BalladynaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Balladyna
Balladyna
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 32,94  26,35 
Audio
Balladyna
Audiobook
Czyta Konrad Biel, Mirella Rogoza-Biel
27,95  20,68 
Szczegóły
Opis książki

Badacze twórczości Słowackiego przypuszczają, iż postać Balladyny powstała pod wpływem twórczości Szekspira, zwłaszcza Makbeta. Dodają również, iż na powstanie tragedii wpłynął też sposób odbioru historii przez całe pokolenie romantyków. Była ona dla nich nie tylko konkretnymi wydarzeniami z przeszłości, ale przede wszystkim głosem wyrażającym ogólne, boskie zasady. Stąd też w wielu romantycznych

utworach pojawiały się postaci fantastyczne, baśniowe.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 23 marca 2019
  • Rozmiar: 110 str. 1 ilustracja
Juliusz Słowacki "Balladyna" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Balladyna
Audiobook
Czyta Konrad Biel, Mirella Rogoza-Biel
27,95  20,68 
Książka należy do serii
«Sztuka teatralna»
Gyubal
Pan Geldhab
Makbet
-5%
Łucja Mularz
15 maja 2020

Doskonale pamiętam wyjścia do teatru czy banialuki w szkole podstawowej. Jednym ze spektakli, na które nas zabrano była właśnie kultowa Balladyna. Pamiętam jak ogromne wrażenie zrobiła na mnie ta sztuka, przez wiele lat myślałam też, że pewnie jako dziecko odebrałam ją inaczej, ale gdy po latach sięgnęłam po oryginał Słowackiego doszłam do wniosku, że moja reakcja wtedy nie była wcale taka przesadzona! Dramat ten ma ponadczasowe przesłanie i rewelacyjną konstrukcję fabuły, niby to romans ale jednak wątek kryminalny przeważa w znacznym stopniu. Jest to klasyka, którą czyta się wspaniale, co nie zawsze jest takie oczywiste. Osobiście polecam odświeżać klasykę lektur, owianych złą sławą ze szkoły. Balladyna jest tego najlepszym przykładem.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę