze wyzwolić swoje ciało, duszę i ducha.

W kolejnych rozdziałach omówimy istotne blokady energetyczne, które ograniczają twoją moc, kreatywność i blask. Przeanalizujemy je zarówno na poziomie fizycznym, jak i na subtelnym poziomie energii oraz świadomości, a następnie zaproponujemy ci zestaw prostych ćwiczeń mających na celu jak najszybsze uzdrowienie problemu.

Nasze proste techniki pomogą ci między innymi zwiększyć pewność siebie poprzez ukochanie swoich niekochanych części ciała, korzystać z funkcji umysłu w celu przezwyciężenia ograniczających cię wzorców oraz tworzyć pozytywne archetypy, które zwiększą twoją wewnętrzną siłę.

Dwa rozdziały tej książki poświęciliśmy czakroterapii oraz uzdrawianiu ran karmicznych. Zamieściliśmy też tutaj rozdział poświęcony wzmacnianiu wewnętrznego i zewnętrznego piękna, co mogą robić kobiety w każdym wieku. Szczególną uwagę zwróciliśmy na uzdrawianie ran z poprzednich wcieleń, traum z wczesnego dzieciństwa oraz ran związanych z utratą nienarodzonego dziecka.

Zamieszczone w tej książce techniki nauczą cię także tworzyć tak zwaną przestrzeń uzdrawiania, dzięki której będziesz mogła uzdrawiać samą siebie oraz tych, których kochasz. Poznasz też proste praktyki wzmacniające intuicję, kreatywność i zmysłowość. Pełne uzdrowienie duchowe wymaga jednak odnalezienia swojej dharmy (celu i ścieżki życia), dlatego umieściliśmy tutaj proste wskazówki, jak tego dokonać. Na koniec dowiesz się, jak przejść od związku tradycyjnego do transcendentnego oraz dzielić się tym, czego się nauczyłaś, ze swoją rodziną i przyjaciółmi.

Uzdrawianie energetyczne dla kobiet wyróżnia się na tle innych książek tym, że pokazuje, jak uzdrowić rany, urazy i wzorce karmiczne u ich źródła, czyli we własnym subtelnym systemie energetycznym. Przejmując kontrolę nad swoim procesem uzdrawiania i odkrywając przyczyny własnych problemów, przekonasz się, że masz już w sobie wszystko, czego potrzebujesz do prowadzenia radosnego i satysfakcjonującego życia.

ROZDZIAŁ 1

Uniwersalna kobiecość

Odkąd twórcza energia żeńska wyłoniła się z uniwersalnej świadomości, pełni ona funkcję siły napędowej ewolucji. Energia ta emanuje z każdego zakątka wszechświata, z kobiet i samic wszystkich gatunków, zapewniając istniejącym na ziemi stworzeniom moc kreowania i rozmnażania.

Kobieca energia służy życiu i ma właściwości uniwersalne. Skłania ludzi do jednoczenia się i doświadczania bliskości. Nie można jej nikomu odebrać, co oznacza, że wszyscy w swojej esencji jesteśmy uzdrowicielami i kochankami, a na najgłębszym poziomie promiennymi, transcendentnymi istotami, które mogą zmieniać świat poprzez swoją pracę i relacje.

Obecnie zarówno kobiety, jak i mężczyźni doświadczają wzrostu wolności i samoświadomości. Wielu ludzi, spoglądając głębiej w siebie, odnajduje jednak spuściznę karmiczną, która uniemożliwia im bycie taką osobą, jaką mogliby być. Przejawia się ona w postaci subtelnych blokad, które nosimy w swoim polu energetycznym – subtelnym polu energii i świadomości, które istnieje w nas i otacza nas we wszystkich wymiarach.

Więcej o subtelnym polu energetycznym napiszemy w dalszej części książki. Na razie jednak zaznaczymy, że składa się ono z nośników energetycznych, które pozwalają nam wyrażać siebie i wchodzić w interakcje z otoczeniem zarówno na poziomie fizycznym, jak i niefizycznym, a także z pól zasobów oraz systemu energii subtelnej, który zaopatruje je w życiodajną żeńską energię.

To właśnie z powodu blokad energetycznych w subtelnym polu energetycznym człowieka oraz związanych z nimi ograniczających wzorców często mamy trudności z realizacją swojego pełnego potencjału, mimo całej wolności, którą obecnie dysponujemy. Potencjał ten jest w pełni rozwinięty już w chwili naszych narodzin, a starożytni mistrzowie jogi oraz tantry mawiali, iż wyłania się on i rozwija na różnych etapach życia.

Energia służąca życiu

Uzdrawianie energetyczne dla kobiet to praktyczny przewodnik, dzięki któremu możesz uzdrowić siebie i swoich bliskich na poziomie duchowym i fizycznym. W następnych rozdziałach zapoznasz się z prostymi ćwiczeniami, które umożliwią ci uzyskanie dostępu do nieograniczonej energii kobiecej, służącej życiu. Nauczysz się również swobodnie dzielić się tą energią ze swoimi bliskimi oraz z tymi, którzy mogą skorzystać z twojej uzdrawiającej mocy.

Energia służąca życiu jest podstawą kobiecej mocy, kreatywności oraz blasku. Można ją wzmocnić u każdej kobiety. Nosi ona wiele nazw i była czczona w wielu społecznościach. Taoiści w Chinach nazywają tę energię chi lub ki, a w Indiach jest nazywana praną lub śakti. Nazwa nie ma jednak znaczenia – najważniejsze jest to, że tę niezwykłą energię możesz wykorzystać do uzdrawiania traum psychicznych i chorób fizycznych, a także uwalniania ograniczających wzorców, które oddziałują negatywnie na twoje relacje. Co najważniejsze, ze względu na jej uniwersalne jakości możesz jej użyć do uzdrowienia swojej duszy i ducha na najgłębszych poziomach, dzięki czemu będziesz mogła doświadczać transcendentnej miłości i radości, co jest twoim przyrodzonym prawem.

Uniwersalne cechy żeńskie

Do uniwersalnych cech energii żeńskiej należy moc uzdrawiania, której towarzyszą moc, kreatywność i promienność, a także przyjemność, miłość, intymność, radość i dobre cechy charakteru od tysiącleci przejawiane przez kobiety wszystkich kultur, takie jak niekrzywdzenie, lojalność, wytrwałość, dyscyplina, cierpliwość, wytrzymałość i odwaga. Świadomość, iż jesteś przejawem tej uniwersalnej energii, pozwoli ci być sobą i w pełni dzielić się sobą ze światem.

Poprzez włączenie tej wspierającej energii do codziennego życia i celebrowanie jej uniwersalnych jakości (samodzielnie lub z partnerem) pokażesz na własnym przykładzie, że „[k]obiety są bogami, kobiety są życiem, kobiety są ozdobą” (słowa te, przypisywane Buddzie, przytaczamy za książką dr. Johna Mumforda Ecstasy Through Tantra [Mumford, 1975]).

Matriarchat

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wzmacnianie i celebrowanie uniwersalnych cech energii żeńskiej było kluczową praktyką w wielu społecznościach tradycyjnych. Chociaż większość tych kultur od dawna już nie istnieje lub została wchłonięta przez inne, dominujące, to jednak te, które przetrwały, wciąż są wierne swoim tradycjom.

Obecnie największą grupą etniczną, która podtrzymuje te starożytne tradycje, jest Minangkabau z Sumatry licząca trzy miliony ludzi. To jedna z niewielu grup, które zadały sobie trud zachowania zwyczajów uwzględniających na równi potrzeby kobiet oraz mężczyzn i które otwarcie dążą do wzmacniania cech uniwersalnej energii żeńskiej.

Takie społeczności jak Minangkabau są matriarchalne. Zapewniają wszelkie zasoby kobietom, które chcą uzdrowić swoje ciało i duszę oraz swobodnie dzielić się swoją naturalną żeńską mocą, kreatywnością i blaskiem. Niegdyś na świecie było wiele społeczeństw matriarchalnych, a żyjące w nich kobiety były traktowane niczym drogocenne klejnoty, ponieważ uosabiały cechy uniwersalnej kobiecości.

Drogocenny klejnot

Postrzeganie kobiet jako drogocennego klejnotu znajduje odzwierciedlenie w indyjskiej tradycji tancerek dewadasi. Hinduskie kapłanki potrafiły niegdyś uzdrawiać ludzi swoim tańcem, ponieważ uczono je swobodnego promieniowania czystą esencją energii żeńskiej, która zapewnia zarówno życie, jak i uzdrowienie. Dewadasi wzmacniały i celebrowały drogocenny klejnot między innymi poprzez łączenie mudr z tańcem i uzdrawianiem.

Mudra to symboliczny gest polegający na odpowiednim ułożeniu dłoni i palców, a czasem także języka oraz stóp. Słowo „mudra” pochodzi z sanskryckiego mud oznaczającego rozkosz lub przyjemność.

Mudry nie są powszechnie znane w świecie zachodnim, na Wschodzie jednak od stuleci stosuje się je w celu poprawy samopoczucia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego oraz duchowego. Taoistom w starożytnych Chinach służyły do odnajdowania wewnętrznego spokoju, a hinduskim mistykom do osiągania samadhi (oświecenia). Uzdrowiciele zaś leczyli z ich pomocą różnego rodzaju dolegliwości, począwszy od bólów głowy, a skończywszy na zapaleniu stawów.

Mudry są skuteczne, ponieważ stymulują przepływ subtelnej energii (prany lub chi) przez ośrodki energetyczne i meridiany w systemie energii subtelnej. Stymulując odpowiednie punkty przez pewien czas (zwykle pięć minut lub dłużej), można uwolnić zablokowaną energię, która jest w stanie uzdrowić ograniczające i destrukcyjne wzorce oraz zwiększyć samoświadomość.

Podobnie jak dewadasi, możesz wyzwolić drogocenny klejnot w swoim wnętrzu, wykonując mudrę drogocennego klejnotu. Zamieściliśmy ją tutaj, gdyż drogocenny klejnot ma bezpośredni związek z kundalini-śakti – największym rezerwuarem energii żeńskiej w ciele stanowiącym źródło wewnętrznej mocy i pewności siebie dla każdego człowieka, który jest gotów na przyjęcie uniwersalnych cech energii żeńskiej. Przebudzając w sobie drogocenny klejnot, zrobisz znaczący krok w kierunku doświadczania starożytnej mocy, kreatywności i blasku uniwersalnej kobiecości w swoim wnętrzu.

 

Ćwiczenie. Mudra drogocennego klejnotu

Usiądź w wygodnej pozycji z wyprostowanymi plecami. Czubkiem języka dotknij podniebienia i przesuń go do tyłu, aż dotrzesz do gładkiej powierzchni. Przytrzymaj go tam i złącz ze sobą podeszwy stóp. Zegnij palce wskazujące obu dłoni tak, aby stykały się ze sobą przy pierwszym stawie. Złącz czubki środkowych palców, tworząc trójkąt. Zegnij palce serdeczne do środka tak, aby stykały się ze sobą od pierwszego do drugiego stawu. Złącz czubki małych palców, tworząc kolejny trójkąt. Następnie połóż lewy kciuk w zagłębieniu pod prawym palcem wskazującym, a prawy kciuk w zagłębieniu pod lewym palcem wskazującym.


Fot. 1. Mudra drogocennego klejnotu

Zamknij oczy i pozostań w tej pozycji przez dziesięć minut. Wkrótce poczujesz centrum swojej świadomości wyłaniające się z głębi w twoim wnętrzu. To jest właśnie twój drogocenny klejnot. Kiedy nawiążesz z nim kontakt, nie rób już nic. Mudra przyniesie ci największe korzyści, jeśli porzucisz wszelkie wysiłki i pozwolisz jej poprowadzić cię do głębszego rozpoznania swojej wrodzonej mocy i blasku.

Możesz włączyć tę mudrę do swoich regularnych praktyk lub wykonywać ją w dowolnym momencie, gdy zechcesz zwiększyć swoją pewność siebie i poczucie wewnętrznej mocy.

Okres dojrzewania

Od mistrzów tantry wiemy, że dzieci przed siódmym rokiem życia w naturalny sposób celebrują uniwersalne cechy energii żeńskiej reprezentowane przez drogocenny klejnot. Wraz z wiekiem ta naturalna skłonność ulega jednak zakłóceniu.

Zakłócenie to nie ogranicza się jedynie do płaszczyzny fizycznej. Jesteśmy istotami wielowymiarowymi, a dorastające dziecko może ulec także negatywnym wpływom wymiarów niefizycznych w postaci projekcji energetycznych pochodzących od innych ludzi oraz bagażu karmicznego – gęstej, ograniczającej energii, którą każdy z nas przenosi ze sobą z jednego wcielenia do drugiego w swoim subtelnym polu energetycznym. Opiszemy te zjawiska szczegółowo w dalszych częściach książki. Na razie jednak wystarczy, abyś wiedziała, iż dzieci są szczególnie podatne na te wpływy w okresie dorastania, kiedy to kształtuje się ich ego, które zaczyna stopniowo dominować w ich życiu. Przyswajają one wówczas szkodliwe dla nich wartości kulturowe, przywiązując się coraz bardziej do pól subtelnej energii niefizycznej, które blokują naturalny przepływ energii żeńskiej przez ich ciało i pole energetyczne (wypełniające ciało i rozciągające się poza nie).

To właśnie wspierająca energia żeńska przynosi nam przyjemność, miłość, intymność oraz radość, a zarazem umożliwia nam dzielenie się nią z każdym, kto jest otwarty na jej przyjęcie.

Kasandra

W mitologii greckiej mamy tragiczną historię Kasandry. Ze względu na swoje wyjątkowe cechy Kasandra, mityczna córka króla Priama i królowej Hekabe z Troi, została obdarowana przez boga Apolla darem proroctwa. Niestety kiedy odrzuciła jego zaloty, Apollo ją przeklął. W rezultacie te same cechy, które czyniły z niej niezwykłą kobietę i pociągały boga lecznictwa oraz uzdrawiania – jej piękno, niezależność, siła i inteligencja – doprowadziły ją do upadku, a następnie do śmierci.

Polowania na czarownice

Mamy też za sobą ohydną historię polowań na czarownice, odbywających się w Europie i Ameryce Północnej. W XIV wieku, podczas czarnej śmierci i po niej (1347–1349) ludność krajów Europy Środkowej przerzucała swój strach i złość na czarownice oraz osoby „roznoszące zarazę”, które rzekomo próbowały zniszczyć swoich sąsiadów za pomocą magii i trucizn. Procesy o czary, szczególnie przeciwko kobietom, odbywały się coraz częściej od XIV do XV wieku. Około 1550 roku prześladowania gwałtownie się nasiliły. Jak zauważył historyk Steven Katz: „Zebrane dowody potwierdzają, że wzrost paniki w szaleńczym polowaniu na czarownice był nierozerwalnie związany ze stygmatyzacją kobiet” (Jones).

Kobiety we współczesnym społeczeństwie

Na szczęście współczesne kobiety nie są już uznawane za przeklęte przez bogów ani potępiane jako czarownice. W ciągu ostatnich dwustu lat podejście do kobiet uległo zmianie. Najbardziej zaawansowane technologicznie kraje zmieniły swoje prawa i zwyczaje, a naturalne aspiracje kobiet nie są już powszechnie tłumione czy blokowane.

Oznacza to, że jeśli tylko otworzysz się na uniwersalne cechy kobiecości, odzyskasz kontakt ze swoją zdolnością do doświadczania intymności oraz tworzenia związków transcendentnych. Twoje decyzje będą służyć twoim celom, a twoje ciało stanie się hołdem dla uniwersalnej energii żeńskiej.

Bez względu na swój wiek kobieta, która wniosła drogocenny klejnot do swojej świadomości i zanurzyła się w uniwersalnych żeńskich cechach, rozświetla każde pomieszczenie, do którego wejdzie. Przejawia ona nowy rodzaj kobiecości, który łączy w sobie zarówno uniwersalne cechy żeńskiej energii celebrowane w mitach, jak i wolność, którą osiągnęły kobiety we współczesnych społeczeństwach zachodnich.

Nowa kobieta to kobieta promienna, która uzdrowiła siebie, dzięki czemu może jaśnieć światłem i miłością.