Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola – jedna z najpopularniejszych polskich pisarek współczesnych. Anna Katarzyna Grochola przyszła na świat 18 lipca 1957 rok... Szczegóły

O autorze

Katarzyna Grochola – jedna z najpopularniejszych polskich pisarek współczesnych.

Anna Katarzyna Grochola przyszła na świat 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie. Jej ojciec był prawnikiem, a matka polonistką. W latach szkolnych Katarzyna wykazywała większe zainteresowanie przedmiotami humanistycznymi niż ścisłymi – już wtedy wiedziała, że chce zostać pisarką. Ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Uczyła się w pomaturalnej szkole medycznej i szkole dla nauczycieli nauczania początkowego. Imała się przeróżnych zajęć; była salową w Szpitalu Wolskim. W Libii, dokąd wyjechała z pierwszym mężem w 1978 roku, pracowała jako sekretarka i maszynistka. Po powrocie do Polski pracowała jako korektorka w Krajowej Agencji Wydawniczej. Następnie wyjechała do Londynu, gdzie pracowała fizycznie. Po powrocie do kraju była dyrektorką składu celnego i specjalistką do spraw szkoleń w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Przez kilka lat współpracowała z czasopismami „Jestem” i „Poradnik Domowy”, w których odpisywała na listy przesłane przez czytelników do redakcji. Przez rok była konsultantką w biurze matrymonialnym. Pod koniec lat 90. publikowała w „Marie Claire” i „Pani”. W 1980 roku na świat przyszła córka Katarzyny Grocholi, Dorota Szelągowska – późniejsza dziennikarka i prezenterka związana ze stacją TVN. Po porodzie pisarka wróciła do Polski i zaczęła pracę na stanowisku korektora. Kolejne lata życia Grocholi odmalowały się w ponurych barwach. Firma, którą założyła wraz ze swoją przyjaciółką po upadku komunizmu niebawem zbankrutowała. Wkrótce potem pisarka przeszła rozwód, a pod koniec lat 80. zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową. Mieszka w Milanówku pod Warszawą.

Twórczość literacka

Katarzyna Grochola pierwszą książkę napisała w wieku 11 lat. Zadebiutowała natomiast w 1997 roku powieścią „Przegryźć dżdżownicę”. Popularność przyniosła jej następna powieść, „Nigdy w życiu!” Wydana w 2001 roku. Powstały jej trzy kontynuacje – „Serce na temblaku” (2002), „Ja wam pokażę!” (2004), „A nie mówiłam!” (2006), tworząc czterotomowy cykl Żaby i anioły. Oprócz powieści obyczajowych jest autorką sześciu zbiorów opowiadań i dwóch wywiadów–rzek z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim. W 2010 roku ukazała się jej autobiografia „Zielone drzwi”. Wspólnie z córką Dorotą Szelągowską napisała książkę „Makatka”, za którą otrzymały nagrodę „Róża Gali” w kategorii „Literatura”. Jest również autorką powieści kryminalnej „Zranić marionetkę”.

Książki Katarzyny Grocholi można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy