Kwiaty w pudełkuAudio

Japonia oczami kobiet
Z serii: Reportaż
Posłuchaj fragmentu
Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Kwiaty w pudełku
Tekst
Kwiaty w pudełku
E-book
33,90 
Szczegóły
Opis książki

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

Kobiety, które nie spełniają społecznych oczekiwań, nazywa się różnie: „przegranymi psami”, „kobietami kamieniami”, „świątecznym ciastem”. Jeszcze do niedawna ideałem dla wielu rodzin było wychowanie „córek w pudełkach” – chowanych przed zewnętrznym światem, żeby przejść szybko z domu rodziców do domu męża. Umierające z przemęczenia kobiety z przędzalni były „kwiatami narodu”. Żeńską drużynę siatkówki media nazywały „kwiatem igrzysk”. Kobiety w biurach przez długi czas nazywano „kwiatami biurowymi”, jak ikebanę, kwiatowe aranżacje w lobby dużych korporacji. Długo traktowano je jak bukiet, który można wyrzucić, jak dekorację, którą zmienia się wraz nową porą roku.

Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 03 kwietnia 2020
  • ISBN: 9788381910392
  • Lektor: Katarzyna Puchalska
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Karolina Bednarz "Kwiaty w pudełku" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Kwiaty w pudełku
E-book
33,90 
Książka należy do serii
«Reportaż»
Żar
Lecę
Cyrk polski
-5%
Gościsław Moskal
20 kwietnia 2020

Nie jestem laikiem w kwestii kultury Japonii, a jednak książka Pani Bednarz nieraz zaskoczyła mnie. Jedno z najbardziej rozwiniętych państw świata, gdzie prawa kobiet nadal są na bardzo niskim szczeblu, a dyskryminacja płciowa to codzienność wielu «kwiatów narodu». Prawdziwy i autentyczny reportaż ukazujący realia i problemy socjologiczno-historyczne tego narodu. Książka porusza trudne tematy, autorka wchodzi głęboko z ich analizą, co zdarza się rzadko w tego typu publikacjach, ponieważ dla samego narodu Japończyków są tematem tabu. Otwiera oczy, poszerza horyzonty, daje do myślenia. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę