GureTekst

Historie z Kraju Basków
Z serii: Sulina
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Baskonia to kraj, który niełatwo znaleźć na mapie. Położona na pograniczu Hiszpanii i Francji, została boleśnie doświadczona przez historię – jednym z jej najdramatyczniejszych momentów było bombardowanie Guerniki. To region zwykle kojarzony z organizacją terrorystyczną ETA i często nieodróżniany od Hiszpanii.

Miłość do Baskonii zaczęła się u Katarzyny Mirgos od euskary – języka Basków. Potem objęła kulturę, zwyczaje, kuchnię i przede wszystkim ludzi. Ta miłość jest zapisana w książce. Gure to osobisty przewodnik po historii tego niezwykłego kraju, jego polityce, wierzeniach i współczesnym życiu. Znajdziemy tu między innymi fascynujące opowieści o dawnych mitach i towarzyszącej im religijności, wstrząsające opisy kradzieży dzieci oraz analizę baskijsko-katalońskich relacji i rodzenia się odrębnej tożsamości. Mirgos odczarowuje Baskonię i sprawia, że natychmiast chcemy pakować walizki i wyruszać w podróż, żeby spróbować prawdziwej baskijskiej porrusaldy.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 14 października 2020
  • Rozmiar: 300 str. 4 ilustracje
Katarzyna Mirgos "Gure" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Sulina»
Czerwony śnieg na Etnie
W stronę Ochrydy
Izbica, Izbica
-5%
Maryla Holewinska
29 listopada 2020

Nie ukrywam, że do przeczytania książki o historii Guerniki zachęcił mnie mój kompletny brak pojęcia na ten temat. Nigdy nie słyszałam o tym miejscu, byłam więc zaintrygowana. Po przeczytaniu mogę na pewno powiedzieć, że nie jest to historia lekka, ale tak to już bywa z losami wojennych szlaków. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć jeśli interesujesz się historią lub geografią, ale nie tylko. Zachęcam do przeczytania «Gure. Historie z Kraju Basków», jest tu sporo nowej wiedzy.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę