KordianTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Kordian
Kordian
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 23,90  19,12 
Audio
Kordian
Audiobook
Czyta Małgorzata Regent, Tomasz Czarnecki
6,66 
Szczegóły
Opis książki

„Kordian”, a właściwie „Kordian. Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny” to dramat romantyczny, napisany przez Juliusza Słowackiego w 1833 r. w Genewie, a wydany anonimowo w 1834 r. w Paryżu.

Tytułowego bohatera poznajemy jako piętnastoletniego chłopca. Kordian jest młodzieńcem przedwcześnie dojrzałym. Cały swój wolny czas poświęca rozważaniom nad sensem własnej egzystencji. Przeżywa rozczarowania do romantycznej miłości. Podejmuje nieudaną próbę samobójczą.

Następnie Kordian wyrusza do Anglii i Włoch. Podczas tej podróży przekonuje się, że światem rządzi pieniądz. Że za pieniądze można kupić wszystko, nawet miłość. Na szczycie góry Mont Blanc, przełomowej dla utworu, Kordian przechodzi metamorfozę. Z nieszczęśliwego kochanka przemienia się w gorliwego patriotę. Postanawia poświęcić się w imię ojczyzny i zabić cara…

Dramat „Kordian” jest krytyką niezdolności do romantycznego czynu spiskowca, obezwładnionego moralną rozterką legalizmu i polemiką z postawą Konrada z „Dziadów” Mickiewicza.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 30 grudnia 2020
  • Rozmiar: 70 str.
Juliusz Słowacki "Kordian" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Kordian
Audiobook
Czyta Małgorzata Regent, Tomasz Czarnecki
6,66 
Weronika Biel
17 lutego

"Kordian" to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, książek jakie kiedykolwiek miałam okazje przeczytać. Lektura jest wielotematyczna. Przede wszystkim podejmuje tematykę narodowo-wyzwoleńczą i pogłębia w nas patriotyzm. Ale poza tym porusza wiele wątków, z którymi każdy z nas się spotyka: nieszczęśliwa i niedojrzała miłość; jaskółczy niepokój, który każdy z nas przecież w mniejszym lub większym stopniu odczuwał; niesprawiedliwość świata, który kręci się tylko wokół pieniądza, i wiele innych. Największe wrażenie wywarła na mnie mistrzowska rozmowa z papieżem, który nie zainteresował się ziemią skalaną krwią niewinnych Polaków. Słowacki ukazuję tu rzeczywistość polistopadową: papież Grzegorz XVI w swojej bulli potępił powstanie w celu zachowania pozytywnych relacji z Carem Rosji. Na drugim miejscu jest u mnie rozmowa z Doktorem (prawdopodobnie Szatanem) a następnie droga do ku komnacie Cara i rozmowa ze Strachem i Imaginacją. Jest to książka, którą z pewnością warto przeczytać. Polecam :)

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę