Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda – autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. O autorze Urodziła się 26 sie... Szczegóły

O autorze

Katarzyna Bonda – autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka.

O autorze

Urodziła się 26 sierpnia 1977 roku w Białymstoku, posiada białoruskie korzenie. Po ukończeniu studiów pracowała jako dziennikarka w redakcjach między innymi „Super Expressu”, „Newsweeka”, „Wprost”. Wykłada w szkole kreatywnego pisania w Warszawie, utworzyła także własną szkołę i portal o pisaniu. W wyniku traumatycznego przeżycia przestała pracować w zawodzie i po pewnym czasie zajęła się pisarstwem. Wydarzeniem tym był spowodowany przez nią wypadek, w wyniku którego na przejściu dla pieszych zginął człowiek. Dostała wyrok w zawieszeniu.

Twórczość

Zadebiutowała w 2007 roku powieścią kryminalną „Sprawa Niny Frank”, nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru i wyróżnioną przez wydawnictwo Media Express nagrodą Debiut Roku. Zapoczątkowała ona serię, której głównym bohaterem jest psycholog śledczy Huber Meyer. Składają się na nią:

  • „Tylko martwi nie kłamią”;
  • „Florystka”.

Druga seria autorstwa Katarzyny Bondy to „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, na którą składają się same bestsellery:

  • „Pochłaniacz”;
  • „Okularnik”;
  • „Lampiony”;
  • „Czerwony pająk”.

Bonda jest również autorką dwóch książek dokumentalnych i poradnika kreatywnego pisania „Maszyna do pisania”, w którym zdradza czytelnikom tajniki swojej pracy.

Katarzyna Bonda uznawana jest za jedną z najpopularniejszych polskich autorek kryminałów, nazywana przez niektórych królową gatunku czy też „polską Agatą Christie”. Pisarka jako pierwsza wprowadziła do polskiej literatury kryminalnej postać profilera. Każda jej książka jest bestsellerem. Prawa do jej twórczości zostały nawet zakupione przez brytyjskiego wydawcę Stephena Kinga.

Książki Katarzyny Bondy możesz pobrać w formatach fb2, txt, epub, pdf lub czytać online na stronie Litres.

Podobni autorzy