3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Klara i słońce

Tekst
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 roku.


Pierwsza powieść Kazuo Ishigury opublikowana po tym, jak w 2017 roku otrzymał Nagrodę Nobla.


Historia, w której słychać echa jego wcześniejszej książki – Nie opuszczaj mnie.


Świat widziany oczami niezwykłej narratorki.


Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej.


Odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? I wreszcie najważniejsze: czym jest miłość?


Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona.


I choć przed opuszczeniem sklepu otrzymuje ostrzeżenie, że ludziom nie zawsze można ufać, jest gotowa zrobić wszystko, by wywiązać się ze swojego zadania. Ale żeby jej starania przyniosły rezultat, nieodzowna jest pomoc Słońca. Właśnie w nim i jego dobroczynnym działaniu Klara widzi nadzieję. Bo choć świat, który poznaje, jest daleki od idealnego, Klara nie traci optymizmu.


Klara i Słońce to powieść o wielkiej sile emocjonalnej (… ) porywająco świeża i zaskakująca, a jednocześnie spójna z całym dorobkiem Ishigury.


Angus Cargill, Faber & Faber


 Klara i Słońce to ekscytująca książka, która przedstawia spojrzenie na nasz zmieniający się świat oczami niezapomnianej narratorki i która stara się odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co to znaczy kochać?


Jordan Pavlin, The Knopf Doubleday Publishing Group


Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, znany m.in. z takich powieści, jak Okruchy dnia i Nie opuszczaj mnie, jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2017 rok. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że nagroda należy się Ishigurze, który w swych powieściach o wielkiej emocjonalnej sile odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem. W krótkim wywiadzie udzielonym tuż po ogłoszeniu wyników stała sekretarz Akademii, Sara Danius, powiedziała, że proza Ishiguro to połączenie pisarstwa Jane Austen i Franza Kafki z domieszką stylu Marcela Prousta.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 24 marca 2021
  • ISBN: 978-83-8215-489-4
  • Redaktor: Andrzej Szulc
  • Wydawca: Albatros
  • Spis treści
Kazuo Ishiguro "Klara i słońce" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę