Kwiaty w pudełkuTekst

Japonia oczami kobiet
Z serii: Reportaż
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Kwiaty w pudełku
Kwiaty w pudełku
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 69,80  55,84 
Kwiaty w pudełku
Audio
Kwiaty w pudełku
Audiobook
Czyta Katarzyna Puchalska
35,90  26,57 
Szczegóły
Opis książki

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

Kobiety, które nie spełniają społecznych oczekiwań, nazywa się różnie: „przegranymi psami”, „kobietami kamieniami”, „świątecznym ciastem”. Jeszcze do niedawna ideałem dla wielu rodzin było wychowanie „córek w pudełkach” - chowanych przed zewnętrznym światem, żeby przejść szybko z domu rodziców do domu męża. Umierające z przemęczenia kobiety z przędzalni były „kwiatami narodu”. Żeńską drużynę siatkówki media nazywały „kwiatem igrzysk”. Kobiety w biurach przez długi czas nazywano „kwiatami biurowymi”, jak ikebanę, kwiatowe aranżacje w lobby dużych korporacji. Długo traktowano je jak bukiet, który można wyrzucić, jak dekorację, którą zmienia się wraz nową porą roku.

Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Karolina Bednarz "Kwiaty w pudełku" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Kwiaty w pudełku
Audiobook
Czyta Katarzyna Puchalska
35,90  26,57 
Książka należy do serii
«Reportaż»
Usługa czysto platoniczna
Zapaść
Kraj niespokojnego poranka
-5%
Natasza Bora
30 grudnia 2020

Genialny reportaż, który od pierwszej strony przykuwa uwagę, obala mity i pokazuje tę mroczną stronę Japonii. Autorka na światło dzienne wydobyła tematy, których nikt nie lubi poruszać, a których Japonia się wstydzi i tuszuje, bowiem budzą zgorszenie i konsternację zwłaszcza w XXI wieku. Gorąco polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę