3 książki za 35 oszczędź od 50%

Bośniaccy muzułmanie. Tożsamość, liderzy, bezpieczeństwo

Tekst
0
Recenzje
Niedostępna w sklepie
Oznacz jako przeczytane
Powiadom mnie po udostępnieniu:
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Wojna w Bośni i Hercegowinie (BiH) zakończyła się prawie trzy dekady temu, jednak debata na temat charakteru bośniackiego islamu ciągle trwa. Niektórzy badacze są przekonani, że umiarkowany islam z Bośni stanowić może doskonały przykład dla muzułmanów mieszkających w Europie Zachodniej, gdyż przyczyniłby się do prawidłowej integracji i syntezy islamu z Europą. Inni widzą w nim zagrożenie dla bezpieczeństwa i tożsamości Europy, sądzą, że bośniaccy muzułmanie ulegli radykalizacji pod wpływem wojny w Bośni i Hercegowinie i są podatni na ideologię tzw. Państwa Islamskiego. W debacie publicznej coraz częściej pojawia się również pytanie dotyczące przyszłości Bośni i Hercegowiny. Podnoszona ona jest szczególnie przez bośniackich Serbów, którzy uważają, że należy podzielić jej terytorium. O potrzebie zmiany statusu BiH wypowiadają się również znani muzułmańscy liderzy. Wśród nich jest m.in. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Taka postawa sprawia, że kwestia funkcjonowania BiH pozostaje otwarta, a sam proces bałkanizacji nie uległ jeszcze zakończeniu.

Celem tej książki jest analiza procesu, do którego doszło na przełomie XX i XXI wieku. Pomoże ona odpowiedzieć na pytania dotyczące oblicza islamu bośniackiego: jakim zmianom ulegli bośniaccy muzułmanie i czy rzeczywiście mogą być podatni na wpływ radykalnych ideologii? Czy doszło do rozwoju fundamentalizmu islamskiego w Bośni i Hercegowinie? Czy liderzy bośniackich muzułmanów dążyli i dążą do budowy islamskiego państwa na Półwyspie Bałkańskim?

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 26 kwietnia 2022
Karol Kujawa "Bośniaccy muzułmanie. Tożsamość, liderzy, bezpieczeństwo" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę