PrzejścieTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Postapokaliptyczny thriller napisany w klimacie słynnego Bastionu Stephena Kinga. Pierwsza część bestsellerowej trylogii.


W tajnej bazie armii amerykańskiej w Kolorado trwają badania nad rzadkim wirusem z boliwijskiej dżungli wydłużającym życie i zwiększającym siłę fizyczną. Ubocznym skutkiem jego działania jest przemiana ludzi w wampiry, wobec których wojsko ma własne plany: nowy gatunek wydaje się doskonałą bronią biologiczną. Agent FBI Brad Wolgast otrzymuje zadanie: dostarczyć dwunastu czekających na egzekucję skazańców do eksperymentu wszczepienia wirusa.


W ostatniej fazie „Projektu Noe” wirus ma zostać podany małemu dziecku. Wolfgast zawozi do Kolorado porzuconą przez matkę sześcioletnią Amy Harper Bellafonte. W agencie budzą się wyrzuty sumienia; pomiędzy nim a dziewczynką tworzy się silna więź. Niespodziewanie zarażeni wirusem, zwani wirolami, wydostają się na wolność, zaś kraj ogarnia epidemia. Z bazy uciekają też Amy i Wolfgast. Wirole atakują i mordują wszystkich wokół siebie, w końcu opanowują całe Stany Zjednoczone. Kalifornia i Teksas ogłaszają secesję, a po użyciu broni nuklearnej państwo przestaje istnieć. Niedobitki ludzi kryją się przed wampirami w izolowanych koloniach za wysokimi murami, chronieni snopami reflektorów.


92 lata później.


U bram jednej z kolonii położonych na terenie Republiki Kalifornijskiej pojawia się tajemnicza kilkunastoletnia dziewczyna – Amy. Wspólnocie kończą się zasoby energetyczne, czeka ją zagłada. Niewielka grupka ludzi wyrusza w niebezpieczną podróż do Kolorado, gdzie prowadzono kiedyś eksperymenty biologiczne, mając nadzieję na ocalenie.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 16 marca 2019
  • ISBN: 978-83-8125-531-8
  • Redaktor: Zbigniew Kościuk
  • Wydawca: Albatros
  • Spis treści
Justin Cronin "Przejście" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Do sięgnięcia po Justina Cronina zachęciła mnie recenzja Stephena Kinga, który jest moim guru i ulubionym pisarzem. Nie zawiodłem się ani trochę, choć przyznam, że kiedy zobaczyłem wątek z wampirami mój entuzjazm podupadł, bo akurat ten temat w ostatnim czasie wykorzystywany jest ponad miarę. Ale nie było się o co bać. Autor wprowadza czytelnika w fabułę w sposób niezwykle subtelny, za pomocą fragmentów maili i pozornie nie mającymi ze sobą związku zdarzeniami, losami poszczególnych bohaterów o zupełnie różnych cechach. Czytając od razu zastanawiasz się co ich ze sobą łączy albo co połączy. I oto właśnie chodzi, bo budowany w ten sposób nastrój wciąga jak wir w rzece i po prostu nie można się oprzeć czytaniu. Pomimo tego, że książka jest długa,styl i język powieści sprawiają, że czyta się szybko i przyjemnie. Bardzo polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?