Samotny jak Szwed?

Tekst
O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

„Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami”

Zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Tubylewicz i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania. Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych. Jednocześnie „Samotny jak Szwed?” to kolejna odkrywcza książka o naszych sąsiadach zza Bałtyku. Dla Tubylewicz Szwecja to lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą, a o Szwecji mówi się, że jest rajem dla samotników . Czy to prawda?

Autorka opowiada o szwedzkich singlach, rodzinach i indywidualizmie, a także o szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury. Wraz ze swoimi rozmówcami dochodzi do tego, że to introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie, zastanawia się, czym jest samotność publicystki walczącej o subiektywizm w spolaryzowanej rzeczywistości, i nad tym, dlaczego nie chroni anorektyczek przed samotnością w tłumie wszechobecna tolerancja. W „Samotny jak Szwed?” jest miejsce dla samotności Pippi Långstrump i poety-noblisty, któremu nagle zabrakło słów.

Autorka opowiada nie tylko o licznych różnych spojrzeniach na temat samotności, ale także o swoich podróżach w poszukiwaniu krajobrazów samotności. Poetyckim i pięknym wizualnie uzupełnieniem tej historii są nastrojowe zdjęcia jej syna Daniela Tubylewicza z tak malowniczych miejsc jak Fårö, Gotlandia, Österlen i Bohuslän.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 24 lutego 2021
Katarzyna Tubylewicz "Samotny jak Szwed?" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Bogumir Kisielewski
01 czerwca

Przystępna forma krótkich wywiadów luźno związanych z tematem książki. Katarzyna Tubylewicz zabiera nas wraz ze swym synem-fotografem i rozmaitymi rozmówcami, w podróż po Szwecji – kraju, gdzie każdy wydaje się być na swój sposób «samotną wyspą». 97% powierzchni Szwecji to teren niezamieszkany. Tutaj ciszę i przestrzeń znajdziemy prawie wszędzie, nawet w centrum miasta. Szwedzi są wycofanym, introwertycznym narodem, który kocha samotność, szczególnie na łonie natury. Katarzyna Tubylewicz i jej rozmówcy w bardzo ciepły, ludzki, czuły i ciekawy sposób mówią o samotności – i to zarówno tej z wyboru, jak i tej niechcianej. Ciekawy temat, w pewnym sensie egzotyczny, bardzo polecam lekturę tej książki.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę