Poniemieckie

Tekst
Z serii: Sulina
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

„Poniemieckie” to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co określamy mianem własnego.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 13 listopada 2019
  • Rozmiar: 400 str. 4 ilustracje
Karolina Kuszyk "Poniemieckie" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Sulina»
UFO nad Bratysławą
Petersburg
Rumun goni za happy endem
-5%
Bogusława Kempa
23 marca 2020

Bardzo wnikliwy reportaż, widać jak wiele pracy autorka włożyła w napisanie go. Karolina Kuszyk ukazuje losy polskich osiedleńców w pełnych zrozumienia i ciepła rozmowach. Stara się zmienić szereg stereotypów nawarstwionych w wyniku polsko-niemieckich stosunków historycznych. Bardzo ciekawa perspektywa, tym bardziej, że sama autorka jest mieszkanką terenów poniemieckich oraz socjolożką. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę